Muškarac je odgovoran za ženski orgazam?
Sklonost žena da o seksu i svojim seksualnim preferencijama šute krije se u (često podsvjesnom) uvjerenju da je muškarac autoritet u seksu i da je on odgovoran za ženski orgazam. To uvjerenje posljedica je odgoja koji nam je na neki način sugerirao da je seks 'muško područje'. Žene se učilo da budu pasivne i da se ne upuštaju lako u seksualne odnose kako ne bi dobile etiketu 'lake žene'. S druge strane, muškarce se poticalo da budu mnogo aktivniji u eksperimentiranju svojim seksualnim identitetom. Upravo zbog pasivne uloge koja im je dodijeljena, odnosno zbog njene pogrešne interpretacije, žene teško iznose svoje preferencije u seksu.
Činjenica je, međutim, da muškarci ne mogu znati bolje od nas što nam godi. Oni moraju naučiti što ženama odgovara, a da bi se to dogodilo, žena mora progovoriti o svojim željama i odbaciti pasivnu ulogu. Budemo li čekale da muškarac pronađe put do našeg orgazma, mogle bismo čekati vječno!
'Pravi' će točno znati što i kako?
Teškoća da se žene opuste u seksu i izraze svoje želje proizlazi i iz činjenice da je seks i dalje tabu-tema te da se uz njega vrlo često veže osjećaj stida. Mnoge žene ustručavaju se partneru reći što im odgovara, neke su čak uvjerene da će 'pravi muškarac' znati što točno da radi kako bi im udovoljio te nema potrebe da mu išta govore. Zato je potrebno da žene shvate da muškarci ne čitaju misli i daleko im je lakše zadovoljiti ženu ako im kažemo kako! Kao što kad uživate u kolaču s lakoćom kažete da vam je kolač prijao, po istom principu, kad vas partner dodiruje na određeni način, recite mu da vam to godi kako bi to nastavio raditi.
Kvalitetna partnerska komunikacija složen je proces. Izgradnja kvalitetnog odnosa podrazumijeva prije svega zauzimanje racionalnog i realnog stava prema partneru i prema sebi. Kad se iracionalna razmišljanja zamijene racionalnim, lakše izražavamo želje i osjećaje na način koji uvažava naša prava, ali i prava osobe s kojom smo u vezi. Partneri koji imaju skladnu vezu prije svega su racionalni, a racionalno razmišljanje, koje uvijek prethodi otvorenoj komunikacij, i podrazumijeva sljedeća uvjerenja:
Tužna sam jer već tjednima nismo vodili ljubav
Konstruktivan razgovor podrazumijeva da vam je u fokusu osjećaj u vezi s partnerovim ponašanjem. Zato je veoma važno da kritika bude na račun ponašanja, a ne na račun partnera u cjelini. Kad iznosite kritiku, poželjno je da:
- Iznosite svoje osjećaje, ne uvjerenja ni mišljenja (Osjećam se frustrirano jer u zadnje vrijeme rijetko vodimo ljubav. Umjesto: Mislim da u posljednje vrijeme gubiš seksualni nagon i da s tobom nešto nije u redu. Ili: Čini mi se da ti nije stalo do mojih potreba). Važno je da kritika bude u ja formi, a ne u ti formi.
- Navedite specifično ponašanje, kratko i sažeto (Tužna sam kad se sjetim da već tjednima nismo vodili ljubav i kad god ti priđem, nisi raspoložen. Umjesto optužbi i slutnja kako će taj problem potpuno ugroziti vaš odnos).
- Dajte konkretan prijedlog za promjenu (Voljela bih kad bismo sljedeći tjedan izdvojili malo vremena za uživanje jedno u drugom).
- Navedite posljedice u pozitivnom tonu (Ako bi to učinio, ja bih se dobro osjećala jer se trudiš oko nečega što meni puno znači. Umjesto da iznosite prijetnje što će se sve katastrofalno dogoditi ako se on ne pokori vašim zahtjevima).
Ovaj obrazac može vam na prvu djelovati banalno. Ipak, on vam pomaže da budete jasni u izražavanju želja i da ostvarite dijalog koji vas neće iscrpiti.