Potreba za sigurnošću

Ovaj problem nije nov iako nam se svima čini da nikada nije bilo ovako teško, da najteže trenutke proživljavamo upravo sada, a da su političari na vlasti najgori koji su se ikad rodili. Taj problem oduvijek je prisutan, a jedino što se promijenilo naša je percepcija tog problema koji se zove – nesigurnost.

Odgajani smo (mi nešto stariji, a preko nas i naša djeca još osjećaju posljedicu tog odgoja) u sustavu koji nas je zakidao na raznim stranama nudeći nam čarobnu riječ „sigurnost“, kao nešto što je temeljna vrijednost i uvjet opstanka. Buđenje je bilo bolno, a lekcije ni nakon nekoliko desetljeća nismo naučili. A nauk tih lekcija je jednostavan – ne postoji nešto što bismo mogli zvati „sigurnošću“.

Naša potreba da budemo sigurni je iskonska, spada u temeljne ljudske potrebe. Toliko smo željni osjećati se sigurnima da smo tu sigurnost voljni i platiti pa kupujemo sigurnost kada plaćamo osiguranje. No to je i jedina sigurnost koju možete kupiti jer srećom neki su ljudi spremni preuzeti naš rizik i vjeruju da će biti više zgoda nego nezgoda. Ponekad smo želju za sigurnosti spremni platiti puno većom cijenom – slobodom, samopoštovanjem, potrebom za ispunjenjem, da nabrojim samo one na vrhu ljestvice. Cijena koju tada plaćamo može biti izražena i u našem zdravlju – a to je, kako bi rekli marketinški stručnjaci – neprocjenjivo.

Što kada nas strah paralizira

Potreba za sigurnošću, taj iracionalni koncept u našoj glavi, uzrokom je velikih otpora promjeni. A već i vrapci na krovu znaju da stalna samo mijena jest! Promjene su dio života, a mi se rado naviknemo na okolnosti koje nas okružuju, čak i kad nas ugrožavaju, ne ispunjavaju ili u njima ne ostvarujemo puni potencijal. Kad svoje nezadovoljstvo pravilno „pročitamo“ i suočimo se sa strahom i otporom koji su prirodni pri svakoj promjeni, onda promjena dolazi iznutra i za nju smo motiviraniji. Čini se lako napraviti i najteže korake. Sretni smo kad dospijemo u situaciju da je promjena moguća i kad znamo što nam je činiti, pa nam onda „novo“ i „nepoznato“ i nije tako teško.

Što učiniti kad vas strah paralizira, a osvijestite kako sami sebe sabotirate stalnim pronalaženjem razloga da odustanete? U tim trenucima važno je zastati, odvojiti se od utjecaja izvana i uputiti se na putovanje unutar sebe. Poslušati svoj unutarnji glas koji zapravo i ne možemo utišati. Taj ćete glas najbolje čuti ako si postavite pitanja: što želim, što me veseli, što mi može osigurati mir, koji su moji interesi, koje su vrijednosti i kako živjeti u skladu s njima, koja je moja vizija, misija, što me čini sretnim, ostvarujem li time što sada radim svoje ciljeve, što trebam učiniti da sve to ostvarim… Najbolje je da te unutarnje misli podijelite s nekim u koga imate povjerenja. Kao life coach, u individualnom radu sa svojim klijentima pokušavam iznaći odgovore upravo na takva pitanja.

Divjak
Domagoj Blažević Divjak
Koraci

Tražite li posao (bolji ili bilo kakav) šaljite biografiju na svaki oglas za radno mjesto za koje smatrate da ste kvalificirani, no poštujete i svoje temeljne preduvjete, a to su upravo oni koji su u osnovi vašeg vrijednosnog sustava. Tu nije riječ o ponosu, nego o zdravom razumu. I temeljnom samopoštovanju. No biti bez prihoda nije uvijek najbolja platforma za najbolje izbore ako se ne pripremite i ne poduzmete neke korake. Što učiniti?

Prije nego što se javite na oglas, razmislite što želite i koji bi bio vaš idealan posao.
Na promjeni počnite raditi iznutra, prije nego što izađete u svijet rada i zakucate na prava vrata. Napravite svoju viziju koja će vam pomoći da ostanete fokusirani na svoj san, na koji možda mislite da nemate pravo. Dotjerajte životopis do najmanjeg detalja kako biste istaknuli prave stvari i svoje (jedinstvene) kvalitete potrebne za pravi posao.

Tijekom ovog razdoblja koristite se s dva učinkovita alata: afirmacijama kojima ćete zamijeniti negativna vjerovanja te vizualizacijom uz izradu ploče sa slikama (vison board) kojom ćete poduprijeti svoju ideju idealnog posla. Na nju možete staviti slike onoga što priželjkujete ili napisati pozitivne poruke. Vizualizacijom svojeg idealnog posla/života osnažit ćete motivaciju u skladu sa svojom vizijom i misijom. Putem ovih jednostavnih a učinkovitih alata počet ćete raditi na promjeni iznutra, pa to povežite s javljanjem na mjesta koja su u skladu s onim što podupire vaš san o boljem životu.

Vjerujte u sebe, podupirite se mislima i riječima te budite strpljivi. Vrijeme je da se prestanete bojati vlastite moći i uspjeha. Ne sabotirajte se izborom unaprijed izgubljenih bitaka kojima rušite samopouzdanje. To ne znači da se trebate forsirati. U nekim trenutcima naprosto niste spremni za promjenu, opirete joj se, iako svi oko vas jasno vide što bi za vas bilo najbolje. No vi i samo vi možete donijeti odluku, jer vi snosite odgovornost za svoj izbor. Uzmite si vremena koliko god vam treba. Ne žurite. Strpljenje je vrijedna kvaliteta koja će vam pomoći da odluku donesete u pravom trenutku – baš onda kad ste za promjenu spremni.

Pripremite se i prije nego što je potrebno. Možda još ne znate što želite, a promjena će vam lakše pasti ako pripremite situaciju koja će vam olakšati tranziciju iz jedne faze u drugu. Ako vam je važna materijalna sigurnost, smanjite troškove ili intenzivirajte štednju. Stavljajući određeni iznos na stranu, osigurat ćete se za prijelazno razdoblje, za realizaciju neke ideje ili samo za predah kako biste se u miru pripremili za promjenu koja slijedi. Neka vaš unutarnji dijalog bude konstruktivan, a onda krenite u akciju. Svaki novi dan prilika je da krenemo u novi život.