Tijekom 70-ih i 80-ih godina, većina je zaljubljenika u istočnu misao uzimala „zdravo za gotovo“ da je najbolji i najtemeljitiji put u borbi protiv stresa – joga meditacija, prakticirana prema uputama popularnog učitelja.

U nekom je trenutku više od trideset indijskih jogija krstarilo Europom i Amerikom u potrazi za učenicima, a jedan od najpoznatijih bio je Maharishi Mahesh Yogi, poznat i kao „duhovni učitelj Beatlesa“. Iza njega ostali su milijuni sljedbenika iniciranih u transcendentalnu meditaciju te kontroverza – je li za rješavanje stresa doista potrebno, osim same tehnike meditacije, prihvatiti i indijsku tradiciju te nasljeđe gurua?

Crkva i tradicionalisti često su postavljali pitanje: zašto u nečemu što se reklamira kao metoda borbe protiv stresa ima toliko elemenata – religije? Vidljivih kroz obožavanje gurua, obred „inicijacije“ te, ponekad, obećanja nadnaravnih sposobnosti kao uspjeha u tehnici meditacije.

mantre vlado
Shutterstock mantre vlado
Brige - najveći ubojice suvremenog čovjeka

Bila ta pitanja opravdana ili ne, ona su u velikoj mjeri zaustavila širenje te vrste meditacije i zatvorila je u neku vrstu „istočnjačkog“ geta. Ali ostavimo li privremeno po strani sav taj folklor, dakle, i gurue i crkvu i levitaciju, ostaje nam središnje pitanje – je li meditacija, pa tako i meditacija uz pomoć mantre, uspješna u borbi protiv stresa?

Mnoga istraživanja pokazuju da jest. Druge se koristi, nažalost, ne mogu znanstveno dokazati: za čudesno ozdravljenje uz pomoć meditacije pouzdanih dokaza zasad nema.

O uspješnosti izvođenja čudesa bolje je i ne govoriti, jer zdrav razum kaže da je čudo samo po sebi – individualno, stvar osobnog iskustva i vjerovanja, inače se ne bi zvalo čudo. Ono što ostaje je, ipak, tajni dragulj (ako mene pitate) vredniji od levitacije: da, meditacijom i mantranjem moguće je olakšati stres, a samim tim i pridonijeti pobjedi protiv najvećeg tihog ubojice suvremenog čovjeka – prekomjerne brige i strahovanja.

Surfanje po strahovima

Sama mantra sastoji se od jedne ili nekoliko riječi na nekom od starih jezika: ona je često stih pjesme ili svetog spisa. Mantru praktikant ponavlja, najčešće u sebi, a ponekad i naglas te na taj način „surfa“ po svojim brigama i strahovima. Naime, ako nakupljene brige pokušamo pobijediti „čistim“ pozitivnim razmišljanjem, po ugledu na knjigu „Tajna“, često ćemo ustanoviti da su naslage negativnosti prevelike i pretvrde, pa ćemo ih svojim varljivim pokušajima „pozitive“ samo razbuditi.

Tajna mantre nije, po meni, u samoj mantri, nego u tome da se njenim ponavljanjem stresovi i negativnosti načas zaobiđu i na taj način omogući svijesti i tijelu da bar tijekom trajanja meditacije „prodiše“, da energija i živost prostruje od tjemena do nožnih prstiju, stvarajući tako pozitivan osjećaj iz kojeg se onda razvijaju zdravstvene i psihološke koristi.

Kad se sve to uspješno izvede i postigne redukcija stresa i anksioznosti – efekt je toliko čudesan da često budi mistične primisli. Opušteno tijelo osjeća se šire, toplije, moćnije, vitalni organi dobijaju više krvi a manje presinga. To je „čudo“, ako mene pitate, veće i značajnije od letenja, telekineze i ostalih stvari kojima su se zanosili obožavatelji Istoka iz sedamdesetih.