Danas postoje različiti testovi i mjerila putem kojih se nastoji utvrditi i procijeniti osobnost osobe. Među njima nalazi se The Difficult Person test koji je inspiriran istraživanjem osobnosti pod vodstvom kliničke psihologinje Chelsee Sleep. Test mjeri sedam specifičnih osobina: bešćutnost, grandioznost, agresivnost, sumnjičavost, manipulativnost, dominaciju i preuzimanje rizika, piše mbg.

U studiji na koju se referirao test, Sleep i njeni kolege sa Sveučilišta u Georgiji proučavali su strukturu antagonizma i ključne čimbenike koji mogu rezultirati time da se na nekoga gleda kao na antagonista. Međutim, navedene osobine ne moraju nužno same po sebi biti neugodne, već se promatra zastupljenost tih osobina koji se kreću u spektru od ugodnog prema neugodnom. Za početak, raščlanimo sedam osobina koje test smatra teškima:

1) Bezosjećajnost

Bezosjećajnost se definira kao neosjetljivost, s okrutnim zanemarivanjem drugih. Ova osobina može učiniti da se drugi osjećaju nesigurno ili da zauzimaju obrambeni stav u blizini osobe koja odiše bešćutnošću.

2) Grandioznost

Grandioznost uključuje nerealan osjećaj nadmoći nad drugima, što može dovesti do hvalisanja, odbacivanja stavova drugih ili uvjerenja da je netko iznad uobičajenih pravila i ograničenja. Naime, istraživanja su pokazala da grandiozne tendencije ne upućuju na zdravo samopoštovanje, već na tvrdnju o superiornosti u kojoj se osoba smatra jedinstvenom i boljom od drugih. Ova je osobina također obilježje narcisoidnosti i može pokvariti odnose i naštetiti nečijoj dobrobiti.

3) Agresivnost

Neprijateljsko ili nasilno ponašanje može se povezati s agresivnošću. Oni koji se bave agresijom često ne žele pronaći sklad ili mir s drugim ljudima.

Test jeste li teška osoba
Pexels 

4) Sumnjičavost, sklonost zavjerama

Sumnjičavost se odnosi na vjerovanje da nešto nije u redu bez dokaza ili na temelju neznatnih dokaza. Postoje slučajevi kada bi moglo biti korisno biti oprezan s nečijim povjerenjem, ali kada sumnjive tendencije izmaknu kontroli, mogu se pojaviti pitanja poput pseudoznanosti i zavjera što može naštetiti drugima.

5) Manipulativnost

Kada netko često pokušava utjecati na ponašanje ili emocije drugih za vlastite ciljeve, smatra se da su manipulativni. Kada se manipulacija koristi kao osobina za zaobilaženje razuma, zavaravanje ili pritisak da se učini ono što osoba koja utječe želi, to je problematično i smatra se antagonističkim.

6) Dominacija

Dominacija se odnosi na moć i utjecaj nad drugima. Iako se ove osobine mogu koristiti altruistički, dominantna osobnost također može brzo skrenuti prema ekstremnom antagonizmu i stoga je teško složiti se s njom.

7) Preuzimanje rizika

Konačno, ako ste voljni poduzeti riskantnu akciju u nadi da ćete postići željeni rezultat, mogli biste sebe smatrati rizičnim. Postoje bezbrojne koristi od preuzimanja rizika, ali ako netko ne uzme u obzir kako njihovi impulzivni postupci mogu utjecati na one oko njih - ili mogu biti opasni za njih same - preuzimanje rizika može brzo postati destruktivno i kaotično teško.

Ako želite saznati koliko su navedene osobine zastupljene kod vas, test možete ih riješiti ovdje.

Istina je da je test napravljen prema recenziranoj studiji, ali istraživači nisu sudjelovali u izradi online upitnika. Zato nije nužno korisno biti vezan za svoje rezultate ili misliti da su uklesani u kamen. Umjesto toga, bilo bi bolje da upotrijebite rezultate kao prijateljski vodič koji vam može pomoći u rasvjetljavanju područja o sebi kojih možda niste bili svjesni ili koja možda trebaju prilagodbu na bolje.