Konflikt i konfrontacija često se pojavljuju zajedno. Oba pojma imaju negativnu konotaciju te nose dozu tjeskobe, no oba su dio svakodnevnog života. Konflikt je interakcija koja znači neslaganje, a konfrontacija suočavanje. Većini su to agresivne i uvredljive situacije od kojih se nastoje skloniti ili nasilno ući u njih kako bi zaštitili sebe. To proizlazi iz pogrešnog razumijevanja konflikta.
Neki se povlače, neki napadaju
Osobe koje bježe od konflikta i konfrontacije često se plaše odjeka zauzimanja za sebe. Isto tako smatraju da nemaju pravo izraziti sebe i svoje mišljenje. Tu je i strah da netko ne bi osjećao ljutnju jer se s njim ne slažu. Na primjer, u razgovoru s partnerom o godišnjem odmoru znate da on ne želi ići tamo gdje želite vi. Mislite da će doći do sukoba ako kažete gdje biste vi najradije proveli godišnji pa radije šutite.
Drugi pak nasilno ulaze u konflikte vjerujući da ako ne forsiraju svoje mišljenje neće dobiti ono što žele. Čine to obično bez obzira na posljedice. U tom natjecanju agresije to počinju percipirati kao svoju snagu. No istina je da zastrašuju jer se boje da ih nitko neće čuti, da se njihovo mišljenje neće uvažiti, da neće biti po njihovom.
Ni jedan ni drugi stav ne ostavlja prostora za rješenje jer svaka strana vjeruje da je njeno rješenje najbolje.
Ne tražiti pobjednika i poraženog
Konflikt je različitost mišljenja. To je upravo jednostavno kao "Ne slažem se s tobom." Kad razumijete da je konflikt samo to, tada nema potrebe bojati se ili postati agresivan da biste dobili ono što želite.
Konfrontacija je jednostavno suočavanje licem u lice i prezentiranje situacije drugoj osobi. To je iznošenje situacije na vidjelo, otkrivanje osjećaja ili činjenice da postoji konflikt. To je otkrivanje tajni kako bi se problemi ili konflikti mogli riješiti. Konflikt i konfrontacija sami po sebi nisu ni loši ni dobri. Polaritet im dajemo mi uvjerenjima vezanim uz to što će se dogoditi mislimo li različito. Takvi stavovi okrenuti su strahu i ne ostavljaju mjesta da izrazimo sebe i budemo ono što jesmo, a samim time ne ostavljamo prostor ni drugoj osobi da bude ono što jest. Dakle, ne tražiti pobjednika i poraženog, već se zapitati: "Možda možemo pronaći nešto što oboje želimo?". Prava konfrontacija okrenuta je rješenjima.
Sljedeći put kada u konfliktu osjetite tjeskobu ili potrebu biti agresivni, mogli biste se zapitati: "Zašto se osjećam tjeskobno? Zašto imam potrebu biti agresivan? Što bi se to moglo dogoditi ako kažem kako se osjećam? Kako mogu naći rješenje za obje strane?". Ispod površine konflikta i konfrontacije postoji sustav uvjerenja. Kada ih otkrijete i reprogramirate, dolazi do transformacije koja vodi suradnji i obostranom poštovanju. Svatko ima pravo izraziti sebe, ono što želi i osjeća, čak i ako se druga strana ne slaže.
Ako ne iskažemo ono što osjećamo ili bježimo od konfrontacije, opovrgavamo svoj unutarnji glas i pravo da budemo ono što jesmo. Time smo u konfliktu sa samim sobom i na neki način napadamo samog sebe. Kada postajemo agresivni ili zastrašujemo, negiramo pravo drugih da budu ono što jesu i stvaramo ozračje nepoštivanja sebe činjenicom da ne poštujemo druge.
Kako to nadvladati? Konfrontacija je neizbježna, ali ono što možete učiniti jest reducirati tenziju pridajući joj što manje pažnje i energije. To dovodi do drugog koraka, a to je redefiniranje konfrontacije, tj. gledanje iz druge perspektive. Potrebno je shvatiti da to što izbjegavate nije konflikt ili konfrontacija. Ono što izbjegavate jest vaš osjećaj u slučaju da: čujete prosuđivanja drugih, izgubite odnos, spoznate da ne možete dobiti ono što vam je važno. Kada konfrontaciju naučite rješavati konstruktivno, tako da je promatrate kao priliku za osobni rast i učenje, vaša se pozicija mijenja i vi rastete.
Put do rješenja
Početak puta kreće od neugodnih osjećaja koji se javljaju kao upozoravajući signali. Čim primijetite napetost ili uzrujanost, zaustavite se i pripremite za poziciju "promatrača" ili "istraživača". Da biste bili promatrač, važne su dvije stvari: trebate vjerovati da postoji nešto vrijedno istraživanja te da postoji posvećenost i namjera da možete pronaći zadovoljavajući ishod za sve strane. To će vam ujedno dati motivaciju otkrivanja različitih rješenja.
Kako naći rješenje koje će zadovoljiti sve? Koncentriranjem na vrijednosti, na ono što vam je istinski važno. Na konfrontaciju gledajte kao na mapu s blagom. Mapa vas može voditi preko mora neizvjesnosti i različitih mišljenja. Dosljednošću možete otkriti veličanstvene vrijednosti blaga koje je bilo prikriveno nezadovoljstvom i prigovorima. To će vam dati jasnoću koja je potrebna za pregovaračku strategiju i kompas koji će usmjeravati vaš put. Sposobnost preciznog identificiranja nečijih vrijednosti i potreba esencijalna je u pronalaženju zadovoljavajućeg ishoda. U avanturi otkrivanja neistraženih teritorija potrebna je samo praksa i strpljenje.