Dobro zdravlje mnogima znači da nas ništa ne boli i da dobro funkcioniramo. No, kao što i Svjetska zdravstvena organizacija kaže, zdravlje nije samo odsutnost bolesti nego cjelokupnost tjelesnog, duševnog, socijalnog i ekonomskog blagostanja. Kineska tradicionalna medicina nervozu koju spominjete tumači kao svojevrstan signal našeg tijela. On nam poručuje da se u tijelu stvorila neravnoteža te da životna energija među organima ne protječe ravnomjerno. Dakle, ono što doživljavamo kao nervozu zapravo je signal kojim nam tijelo pokušava reći da nešto s njegovim zdravljem nije u redu.
Hormonske oluje
Naime, kada smo emotivno uzburkani, remeti se ravnoteža i na tjelesnoj razini. Ta izvanjska oluja prevodi se na tajnoviti jezik hormona iz kojega naše tijelo pokušava pratiti ono što se događa izvana i pružiti nam maksimalnu podršku. Kad se nađemo u emotivnoj neravnoteži, tijelo luči hormone koji prenose njime tu neravnotežu.
Dugotrajna svakodnevna izloženost takvim hormonskim olujama navodi tijelo da polako počne mijenjati svoju „filozofiju“ djelovanja pa s vremenom i na najmanji podražaj reagira kao da se događa nešto iznimno važno. Sve što sam dosad iznio uvelike definira ono što mnogi svakodnevno osjećaju a naziva se stresom. Kineska tradicionalna medicina kaže da od stresa ne trebamo bježati, ali svakako moramo osvijestiti način na koji reagiramo na određene situacije.
Olujni način života s vremenom se vidi i u nalazima krvi
Istaknuli ste da prije niste osjećali tu nervozu, nego se ona razvila s vremenom. Budući da ste dugo radili iznad vlastitih mogućnosti, izlagali ste svoje tijelo stresu pa ono nije imalo vremena odmoriti se i “resetirati” svoju prije spomenutu filozofiju djelovanja. Dan po dan, zbog tog „olujnog“ načina života, svakodnevno ste imali neregularan protok energije - dakle, u tijelo vam nije ulazilo dovoljno svježe energije. Tijelo pod stresom zbog površnog disanja također ne prima dovoljno kisika. Disanje lako možemo provjeriti i korigirati, no ipak to ne činimo dovoljno često.
Kad smo pod stresom, protok energije, izmjena one svježe i potrošene, poremeti se, uzrokujući gomilanje statične energije u pojedinim organima. I dok je to možda teško izmjeriti, pretjerane emocije koje su negativni rezultat tog trenda lako je primijetiti. Upravo pomoću njih možemo provjeriti svoj energetski status, baš kao što krvne pretrage pokazuju stanje pojedinih procesa u tijelu.
S vremenom će se loš protok energije početi očitovati i u lošim krvnim nalazima. Otud ta pošast visokog kolesterola, tlaka, misterioznih i neočekivanih upala u tijelu - jednostavno ne obraćamo dovoljno pozornosti na signale tijela u obliku tih emocija koje se ponavljaju. Energetska neravnoteža između jetre, slezene i srca može se prepoznati i iz drugih simptoma - griženja noktiju, nesvjesnog treskanja nogom, griženja usta s unutarnje strane, da spomenem samo neke.
Vježba za pokretanje energije
Sve je u redu ako vam se to događa samo ponekad, no ako se događa češće, nesumnjivo ukazuje na to da energija u vašem tijelu ne teče glatko. U tim slučajevima energija uglavnom stagnira u središnjem dijelu tijela. To je onaj tzv. prsten oko grudnog koša u kojem ljudi osjećaju stezanje kao da ne mogu duboko udahnuti.
Onima koji to osjećaju koristit će vježba iz qi gonga za pokretanje energije. Stanite uspravno, zatvorite oči, udahnite i zamahnite objema rukama od visine očiju unatrag, kao da želite poletjeti, i pritom se uzdignite na prste. Dok vraćate ruke prema visini očiju, spuštajte s prstiju na puno stopalo. Neka vas tijelo i gravitacija vode nježno ljuljaju. Činite to barem pet minuta svakog jutra. Učinak ćete pojačati omiljenim načinom relaksacije ili meditacijom. Tako ćete dovesti svoje organe u red i nervoza će “misteriozno” nestati.