„Budući da naše društvo nagrađuje vrhunska dostignuća – u sportu, na poslu i u školi – perfekcionisti ne uočavaju da je njihov mentalni sklop manjkav“, poručuje Martin Antony, pročelnik Katedre za psihologiju pri Ryersonovu sveučilištu u Torontu.

„Oslobađanje od perfekcionizma može oduzeti dosta vremena, ali uspijete li u tome, živjet ćete ispunjenijim životom s manje brige i prosuđivanja“, tvrdi Antony.
Perfekcionizam je moguće ublažiti ili ukloniti psihoterapijskim tehnikama, među kojima se djelotvornošću ističe kognitivna psihoterapija.

Ona pomaže pojedincu da prepozna pogrešnost uvjerenja kako njegova vrijednost ovisi o vrhunskim dostignućima i besprijekornom ponašanju. Da bi čovjek nadvladao perfekcionizam, mora spoznati da je pogrešiv te prihvatiti vlastitu i tuđu nesavršenost kao normalne osobine koje ne zaslužuju osudu.

Protiv perfekcionizma djeluje i zdrav život. Svakodnevno bavljenje tehnikama opuštanja kao što su joga, meditacija, autogeni trening ili reiki razvodnit će tjeskobu i osjetljivost na stres, koji se nalaze u temelju perfekcionizma. Povisite li svoju otpornost na stres, manje će vam smetati pogreške i omaške, pa ćete postupati prirodnije i opuštenije. Redovita tjelovježba ima učinak sličan tehnikama opuštanja, a ako naizmjence vježbate i opuštate se, ubrzo ćete perfekcionizmu reći zbogom.

Ne zaboravite obogatiti prehranu opuštajućim sastojcima poput vitamina kompleksa B, magnezija, cinka, omega-3 masnih kiselina, složenih ugljikohidrata i triptofana – pronađite odgovarajuće namirnice ili dodatke prehrani i uživajte u njihovim učincima.