Kraći dani, sivo nebo ili promrzli prsti. Ništa se od toga ne uklapa u ono što većina ljudi koju poznajem doživljava kao ugodu u životu. No, i u tome se skriva prednost: upravo te male nelagode čine da domaći kolači ili hrana zamirišu primamljivije, da se osjetimo bolje kada popijemo čaj s malo cimeta ili đumbira. Svijet začina za mene je svijet čarolije. Bilo da su u prahu ili u svježem obliku, začini su ti koji u moju prehranu unose obilje okusa i raznovrsnost – čak i kad je baza ista.

Moć muškatnog oraščića

Začine sam počela više proučavati te još više cijeniti i voljeti kada sam započela sa sirovojedstvom. U tim prvim pokušajima da kreiram nešto što ima poznat okus, a da je zdravije, bila sam prisiljena zaviriti u svijet začina. To putovanje jedno je od najbogatijih na kojem sam ikada bila. I danas mi je nevjerojatno kako prstohvat začina može, poput vilinske prašine, preobraziti sve u što se doda.

Tako sam, kreirajući sirovojedsku sarmu, otkrila moć okusa muškatnog oraščića, a praveći sirove medenjake, otkrila da su upravo začini taj odlučujući faktor zbog kojeg moji kolačići mogu stati uz rame s tradicionalnim medenjacima. Tekstura im nije ista, ali okus jest. Neki kažu, čak i bolji.

Kako nas iscjeljuju

A ti dragocjeni, utješni darovi prirode u sebi nose i zapise mudrosti kojima nas Majka Zemlja vida i iscjeljuje. Tako se sve više i više govori o ljekovitosti začina. I evo nas opet na početku priče koju su nam predavali naši stari: treba se osvrnuti po prirodi i sa zahvalnošću prihvatiti ono što nam nudi da očuvamo zdravlje ili ga vratimo. Ili pak, iskoristiti prirodne resurse kako bismo napravili kozmetički pripravak. Jedan takav ponekad upotrijebim i sama. Riječ je o maski za njegu i posvjetljivanje kose na bazi meda i začina, koju možete pronaći ovdje.

Drevne medicine, poput ajurvede ili tradicionalne kineske medicine, ponovno izranjaju i uče nas kako obogaćivanjem jela i pića začinima možemo održati dobro zdravlje. Jedna od osnovnih ajurvedskih podjela začina jest na začine koji griju i one koje hlade.

Tako će nam dragi prijatelji cimet, đumbir, kurkuma, kardamom, kajen, klinčić ili crni papar biti neprocjenjivi da se zagrijemo i bez prekuhanih juha. Luk i češnjak također mogu zagrijati organizam, a lako su dostupni i u našim krajevima. Doduše, pretvaranjem svijeta u globalno selo, sve se više toga može naći i na hrvatskim policama.

Cejlonski cimet

Kao i svaka druga medalja, i ova ima dvije strane. Dobra je strana ta što i mi, zbog sve veće ponude, možemo birati one začine za koje znamo da nam nose najveću dobrobit, čak i ako su još donedavno bili egzotični i nedostupni. Loša je strana ta da se u utrci za profitom na policama trgovina često nađe roba niže kvalitete, dok je ona kvalitetna nerijetko visoke cijene. Kad je riječ o mojem iskustvu sa začinima, to je jedna od stvari na kojima ne štedim.

Otkad sam isprobala organski cejlonski cimet, više mi nije palo na pamet kupiti neki drugi. U toj priči cejlonski je oznaka vrste cimetovca, drva od čije se kore cimet dobiva, a ne podrijetla. Cimet koji se nudi u većini trgovina često je mješavina nekoliko vrsta cimetovca, nerijetko uzgojenog i dobivenog ne tako idealnim postupcima, a okusom i mirisom doista nije dorastao cejlonskom cimetu.

Zašto biram organsko

Kad sam već spomenula način uzgoja i prerade začinskih biljaka, moram istaknuti da začine aromatičnima čine njihova eterična ulja. Mnoštvo pesticida, herbicida, fungicida, umjetnih gnojiva, kemikalija, koji se primjenjuju pri uzgoju i obradi biljaka koje koristimo za hranu, pa tako i začina, ima komponente koje se izuzetno lako otapaju u masnoćama.

Tako upravo čar i aroma zbog kojih se i odlučujemo koristiti začine može predstavljati trojanskog konja za naše zdravlje. Zato, kad god sam u prilici, odabirem organske začine.

Cimet, ženin dobar prijatelj

Začini koji nas zagrijavaju prekrasni su saveznici svima koji žele održati svoj sirovojedski entuzijazam i tijekom hladnijeg dijela godine. Tako se cimet, kao jedan od najrasprostranjenijih i najprihvaćenijih začina, pokazao kao izvrstan antiseptik, sredstvo za uravnoteženje šećera u krvi, saveznik kod problema s ulceroznim promjenama probavnog sustava, simptoma PMS-a, kao i bolnih menstruacija.

Osim toga, potiče krvotok te tako zagrijava tijelo, ali pomaže i kod glavobolja i migrena, artritisa, prevencije karcinoma, a izvrstan je i za poticanje probave te je jedan od rijetkih opetovano potvrđenih afrodizijaka. I tko sad ne bi volio cimet?

Đumbir

Tu je i đumbir koji ima slična svojstva kao i cimet, a učinkovit je i kod problema s mučninama pa ga već godinama u mojoj obitelji konzumiramo kod mučnina uslijed putovanja. Đumbir se, također, pokazao izvrsnim u prevenciji i tretiranju karcinoma crijeva i jajnika. Radije ga upotrebljavam u svježem stanju, naribanog ili kao sok. Oba začina koja sam spomenula pridonose i poboljšanju rada metabolizma, u sinergičnoj sprezi i do 20 posto, što znači da će i tjelovježba, kao i mršavljenje, biti toliko učinkovitiji.

Začini. Toliko ih ima koji su mi dragi, i još uvijek otkrivam nove. Doista, kad bi se mene pitalo, možda su baš začini ono što bi se trebalo nazivati vilinskom prašinom. I vrijedni su svake sekunde uložene u proučavanje njihovih svojstava, kao i svakog zrnca kojim unose raznovrsnost i novu kvalitetu u naš život.