Kada ti nešto ne paše – promijeni

„Portugal je bio ljubav na prvi pogled. Sve mi je ovdje 'sjelo'; ljudi, priroda, klima, hrana i, naravno, ocean. Prije konačnog preseljenja dolazila sam tri, četiri puta godišnje, ponekad bih ostala tjedan dana, ponekad nekoliko mjeseci. Kada je došlo vrijeme da sjednem u dupkom nakrcani Suzuki Swift (aka Suzi) i uputim se preko Europe, nije bilo ni nedoumica ni straha, samo željno iščekivanje puta i dolaska“, priča Nina Vukas, 43-godišnja zagrebačka učiteljica joge koja se tijekom života više od 20 puta selila i živjela u četiri različite države (ne uključujući Hrvatsku).

„Volim promjene i mislim da su izuzetno važne za rast. Kada ti nešto ne paše – promijeni. Život je prekratak za frustracije“, otkriva svoju kratku i jednostavnu životnu filozofiju.

Jogu je Nina zavoljela prije 22 godine u Londonu, kad ju je počela prakticirati da bi ublažila učinke stresa života i rada u britanskoj metropoli. Zaljubivši se u praksu, najprije ashtanga, a poslije vinyasa, joge i budističke meditacije, odlučila je postati učiteljica. Učila je od najboljih učitelja joge u Londonu i SAD-u, a zatim se, nakon gotovo desetljeća života izvan Hrvatske, vratila u Zagreb i otvorila Sangha yoga studio koji je postao „it“ mjesto.

Kuća u borovoj šumi

„Svakodnevnim vođenjem satova, održavanjem radionica, a poslije i tečajeva za učitelje joge, kao i vođenjem joga studija zaista sam ispekla zanat. No, uskoro sam počela raditi i izvan Hrvatske; 2009. sam vodila yoga retreat na Baliju, zatim su krenule radionice u Ljubljani, pa u Moskvi i Milanu gdje sam vodila, a i dalje vodim, i školu za učitelje joge.

U jednom trenutku više sam radila vani nego u Hrvatskoj, a vođenje joga studija uza sve to postalo je neodrživo“, priča Nina. Uz takav multitasking i naporan tempo, odluka o preseljenju u Portugal u njoj se krčkala godinama, ali ju je odgađala radi studija: „Ne radi zidova, nego radi zajednice; učitelja i polaznika, svih onih kojima je Sangha bila drugi dom. To mi je, zapravo, bilo najteže pustiti.“

No, kako Nina voli promjene i ne boji se selidbi, prije gotovo dvije godine ponovo je digla sidro, ugasila posao i Zagreb zamijenila toplim, sunčanim Portugalom. Živi u kući koja se zove Pinhal da Casa Nova, odnosno, kuća u borovoj šumi, u jednom malom selu udaljenom 15 minuta od oceana i Ericeire (gdje jedan ili dva puta godišnje vodi intenzivne obuke za učitelje) te pola sata od Lisabona.

„S obzirom na pandemiju i restrikcije, puno vremena provodim doma, oko kuće i u vrtu, gdje uvijek ima posla i iz kojeg još ubirem plodove – ovdje je zima sličnija jeseni i nema mraza. Puno kuham i u tome zaista uživam. Završavam školu za veganskog chefa, pa se gotovo svaki dan nešto novo kuha i peče u mojoj kuhinji, a pokrenula sam i blog posvećen veganskoj kuhinji u sklopu svoje web stranice. Iskoristila sam ovo vrijeme restrikcije kretanja za sve ono za što mi inače nedostaje vremena, kao što je, na primjer, edukacija, pa puno čitam, proučavam znanstvene radove i pišem zadaće.“

Globalna joga

Nina vodi i razne online obuke za učitelje i joga radionice te svoj kalendar puni novim projektima i suradnjama za ovu godinu. Osim što će ovoga ljeta voditi osnovnu i naprednu obuku za učitelje u Portugalu, na jesen planira organizirati osnovni učiteljski tečaj u Rovinju i Milanu te napredni intenzivni za joga učitelje u Portugalu, gdje će već certificirani joga učitelji moći produbiti svoje znanje.

Usto, otkrila nam je i da piše knjigu o Spanda Vinyasa Yoga metodi kao alatu transformacije, a planira je završiti najkasnije na jesen. Spanda Vinyasa Yoga metoda kombinira drevne discipline poput joge i ajurvede sa suvremenim znanostima kao što su anatomija, fiziologija, biomehanika, neurologija i psihologija.

"Zeleni" Portugal

„Iako je za mene joga spiritualna disciplina i tako je i živim, nisam nikada bila dogmatična, pa volim propitkivati, proučavati, u svemu pronalaziti neku svoju istinu, svoj put“, pojašnjava Nina te ističe da se u središtu njezinog života, kao i Spanda Vinyasa Yoge, nalazi priroda koja je najviše inspirira i podučava.

„Postala sam svjesna prave snage majke Prirode tek kada sam shvatila da ona nije samo oko mene, nego je dio mene i ja sam dio nje, nema odvajanja. Tek tada sam počela jasnije čuti njezine životne lekcije. Što sam povezanija s prirodom, to sam povezanija i mirnija sa sobom. Ona mi daje snagu, utjehu i vjeru. Mislim da mnogi nisu svjesni toga kako priroda nije oko nas, nego je dio nas. Čovjek se oduševljava šarenim, umjetnim stvarima, divi im se, služi im, a uništava ono što ga održava na životu. Jer, bez majke Prirode nema života; ona nam daje hranu, vodu, kisik. Ona nas uči svemu i ako sebi dopustimo čuti, njezine lekcije nikada ne prestaju.

Želim vjerovati da postajemo generalno budniji i svjesniji ove istine. Ipak, za sve treba vremena, pa tako i za to. Za mene je priroda Bog. Stoga volim biti okružena njome, živjeti u skladu s njenim ciklusima, ostavljajući što manje traga. U našoj maloj zajednici svi smo vegani, osim moje kujice Seete koja jede ribu u malim količinama. Kompostiramo, gotovo uopće ne kupujemo plastiku, kupujemo u tzv. zero waste trgovinama i sl., a sanjam i o clean energy kući. Portugal je prošle godine koristio 60 posto energije iz održivih izvora, a cilj je potpuni prelazak na takav sustav. Generalno, politika im je vrlo zelena, što je bio još jedan od razloga što sam odabrala upravo Portugal.“

Surfanje u oceanu

Kada joj počne nedostajati gradski život, što se, priznaje, događa sve rjeđe, s partnerom Portugalcem zaputi se do Lisabona. „Trenutačno je sve zatvoreno, no u normalnija vremena išli bismo u šetnju i na večeru u jedan od mnogih veganskih restorana. Češće smo na plaži, makar samo u kratkoj šetnji, a kada je toplije i uvjeti su dobri, idem na surfanje.“

Nina je u potpunosti prigrlila portugalski stil života koji joj odlično odgovara. I dalje nosi ružičaste naočale, a kaže  da još nije doživjela nešto što bi okarakterizirala kao negativno. „Portugal se podigao iz takvog pepela i eksponencijalno raste u svim smjerovima. Cijenim to. Tako da, čak i nakon pandemije, vidim prosperitet.“

Iako smo tužni što je Hrvatsku napustila jedna vrsna učiteljica joge, nije nas začudio njezin zaključak da je Portugal trenutačno njezin dom i ne planira ga tako skoro mijenjati. „Za sada sidro ostaje bačeno tu, na Atlantiku. Ne planiram ga uskoro dizati… Hrvatskoj sam dala najbolje godine, izgradila divnu joga zajednicu, izgradila sebe, pomogla mnogima. Sada je vrijeme za nešto drugo. Volim doći na tjedan dana, jedva čekam ljeto i nadam se nekom jedrenju, no ne planiram se vratiti.“