Umijeće razgovora je ples riječi, emocija i razumijevanja - nije samo važno što govorite, već i što odlučujete ne reći. Određene teme nisu nužno zabranjene, ali zahtijevaju značajnu razinu takta i naglašavaju važnost empatije u našim interakcijama s drugima, piše Hack Spirit.
Stručnjaci smatraju da je ovih 5 tema najbolje izbjegavati ako se nađete u društvu nove osobe.
1. Vaša osobna drama
Svi imamo svoje uspone i padove. No, stalno raspravljanje o osobnim problemima može učiniti da djelujete sebično. Naravno, postoje trenuci kada je prikladno podijeliti svoje probleme, ali budite svjesni trenutka i osobe s kojom odlučite razgovarati.
Zapamtite, empatija je dvosmjerna ulica. Ako stalno prebacujete svoju osobnu dramu na druge, mogli bi se početi osjećati emocionalno iscrpljeno. Važno je pronaći ravnotežu između toga da budete otvoreni o svom životu i prekomjernog dijeljenja.
2. Vaši prihodi
Novac je osjetljiva tema za mnoge ljude. Zapravo, prema studiji koju je provelo Američko psihološko udruženje, 72% Amerikanaca izvijestilo je da barem ponekad osjećaju stres zbog novca.
Razgovor o vašim prihodima može dovesti do usporedbi, što zauzvrat može stvoriti osjećaj nedostatnosti ili zamjeranja među drugima. Bez obzira zarađujete li više ili manje od osobe s kojom razgovarate, dijeljenje tih informacija može stvoriti nepotrebnu napetost i neugodu.
3. Negativna mišljenja o drugima
Svi imamo mišljenja o ljudima u našem životu. Međutim, dijeljenje negativnih mišljenja o drugima može učiniti da djelujete neljubazno i nepouzdano. Tračanje ili ogovaranje nekoga iza leđa ne samo da povrjeđuje osobu o kojoj govorite, već također ostavlja loš dojam o vama.
Osoba s kojom razgovarate mogla bi se početi pitati što govorite o njoj kad nije prisutna. Umjesto toga, pokušajte se fokusirati na pozitivne aspekte ljudi.
4. Kritiziranje tuđih izbora
Svi smo jedinstvene individue sa svojim setovima vjerovanja, vrijednosti i stilova života. Upravo ta raznolikost čini svijet zanimljivim mjestom. Međutim, kritiziranje drugih zbog njihovih izbora – bilo da se radi o karijeri, vezama ili stilu života – može se činiti neempatičnim. Stavite se u njihove cipele.
Kako biste se osjećali da netko kritizira vaše izbore? Vjerojatno ne baš dobro. Umjesto donošenja presuda, pokušajte prihvatiti razlike. Pokažite razumijevanje i poštovanje prema činjenici da svatko ima svoj put u životu.
5. Neželjeni savjeti
Jedan od najbržih načina da nekoga iritirate je davanje savjeta koje nisu tražili. Iako vam namjere mogu biti dobre, neželjeni savjeti mogu djelovati nametljivo. Ljudi često dijele svoje probleme jer im treba netko da ih posluša, a ne zato što traže rješenja.
Prije nego što uskočite s vašim savjetima, zaustavite se i pitajte želi li druga osoba čuti vaše mišljenje. Ponekad, najbolji način da podržite nekoga je samo slušati i suosjećati. To pokazuje da poštujete njihovu sposobnost da sami riješe svoje situacije, a to je omiljena kvaliteta koju trebate imati.