Popularnost rock-zvijezde
U svijetu je prodana u više od 10 milijuna primjeraka, pola godine nakon objavljivanja nalazi se na visokom, četvrtom mjestu Amazonove liste najprodavanijih knjiga, a sada je napokon objavljena i na hrvatskome jeziku.
Knjigu Michelle Obame Moja priča (Planetopija) prate njezina predavanja na kojima puni dvorane i stadione, a zbog njezine popularnosti svjetski mediji nazivaju je rock zvijezdom, tzv. političkim celebrityjem. Na svom Twitter profilu ima 12,6 milijuna pratitelja, na Instagramu čak 29,8 milijuna, a tim je brojem premašila i vlastitog supruga Baracka Obamu, bivšeg američkog predsjednika.
Bivša prva dama SAD-a svojim otvorenim i iskrenim memoarima, koji su postali globalni nakladnički fenomen, pozvala je čitatelje u svoj svijet govoreći o iskustvima koja su je oblikovala ‒ od djetinjstva u Chicagu i godina kad je radila kao menadžerica noseći se sa zahtjevima i majčinstva i posla do vremena provedenog u Bijeloj kući i, naposljetku, povratka u život „obične“ građanke.
Autobiografija koja je postala inspiracija mnogim ljudima
Ono što je do ove knjige bilo skriveno iza vrata Bijele kuće, u ovoj se autobiografiji izlilo kao inspiracija mnogima koji traže svoj put, bore se s preprekama, ali i žude za ravnotežom koja često kao da nam svima izmiče.
Od odnosa s roditeljima i bratom, zaljubljenosti u Baracka, ali i trenutaka ranjivosti te teških odluka kao što je ona o izvantjelesnoj oplodnji pa sve do podržavanja suprugove kandidature – njezini opisi su životni, ljudski i temelje se na nadi. Michelle Obama snažna je, utjecajna i moćna žena, ali ona je i kći, supruga i majka, i tome je posvećena jednako toliko koliko i onome što želi promijeniti u svijetu. A želi promijeniti mnogo toga.
Smanjenje pretilosti, famozni vrt i milijarde dolara donacija
Iako se djelovanje prve dame često u javnosti želi umanjiti ili prikazati samo kao hobi, ono što je Michelle Obama postigla u osam godina u Bijeloj kući itekako je dojmljivo.
U zemlji u kojoj je gotovo trećina američke djece bila pretila, a rekordnom broju njih dijagnosticiran visoki krvni tlak i dijabetes tipa 2, Michelle je sa svojim suprugom i suradnicima nakon isteka dvaju predsjedničkih mandata postigla da 45 milijuna djece jede zdraviji doručak i ručak te da se 11 milijuna učenika svaki dan šezdeset minuta bavi tjelovježbom, a uspjela je velike tvrtke i dobavljače uvjeriti da u obrocima diljem zemlje smanje porcije te udio masnoća, soli i šećera.
Famozni vrt koji je posadila unutar granica Bijele kuće davao je godišnji urod od oko tisuću kilograma hrane i bio je svojevrstan početak pokreta osvještavanja nacije o zdravijem načinu života. Plodovi su često bili posluženi u Bijeloj kući, ali i u socijalnim kuhinjama neprofitnih udruga.
Njezin projekt Joining Forces (Zajedničkim snagama) obuhvatio je 1,5 milijun veterana i vojnih supružnika nalazeći im posao ili obuku, pomažući im da život i karijeru prilagode svojim potrebama. S Barackom je prikupila milijarde dolara kako bi se djevojčicama u cijelome svijetu pomoglo da dobiju školovanje kakvo zaslužuju uz pomoć više od 2800 kvalificiranih volontera.
Radila sklekove u emisiji uživo, pjevala karaoke, plesala
Iako je bila marljiva i uvijek pred sobom imala plemenite ciljeve, Michelle Obama nije zaboravila tko je i odakle dolazi. Kako sama kaže: „Mogla sam odjenuti nešto zanimljivo, ispričati šalu i govoriti o količini soli u dječjim obrocima i da pritom ne budem smrtno dosadna.“
A dosadna sigurno nije bila. Doslovno se spustila na pod i u programu uživo radila sklekove, natječući se s Ellen DeGeneres (i pobijedila), pjevala je s Jamesom Cordenom u emisiji Carpool Karaoke, s Jimmyjem Fallonom plesala je tzv. mamin ples, zakucavala loptu u koš koji je pridržavao James LeBron, repala s Jayom Pharoahom – a sve to s ciljem da aktivira generacije svih uzrasta.
Autentičnost koja je čini drukčijom
Mnogo je češće gledala emisije Oprah i Ellen nego informativno-političke emisije, a priznaje da joj ništa nije draže od pobjede nad neredom u emisijama o preuređenju doma. To što je oduvijek bila dijete mainstreama iskoristila je kao svoju prednost.
Znajući koliko voli pop kulturu i koliko joj je prirodno komunicirati s običnim, stvarnim ljudima, Barack je katkada tražio njezino mišljenje o sloganima i strategijama kampanje. „Sa svojom nenametljivom moći otkrivala sam da mogu biti snažna“, zaključila je. Upravo ta autentičnost čini je posve drugačijom od prijašnjih stanovnica Bijele kuće. U svojim se memoarima nije nimalo libila pokazati što se krije iza blještavog zastora prije, za vrijeme, ali i nakon života u predsjedničkim dvorima.
Kako ju je školska savjetnica pokušala "spustiti"
„Odrasla sam uz oca invalida u premalenoj kući, bez mnogo novca, u četvrti koja je počinjala propadati, ali odrasla sam i okružena ljubavlju i glazbom u šarolikom gradu, u zemlji u kojoj vas obrazovanje može daleko odvesti. Nisam imala ništa ili sam imala sve. Ovisi kako to želite ispričati“, govori Michelle.
Od malih je nogu imala neopisivu moć samodiscipline kad je bila riječ o obavezama. Uvijek je imala poriv biti pedantna, brza i detaljna, ali i uspješna. No u vrijeme priprema za fakultet školska savjetnica joj je svojim očitim nepromišljanjem gotovo pomrsila ambiciozne planove, rekavši da nije sigurna da je ona za sveučilište Princeton, iako je bila među 10 posto najboljih učenika.
O tom događaju Michelle je u svojim memoarima zabilježila: „Neuspjeh je osjećaj koji se rađa puno prije nego što postane stvaran. A ja sam imala osjećaj da mi je ona upravo to htjela usaditi – sjeme neuspjeha mnogo prije nego što sam uopće pokušala uspjeti. Htjela mi je reći da si postavim skromnije ciljeve, što je bilo potpuno suprotno od svega što su mi ikada rekli moji roditelji.“
Dvije prestižne diplome
Na kraju se upisala na željeno sveučilište na kojemu je u to vrijeme broj muškaraca gotovo dvostruko premašivao broj žena. Studenata crnaca bilo je na prvoj godini manje od devet posto, pa su se Michelle i ostali crnci osjećali, kako je sama izjavila, kao sjemenke maka u zdjeli riže. Ništa od toga nije ju spriječilo da se prijavi i na prijamni ispit Pravnog fakulteta na Harvardu.
Nakon završetka obaju studija dobila je posao u prestižnom odvjetničkom uredu Sidley & Austin. Kako je imala samo jedan cilj – uspjeti, naporno je radila i često do kasno u noć, no tada je u njezin život ušetao mladi i nekonvencionalni Barack Obama.
A onda je u njezin život ušao Barack
„Što se dogodi kad se individualist koji voli samoću oženi društvenom obiteljskom ženom koja samoću ne podnosi? Pretpostavljam da je najbolji i najkorisniji odgovor na gotovo svaki nesporazum koji iskrsne u braku, tko god da jeste ili o čemu god da se radi: Nađi način da se prilagodiš“, tako je svježe udana gospođa Obama objasnila svoj odnos sa suprugom Barackom.
Kad je Barack ušao u politiku, Michelle je radila i usporedo se brinula o još maloj djeci i kućanstvu. Iako je i dalje bila ambiciozna, shvaćala je da će uz suprugovu političku karijeru neke svoje ciljeve morati privremeno žrtvovati, što je dovodilo do trenutaka sumnje u vlastitu vrijednost, kao i u brak, pogotovo kad bi supruga uzaludno čekala za stolom sa skuhanom večerom i umornim djevojčicama u krilu.
Nismo više čekale tatu, sad je on trebao uhvatiti korak s nama
„Učila sam da je rečenica ‘Stižem uskoro!’ proizvod Barackova vječnog optimizma, znak nestrpljivosti da dođe kući, ali ona nije imala nikakve veze s točnim vremenom kad će on zapravo stići. Kao majka koja se budila prije zore i žena zaposlena puno radno vrijeme, osjećala sam da mi ponestaje strpljenja sve dok, napokon, u nekom trenutku ono nije potpuno nestalo.
Bilo mi je trideset osam godina i vidjela sam kako se drugi brakovi raspadaju na takav način da sam još više željela zaštiti naš“, prisjetila se Michelle i tako još jednom pokazala odlučnost i posvećenost, ali otkrila i novu snagu u sebi. Shvaćajući da za njezinu sreću nije nužno da Barack napusti politiku, potražila je pomoć u bračnom savjetovalištu i uvela novu dinamiku u obiteljsku rutinu koja se više nije oslanjala na patrijarhat stare škole.
Naposljetku, odgajala je dvije kćeri za koje je željela da postanu snažne i samopouzdane osobe! „Nisam željela da ikad pomisle kako život počinje kad muška glava obitelji stigne kući. Nismo čekale tatu. Sad je on trebao uhvatiti korak s nama“, zaključuje.
Nikad ne oduststi od ideje da se i dalje može rasti
Nakon što je Barack izabran za predsjednika, život obitelji Obama stubokom se promijenio. Iako je teško prihvaćala novu ulogu o kojoj ništa nije znala, našla je načina da je ponovo stvori – poštujući tradiciju, ali na svoj način, a Bijela kuća dobila je dotad neviđenu dozu šarma i opuštenosti. Kao što je i svijet dobio neopisivo sposobnu ženu koja je vlastitim primjerom pokazala što znači biti autentična, svoja, jedinstvena...
„I dalje se trudim ostati povezana sa silom koja je veća i moćnija od bilo kojih izbora, lidera ili bilo koje novinske priče – a to je optimizam. Ja sam obična osoba koja se zatekla na neobičnom putovanju. Pričajući svoju priču, nadam se da ću stvoriti prostor za druge priče i druge glasove kako bih im proširila put.
Ne radi se o tome da trebate biti savršeni. Moć je u tome da dopustite sebi da vas drugi upoznaju i čuju, u tome da posjedujete svoju jedinstvenu priču, u tome da se koristite svojim autentičnim glasom. Postajati znači nikad ne odustati od ideje da se i dalje može rasti.“