„Naš mozak ne funkcionira jednako kad je riječ o ciljevima u vanjskom svijetu i onima koji su u vezi s našim unutarnjim stanjem. Čim si postavimo neki unutarnji cilj, upravo to može spriječiti njegovo ostvarenje. Zbog prirode našeg mozga mi sebi, primjerice, ne možemo narediti opuštanje i to je dokazano istraživanjima. Međutim, kad nam netko kaže kako je sasvim u redu da se osjećamo tako kako se osjećamo, odmah se opuštamo. Pogrešno radimo kad djeci govorimo da se smire jer kad to djetetu kažemo, ono se dodatno napne.

Stoga, kad naučimo prihvatiti neugodu i bol, iskustveno počinjemo shvaćati da prestajemo takozvanoj čistoj patnji dodavati takozvanu prljavu patnju. Čista patnja je ono što je činjenica, a to je da nas nešto boli, no prljava patnja nastaje kad sami sebe počinjemo mučiti pitanjima: zašto me boli, zašto ne prestane, možda je to neka teška bolest, što će sa mnom biti, zašto mi ništa ne pomaže...

Te misli pojačavaju neugodu, postajemo sve napetiji, od napetosti se bol pogoršava i tako stvaramo začarani krug. Na sreću, začarani se krug mindfulnessom može prekinuti“, ističe psihoterapeutkinja Dragica Barbarić koja u svojoj praksi KBT Opcija primjenjuje mindfulness meditaciju u radu s klijentima.

Mindfulness - meditacija kao psihoterapija