Previše vatre u tijelu

Element vatre postoji zahvaljujući elementima prostora i zraka te omogućuje stvaranje topline i svjetla. Kao što sunce proizvodi energiju za naš planet, tako naša vatra stvara energiju u našem tijelu. Ona nam pomaže u probavljanju hrane, održavanju zdravlja kože, pokretanju intelekta, „probavljanju“ ideja, percipiranju izvanjskog svijeta, ukratko – energizira i oživljava naše tijelo i um.

Kad je imamo previše, u tijelu nam se nakuplja toplina i osim što teško podnosimo više temperature, možemo postati skloni zdravstvenim problemima poput presnažnog izlučivanja želučane kiseline, upala te raznih problema s kožom. Na duševnom aspektu, pak, možemo postati jako uznemireni, ljutiti, pa čak i agresivni. Upravo takvo ponašanje često pogoršava međuljudske odnose u radnoj okolini. Lijek je iznimno jednostavan – jedna do dvije čaše vode koje će ugasiti vatru, kao na ognjištu.

Na prirodnom svjetlu se bolje orijentiramo i motiviraniji smo

S druge strane, pak, ako je element vatre u tijelu oslabljen, često nam je hladno, postajemo blijedi, probava nam se usporava, a znojenje i mokrenje znatno se smanjuju. Privremeno tome možemo doskočiti puloverom, čarapama i toplim napitkom. No kako nam tada ni intelekt ne funkcionira onako kako bismo to mi ili naš šef željeli (um slabo „probavlja” nove informacije, postajemo mentalno tromi), trebamo malo ojačati vatru u sebi – šetnjama tijekom dana, dodavanjem ljutih začina u obroke.

Jedan od aspekata elementa vatre jest sunce i njegova energija, koje iskorištavamo u obliku dnevne svjetlosti i topline. Svi smo primijetili kako se na prirodnom svjetlu bolje orijentiramo i motiviraniji smo, manje naprežemo oči i intenzivnije doživljavamo boje, a time i život oko sebe. Dnevno svjetlo potiče proizvodnju vitamina D, koji je iznimno važan za održavanje zdravlja imunosustava i ima važnu ulogu u upravljanju cirkadijskim ritmom koji tijekom noći regulira san, a tijekom dana budnost.

Zaposlenici koji sjede pored prozora učinkovitiji

Ako se taj ritam poremeti, mogu se pojaviti razni kardiovaskularni, imunosni i kognitivni problemi, a povrh svega depresija. Brojna znanstvena istraživanja dokazala su povezanost dnevnog svjetla s učinkovitošću na radnom mjestu, pa ne čudi što se posljednjih nekoliko desetljeća mnoga poduzeća trude omogućiti zaposlenicima što više dnevnog svjetla.

U jednom takvom istraživanju znanstvenici su usporedili radnu učinkovitost zaposlenika čiji je radni stol smješten uz prozor i zaposlenika smještenih u unutrašnjost ureda, dalje od prozora. Rezultati su pokazali da zaposlenici koji sjede uz prozor tijekom radnog dana rade 15 posto više vremena od druge skupine, koja više vremena provodi na telefonu i u druženju s kolegama. Vjeruje se da je potonje nesvjestan pokušaj orijentiranja u vremenu i prostoru te uspostavljanja ravnoteže cirkadijskog ritma, koji bi očito bez te doze socijalizacije (kao neizravne zamjene za dnevno svjetlo) bio ugrožen.

Zagrljaj Sunca

Ujesen dani postaju kraći, a doba dana u kojem nas Sunce sa smiješkom zove da izađemo i pridružimo mu se uglavnom provodimo u zatvorenim prostorima. Ako na putu do ureda ili s posla uspijete uhvatiti Sunčev pogled, duboko mu zahvalite što vas je obasulo blagotvornim učincima svojih zraka. Čim pronađete malo više vremena, izađite i dopustite mu da vas snažno zagrli poput bake koja dugo nije vidjela svoju unuku. Uzvratite mu velikim osmijehom jer vas je nesebično i s puno ljubavi pomladilo svojom energijom i učinilo kreativnijima.