Što je sofrologija?

Riječ je o tehnici harmonizacije duha i tijela koju je osnovao Alfonso Caysedo 1960. On je bio neuropsihijatar, porijeklom iz Kolumbije, radio je u Francuskoj i Španjolskoj. Počeo se zanimati za Daleki istok, što ga je navelo da napravi novu metodologiju, zasnovanu na dinamičkoj relaksaciji. Dinamička relaksacija sinkronizira disanje i pokret i tako aktivira tijelo. To je simbioza novostečenih znanja o mogućnosti primjene drevnih istočnjačkih vještina (zen, joga, budizam) i osvrta na osnovne životne vrijednosti svake osobe i njihovo jačanje. Cilj je spoznaja samog sebe i građenje svog, jedinstvenog JA.

Jeste li čuli za sofrologiju? Dobro je znati da vam ta vještina može pomoći da se trenutno smirite

Svako od nas, u situacijama stresa, sreće, iznenađenja, razočaranja, reagira različito, na jedinstveni način. Ta reakcija na emocije ovisi o našim mislima, od onoga što smo naučili, do načina kako to tijelo prikazuje. Kada sve to pogledamo s filozofskog aspekta, možemo se zapitati jesmo li ista osoba prije i poslije jutarnje kave? Prije i poslije uspješno obavljenog poslovnog razgovora, dobre kupovine, sadržajnog druženja s prijateljima, menstrualnog ciklusa? Prije i poslije saznanja da je naše dijete uspješno završilo školsku godinu? Ova životna iskušenja nas dovode do suštinskog pitanja: postoji li jedno univerzalno JA? To JA treba tijekom života biti svjedok svih različitih lica koje stječemo, zahvaljujući različitim situacijama. Upravo to JA će promatrati naše reakcije, emocije, misli, našu tjelesnu shemu, slike o sebi, naše samopouzdanje…

Pronalaženje svog JA

Često možemo čuti rečenicu: „Ja više sebe ne mogu prepoznati”. Taj osjećaj da smo se izgubili, da naše misli vode naš život, a mi nad tim nemamo gotovo nikakvu kontrolu… Upravo nas metoda pod nazivom sofrologija može navesti da se ponovo upoznamo sa svojim JA. Da usklađivanjem disanja i laganih fizičkih vježbi polako probudimo svoje tijelo, naučimo slušati senzacije u njemu, identificiramo ih i pravilno na njih odgovorimo. Naše tijelo je naš najbolji prijatelj tijekom čitavog života. S odrastanjem, naš sustav funkcioniranja se fokusira na mentalnu funkciju, a tijelo se zapostavlja. Ako promatramo dijete koje počinje otkrivati sebe, vidimo s koliko pažnje i svjesnosti pristupa svakom koraku, svakom pokretu. Tako u svojoj svijesti gradi prvu shemu svog tijela. Sofrološkim metodama dinamičke relaksacije ponovo otkrivamo svoju shemu tela, počinjemo je prihvaćati i voljeti. Ne bavimo se prošlošću, već onim što smo sada – prihvaćamo svaku boru, ožiljak, povredu, svaki višak kilograma. Ne osuđujemo, ne odbacujemo, već prihvaćamo bez predrasuda, bez analize. Počinjemo se voljeti. Tako pronalazimo svoje fizičko JA.

Nakon ponovnog otkrivanja svog tijela, u svijesti nam se lagano rađa želja da se, u interakciji s vanjskim svijetom, naše misli i reakcije usklade. Da ne reagiramo po automatizmu, već da slušamo sebe i da naša reakcija bude u skladu s našom ličnošću. To bi značilo izaći iz zone komfora. Tu nastupa sofrologija sa svojom pozitivnom akcijom, koja kaže da će svaka pozitivna misao izazvati pozitivne reakcije u našem tijelu i obratno, svaka pozitivna promjena u našem tijelu aktivirat će pozitivne misli. Sofrolog će putem vježbi vizualizacije pronaći zrno samopouzdanja, osnažiti vrline koje često zaboravljamo i probuditi potencijal i snagu za promjene. Sofrolog će raditi s klijentom i na prihvaćanju poraza, uklanjanju straha od pada. Pristupanju porazima s više fleksibilnosti.

Buđenje svakodnevice

Također, kroz sofrološki rad će se osnažiti važnost i moć disanja. Kroz različite vježbe može se naučiti kako kontrola disanja može pomoći u svakodnevnom životu, u regulaciji stresa, osnaživanju sadašnjeg trenutka. Kroz sofrologiju budimo dijete u sebi, ponekad otkrivamo nove, neistražene potencijale koji nas dovode do mira i potpune slobode. Kada se naučimo opuštati, i prihvatimo sebe i okolinu onakvu kakva je, bez analize i osude, sve nedoumice o životu će se vrlo brzo riješiti, jer više nema nepoznatog. Postoji samo jedno JA, potpuni sklad sa samim sobom.

Robin Sharma je rekao: „U životu ne postoje greške, postoje samo lekcije. Ne postoje negativna iskustva, postoje mogućnosti da se nauči, napreduje u izgradnji svoje ličnosti”. To treba prihvatiti kao moto.

Sofrolog nas poziva da sebi ne postavljamo prevelike ciljeve, već da se nagrađujemo i ohrabrujemo. S ovakvom osnaženom ličnošću možemo vrlo lako pristupiti vizualizaciji u budućnosti, ostvarivanju svojih želja i ciljeva. Kroz rad sa sofrologom učimo važnost pauze i način na koji možemo pomoći svojim moždanim stanicama da se opuste. Dopustit ćemo sebi ponovno uživanje u malim stvarima, ukusu dobrog jela, cvrkutu ptica, tišini, u svakom svjesnom koraku u šetnji šumom, prividnom milovanju zraka sunca u jednom zimskom danu, u igranju s djecom, kuhanju… Sofrologijom budimo uspavanu svakodnevicu!

Trak-tak vježba

Jednom sofrološkom vježbom želim vas uvesti u taj čarobni svet. Vježba se zove TRAK-TAK. Kroz nju učite usmjeravati pažnju na svoju unutrašnjost i osluškivati sebe. Probajte se usredotočiti na ujednačeni ritam disanja i otkucaja srca u vašem tijelu. Vježbu izvedite i lijevom i desnom rukom. Između dvije vježbe obavezno napravite pauzu od desetak sekundi. Kada zatvorite oči i polako spustite prst, pokušajte ostati u tom položaju tri minute. Ovo bi bio dobar početak upoznavanja s blagodatima koje nudi sofrologija, a koje su nadohvat ruke.

Fiksirajte pogledom izabranu točku u daljini. Polako udahnite uz podizanje palca desne ruke na poziciju izabrane točke. Koncentrirajte se na vrh svog palca. U fazi prestanka disanja privucite palac ka korijenu nosa dok ga pratite pogledom. Kada dotaknete korijen nosa zatvorite oči. Polako izdahnite i spustite palac kao da vučete uzdužnu liniju kroz sredinu tijela. Ruke ostaju opuštene pored tijela.