Utvrdite specifični cilj koji želite postići. Na primjer, umjesto da kažete kako želite ostvariti bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog dijela života, radije pokušajte reći da ćete se svaki dan posvetiti aktivnostima kojima ćete stvoriti harmoniju između poslovnog i privatnog tako što ćete u prioritete staviti: jutarnju 10-minutnu meditaciju, popodnevnu igru u parku s djecom i slično.
Učinite aktivnosti mjerljivima. Da biste to postigli, zadane aktivnosti moraju biti precizne. Primjerice, umjesto odluke da poslovne obaveze više nećete obavljati kad dođete kući, radije si zadajte cilj da radnim danima nakon 18 sati ne pregledavate e-poštu, a da je vikendom provjerite samo jednom.
Postavite cilj koji je vama dostižan. Dostižan cilj u sebi sadrži dozu izazova, ali je istodobno realističan. On ne ovisi o drugim ljudima, životnim okolnostima ili dobitku na lutriji. Uzmemo li prethodni primjer, indikator neuspjeha bile bi povećane dužnosti na poslu. Iako se to ne podudara s vašim ciljem, ne možete kontrolirati što vam šef naređuje, ali možete kontrolirati svoj odgovor. Razgovarajte sa šefom o rokovima, prioritetima, delegiranju zadataka i sličnom.
Zadajte rok. Odaberite datum koji je dovoljno daleko da biste mogli ostvariti rezultate, ali dovoljno blizu da ostanete motivirani. Najbolje je da to bude u roku od jednog, dva ili tri mjeseca.