Od bilo kojeg mišića do neurona u mozgu, uzorak rada je jednak – aktivacija energetskih izvora zahtijeva i redovite periode obnove. To znači da mnogi mentalni procesi zahtijevaju vrijeme za odmor tijekom dana. Često planiramo kako ćemo se odmarati tek na kraju radnog dana. To i nije najbolja odluka jer je tijelu tada potrebno puno više vremena da bi dosegnulo točku opuštanja. Što dulje radimo bez pauza za odmor, to ćemo se osjećati lošije, pa čak i početi gubiti zanimanje za posao.

Znanstvenici kažu da mozgu treba odmor nakon svakih 90 minuta rada. Tijelo nam to redovito i poručuje, no zbog unesenog kofeina, šećera te hormona stresa koji se pojačano izlučuje, njegove poruke često i ne čujemo. Da bismo povećali učinkovitost, ne trebamo napraviti višesatnu stanku. Osobe koje nekoliko puta dnevno imaju odmor od posla u trajanju od po pet do deset minuta, u prosjeku pokazuju 50-postotno povećanje sposobnosti bistrog i kreativnog razmišljanja, povećavajući tako i svoju učinkovitost. Također, čini se da se efikasnost poboljšava i nakon „mikropauze“ od 30 sekundi.

Dakle, najvažnije je priuštiti si razdoblje (bez obzira na to koliko traje) u kojem ne radimo ništa kako bismo se uspješno obnovili na svim razinama. Ako se premorimo i iscrpimo, možemo biti skloniji činjenju pogreški, obolijevanju i nezgodama. Stoga se tijekom dana natjerajmo da uzmemo kratke pauze, dovoljne da predahnemo, smirimo se, postanemo svjesni ljepote svijeta oko nas.