Kriza srednjih godina je pojam s kojim se suočavaju mnogi između 40. i 60. godine života. U ovom životnom dobu suočavamo se s prošlosti, preispitujemo svoj život, suočavamo se s raznim problemima i promjenama u ljubavi, karijeri i financijama - i najčešće se pitamo: "Što smo mogli bolje?"

Postoji određeni znakovi koji ukazuju na krizu srednjih godina, a ovo su najčešći signali: nagle promjene raspoloženja (bijes, razdražljivost, tuga, nezadovoljstvo), gubitak ili dobivanje na težini, nesanica i povlačenje iz rutina, bijeg od svakodnevnog života. Ljudi koji doživljavaju krizu srednjih godina, općenito, imaju hitnu potrebu napraviti neku drastičnu promjenu.

Kada u partnerskom odnosu postoji kriza srednjih godina, odnosno kada se partner suočava s ovom krizom, najčešće dolazi do nesuglasica, problema, nerazumijevanja i sumnje. Mnogi parovi nažalost ne uspiju da prebroditi ovaj test, pa se u ovom periodu povećava rizik od razvoda.

Koje korake poduzeti kada partner upadne u krizu srednjih godina, pitali smo Draganu Penco diplomiranog psihologa, terapeuta za parove i autoricu YouTube Kanala "Veze i one bezveze".

"Razumjeti njegovu krizu i sve što je do tada ostavio kao ostavštinu u našem životu iskoristiti da mu se oproste njegovi gafovi. Također pričati mu i osvješćivati što radi, racionalno, da se kroz koprene njegovih emocija dođe do njegovog racija. I ako stvari odu predaleko - pružiti mu mogućnost da proba život bez nas. Ja to zamišljam ovako: to je još samo jedna u nizu životnih borbi koja je došla na red.

Partner koji trpi svoju sredovječnu, zanesenu ljepšu/snažniju polovicu - treba to shvatiti kao bitku koju želi ili mora dobiti, a ne da se bavi tog trenutka svojim emocijama. Naravno, emocije su važne, prevažne, ali sada nije trenutak za to. Sada je trenutak za zdrav razum, strategiju, odluke… Emocije će doći na red, nakon što bitka bude dobivena." - ističe Dragana Penco.