Većini ljudi, kada pomisle na krizu srednjih godina, u glavi se pojave slike poput muškarca u kasnim 40-im ili 50-im godinama koji kupuje motor da bi se nekome svidio i ponovno osjetio 'živim', žena koja se pod svaku cijenu želi pomladiti ili preljub. Te smo predrasude usvojili kroz razne medijske sadržaje. Što zapravo danas podrazumijeva kriza srednjih godina?

"Toliko se toga promijenilo u našoj kulturi da je taj termin izgubio veliki dio svog značenja", za Oprah.com objasnila je Vivian Diller, psihologinja iz New Yorka. "Ovo je djelomično zato što živimo mnogo duže. Nekada je bilo: 'Ostalo mi je tako malo vremena.' Sada je 'Ostalo mi je toliko vremena. Želim li živjeti život na ovaj način?"

Psihologinja Susan Krauss Whitbourne u potpunosti se protivi terminu "kriza srednjih godina" i ističe da je točnija fraza "integritet ega". "Ovo se odnosi na suočavanje sa smrtnošću, vaš osjećaj smisla života, vaš osjećaj svrhe, vašu povezanost s drugima i brigu za vaše dobro." - kako je navela, to se može dogoditi u bilo kojem periodu života.

Vivian Diller kaže da je kod žena stereotipno, kriza srednjih godina potaknuta uočavanjem prvih fizičkih znakova starenja, uključujući sijedu kosu, bore i, što je najvažnije, menopauzu. Ali također može biti uzrokovano i nekom vrstom egzistencijalne dileme, npr. pitanjem - koja je moja svrha?

Psihološki simptomi krize srednjih godina, odnosno nagla potraga za novom svrhom u životu i preispitivanjem, prema mišljenju psihologa, najviše se javlja kada su djeca odrasla i napuste dom ili ako se više ne trebamo brinuti o svojim roditeljima. Tada moramo pronaći nove načine da ispunimo svoje vrijeme. Više niste privrženi potrebama svih drugih i ostavljeni ste da se konačno brinete o sebi - tada dolazi do preispitivanja.

Psihološka kriza srednjih godina često se poklapa s menopauzom kod žena. Kao što je liječnica spomenula, menopauzu može pratiti velika emocionalna reakcija koja poprima oblik 'krize srednjih godina'. Kada djeca napuste dom, imate već određeni posao i karijeru, sami ste duže ili s jednim partnerom, pomislite: moram se početi pripremati za sljedeće poglavlje svog života.

Kakve simptome će osoba imati tijekom krize srednjih godina, ne možemo generalizirati, jer ovisi o  pojedincu. Međutim, psihologinja Vivian Diller otkriva da jedan od vodećih znakova može biti "borba ili bijeg". Borba protiv toga bi bila: učinit ću sve što mogu da odgodim proces starenja.

"To može uključivati plastičnu kirurgiju, unajmljivanje osobnog trenera da biste bili u odličnoj formi ili isprobavanje dramatične boje kose. Bijeg, u ovom slučaju, više sliči na poricanje da se promjene događaju i može uključivati reakcije poput povlačenja iz društvenih aktivnosti ili čak simptoma depresije."

Napomena: Ukoliko primijetite bilo kakve promjene na fizičkom ili psihološkom nivou, konzultirajte se sa stručnjakom!