Jedan od uobičajenih tretmana depresije i anksioznosti je kognitivno-bihevioralna terapija, razgovor s terapeutom koji nas usmjerava da osvijestimo svoje negativne i neproduktivne obrasce ponašanja te ih zamijenimo pozitivnijima. Problem je što mnogi ljudi ne ustraju jer „promijeniti“ mozak nije lako, to zahtijeva truda i vremena.

Da bi kognitivno-bihevioralna terapija bila učinkovitija i ugodnija, američka klinička psihologinja Alison Darcy osmislila je robota. Woebot, kako ga je nazvala, radi poput terapeuta koji vas pita što ima novog u vašem životu i s kojim pričate o svojim osjećajima. Koristeći aplikaciju za poruke na računalu ili mobitelu, možemo svaki dan razgovarati s robotom koji će pratiti naše raspoloženje i pomoću različitih igara ili videoklipova osvijestiti naše negativne obrasce ponašanja koji možda sabotiraju našu sreću.

Pitate se koliko robot može biti dobar u ovakvoj vrsti komunikacije? Istraživanje, objavljeno u stručnom magazinu JMIR Mental Health, provedeno je na 70 studenata oboljelih od depresije ili anksioznosti. Pokazalo se da su se ispitanicima koji su radili s Woebotom značajno smanjili simptomi depresije u periodu od dva tjedna, koliko je trajalo istraživanje. Premda robotska terapija zahtijeva daljnja istraživanja, ona već obećava brži, jednostavan i povoljan način poboljšanja mentalnog zdravlja.