Svami Brahmajñānanda, rođen kao dr. med. Vlado Poznovija, spiritualni je učitelj i majstor izvorne yoge, sa više od 50 godina iskustva u meditaciji i 40 godina podučavanja drugih na putu prema višim stanjima svijesti.

Titula "Svami" označava učitelja koji prakticira jogu i duhovni razvoj, a Brahmajñānanda nije vezan za bilo koju specifičnu religiju, već podučava univerzalni način života koji je usklađen s vječnom istinom. Njegovo spiritualno ime, Brahmajñānanda, simbolizira najviše stanje svijesti – nirvikalpa samadhi – koje je stanje potpune svjesnosti, blaženstva i unutarnje slobode.

Svami Brahmajñānanda je učenik Swamija Narayananande, južnoindijskog učitelja koji je 1933. postigao najviše stanje svijesti, poznato kao nirvana ili nirvikalpa samadhi. Ova tradicija također obuhvaća i Sri Ramakrishna Paramahamsu čiji je učenik bio Swami Vivekananda, osoba koja je prenijela izvornu yogu na Zapad. Swami Brahmajñānanda također potiče iz tradicije koja nije specifično povezana s jednim religijskim sustavom, već se temelji na univerzalnim principima duhovnog razvoja i proširenja svjesnosti.

Dugogodišnje putovanje prema nadilaženju mentalnih okvira

Njegovo putovanje prema višim stanjima svijesti započelo je već u djetinjstvu, kada je spontano počeo razvijati svoje psihičke sposobnosti. Tijekom godina, bavio se i proučavanjem raznih znanstvenih disciplina poput astronomije, kemije, muzike (pjevanje i sviranje instrumenata), sporta (posebice borilačkih vještina kao što je Kyokushinkai karate, plivanje i gimnastika), vedskom astrologijom i tradicionalnim metodama liječenja poput siddha medicine i ayurvede.

Studirao je medicinu na Sveučilištu u Zagrebu, gdje je obranio diplomski rad iz područja psihologije i psihijatrije, no njegova strast bila je uvijek u širenju svijesti iznad fizičkog i mentalnog okvira. Njegovo duboko duhovno iskustvo, koje uključuje tehnike meditacije, joge, disanja, opuštanja i kontemplacije, utemeljeno je na dugogodišnjoj praksi i osobnoj potrazi za višim stanjima svijesti.

Kroz meditaciju i meditativne tehnike, Svami Brahmajñānanda podučava kako se osloboditi ograničenja uma i tijela, te doći do dublje spoznaje unutarnjeg Ja koje je iznad fizičkog tijela i uma. U tom procesu, on podučava kako prepoznati i razumjeti snove kao kanal za produbljivanje svjesnosti.

Snovi u Svamijevom učenju

Svami Brahmajñānanda smatra da snovi nisu samo slučajni, već ključni dio našeg spiritualnog putovanja. Snovi mogu biti moćan alat za širenje naše svijesti, jačanje kreativnosti, rješavanje unutarnjih konflikata, te za duhovno iscjeljenje i samospoznaju. Prema njegovim učenjima, svjesno sanjanje može postati ključ za postizanje unutarnjeg mira, osobne slobode, pa čak i za duhovno prosvjetljenje.

Svami podučava kako je važno svjesno pristupati snovima i koristiti ih za otkrivanje dubokih slojeva nesvjesnog uma. Snovi nas mogu voditi u razna stanja svijesti, pa čak i pomoći da dođemo do rješenja za probleme koje ne možemo riješiti u budnom stanju. Jedan od ključnih aspekata rada na snovima prema Svamiju jest razumijevanje raznih vrsta snova:

  1. Noćne more ili košmari – uzrokovane su neravnotežom tijela, poput loše prehrane ili kemijskih neravnoteža.
  2. Moždani snovi – nastaju od neobrađenih iskustava dana koja se skladište u mozgu.
  3. Obični snovi – sastoje se od neriješenih mentalnih konflikata koji su uskladišteni u umu.
  4. Snovi želja – snovi koji odražavaju nesvjesne želje i prošle iskustve.
  5. Istinski snovi – interakcija s drugim bićima na astralnoj razini.
  6. Božanski snovi – snovi u kojima nas Bog pokušava podučiti o našim slabostima i egu.

Svjesna interakcija sa svijetom nesvjesnog

Svami također uvodi pojam lucidnih snova, u kojima sanjač postaje svjestan da sanja, te može aktivno upravljati svojim snovima. Lucidni snovi otvaraju vrata za svjesnu interakciju sa svijetom nesvjesnog i čak nam omogućuju komunikaciju s drugim duhovnim entitetima, pa i onima koji su već preminuli. Svami Brahmajñānanda osobno je razvio tehnike svjesnog sanjanja koje nadmašuju uobičajene metode poput mnemoničke indukcije lucidnog sanjanja (MILD) koje je popularizirao istraživač Stephen LaBerge.

Prema Svamiju, snovi su prozor u našu dublju prirodu, a kroz rad na snovima možemo se uspinjati u viša stanja svijesti, što se u yogi naziva samadhistanje potpune svjesnosti i mira.

Dodatno, Svami podučava da snovi nisu samo predviđanja, već i odrazi našeg unutarnjeg stanja i odnosa prema svijetu. Kako će izgledati naš san ovisi o tome što osjećamo, što mislimo i kako doživljavamo svoj svakodnevni život. Dakle, kvaliteta našeg života izravno utječe na to kakve snove budemo sanjali, a snovi, zauzvrat, mogu oblikovati našu svakodnevnu realnost.

Poziv na predavanje

Svami Brahmajñānanda poziva sve zainteresirane na predavanje „Kakav san, takav dan: Kako snovima obogatiti javu?“, koje će se održati 8. svibnja 2025. godine od 18 do 21 sat u Novinarskom domu u Zagrebu.

ssss.PNG
Privatna arhiva