Radi općeg osiguranja protiv ljubomore njegujte svoj odnos s partnerom. Odvojite vrijeme za druženje i razgovarajte i kad ste fizički razdvojeni. Dijelite jedno s drugim svoje unutarnje svjetove.   

Ako vas je obuzela ljubomora i ometa vas ili vašeg bližnjega u udobnom življenju, potražite pomoć bračnog savjetnika ili psihologa. Ako se ono od čega strahujete uistinu događa, možda nije kasno da uložite napor u poboljšanje sebe i svoje veze.  

A što ako vaše sumnje nisu utemeljene nego su izazvane nesigurnošću koja krivotvori vašu percepciju? Objektivan promatrač može vam pomoći da realno procijenite partnerovo ponašanje i izvučete ispravan zaključak. Profesor David Buss, vodeći svjetski autoritet za ljubomoru, tvrdi da je ljubomora u najvećem postotku plod zablude.

„Iako je istina da se evolucijski razvila kao upozorenje na moguću prijevaru i prisutnost suparnika, ljubomora izaziva fenomen zvan spoznajna pristranost“, veli. Naš je um „pristran“ utoliko što je naklonjen negativnom tumačenju sumnjivih pokazatelja koji mogu, ali i ne moraju upozoravati na nevjeru. Zbog tog fenomena, urezanog u naše moždane vijuge, skloni smo vidjeti prijevaru tamo gdje ne postoji, dok mnogo rjeđe propuštamo vidjeti prijevaru koja se uistinu dogodila.