Oni vježbaju
Dobila sam mail od klijentice koja je prije desetak mjeseci krenula na terapiju zbog vaginizma. Piše mi da se nije javila mjesec dana jer je imala mnogo obaveza na poslu, ali da misli na terapiju te da bi se željela naručiti na završni sat. Otkrila mi je da ona i partner redovito „vježbaju“ i da još ne može vjerovati da ona „to“ radi i da joj se sviđa, da uživa. Pod „vježbaju“ i „to“ misli na penetraciju.
Naime, tijekom terapije uspjela je osvijestiti strahove koji su je mučili, opustiti se sa svojim partnerom, izgraditi odnos povjerenja i doživjeti penetraciju. Dakako, cijeli proces je potrajao, ali bila je strpljiva i uporna. Kvaliteta njezina života uvelike se promijenila! Zadovoljnija je, samopouzdanija, veselija i pomirena sa sobom.
Teški počeci
Ovaj tjedan imam završni sat s još dvoje klijenata. Rijetko se dogodi da u tjedan dana imam više završnih susreta pa ovaj tjedan smatram posebno lijepim, pozitivnim i motivirajućim. Počeci terapije su u pravilu svima teški – prvo treba priznati sebi da problem postoji, zatim s nekom nepoznatom osobom o njemu i pričati, nakon toga se susretati s poteškoćama osvještavanja svojih obrazaca i emocija, ponekad duboko potisnutih ili zanijekanih.
Psihoterapija pridonosi pozitivnoj promjeni, ali taj proces može biti praćen prolaznim neugodnim osjećajima tuge, ljutnje, frustracije, usamljenosti, bespomoćnosti, zbunjenosti i slično jer je riječ o procesima suočavanja sa samim sobom. Da, počeci terapije su teški. Ali uspješni završeci terapije su tako lijepi i ohrabrujući.
Pogled na sebe i svoja postignuća
Na završnom satu s klijentima radim vježbu pomoću koje se oni osvrnu na cijelu terapiju - od spoznaje da problem postoji do rješenja problema, odnosno uspješnog završetka terapije. Klijenti zastanu na pojedinim dijelovima tog puta, onima koji im se čine posebno važnima, te osvještavaju svoj uspjeh, svoje uvide, sve promjene koje su se dogodile u odnosu prema sebi, svom tijelu, seksualnosti, partneru i općenito okolini. Iz takve vježbe može se dobiti mnogo energije i motivacije za nastavak rada na sebi nakon terapije.
Takav pogled na sebe i svoja postignuća pridonosi jačanju samosvijesti i samopouzdanja. Vježbom klijenti osvijeste kako im energija uspjeha može koristiti kasnije u životu, a sam uspjeh im pokazuje da je imalo smisla izložiti se neugodi suočavanja sa svojim problemom.
Slične vježbe radim s klijentima i tijekom terapije. Nakon određenog razdoblja predložim im vježbu kojom se osvrnu na dotadašnji rad i napredak. Takve vježbe nisu rezervirane samo za terapijski proces. Svaka osoba koja osvijesti neku smetnju ili izazov u svom seksualnom životu (ili neku drugu emocionalnu smetnju ili izazov) i koja se sama počne nositi s tim izazovom može povremeno napraviti sličnu vježbu i osvještavati svoj uspjeh te tako graditi samopouzdanje i koristiti tu motivirajuću energiju u svom životu.
Očekivanja i ciljevi
Evo kako ja to činim s klijentima na terapiji, a na vrlo sličan način može svatko raditi i sam. Na uvodnim susretima pitam klijente kakva očekivanja imaju od terapije i koji cilj žele postići. Njihova očekivanja i ciljeve zapisujem. Na isti način svaka osoba koja počinje raditi na sebi i svojoj smetnji može sama zapisati svoja očekivanja i ciljeve koje bi željela ostvariti.
Kako terapija odmiče, ciljevi se katkad mogu mijenjati. Osoba ulazi sve dublje u sebe, postaje svjesnija različitih situacija koje su je oblikovale i trenutaka kada je (ili nije) preuzimala odgovornost za sebe, svoje odluke i postupke. Osoba koja to čini sama može pisati dnevnik ili neki oblik pisama samoj sebi ili jednostavno svoje misli, sjećanja, uvide oblikovati u riječi i rečenice.
Drukčiji odnos s partnerom
Kada je prijeđen dio puta, važno je pogledati unatrag i uvidjeti jesu li ciljevi isti kakvi su bili na početku. Jesu li neki već ostvareni? Kakve emocije prate te ostvarene ciljeve? Nerijetko osoba tijekom rada na sebi postane svjesna da u stvari ne želi ono što je postavila kao prvotni cilj nego želi nešto što je više u skladu s njezinim bićem kako ga ona doživljava u tom trenutku. I to je važno osvijestiti ili zapisati. Katkad će shvatiti da možda želi drukčiji odnos s partnerom.
Dok napredujete prema rješenju problema, dobro je koristiti metafore ili slike koje vas prikazuju u odnosu na početni problem (npr. “Osjećam se kao da sam na brijegu, a dolina u kojoj su moji problemi je ispod mene” ili “Kao da sam balon koji se izdignuo iznad onog što me tištalo”). Slika govori više od tisuću riječi, a pomaže nam i da jače osjetimo vlastite emocije i reakcije. Važno je napiti se energije uspjeha na različitim dionicama svoga rada na sebi i odati si priznanje. Vrijedno je biti ponosan na sebe, uvidjeti svoj uspjeh. Taj uspjeh u početku može biti i malen, ali na njemu će se dalje graditi.
Osjećaj moći
Nedavno sam razgovarala s klijentom koji je na terapiju došao zbog erektilnih smetnji koje je uspješno riješio, ali je odlučio nastaviti terapiju i raditi na nekim drugim emocionalnim sadržajima i svojim odnosima. Pitala sam ga zastane li ponekad i osvijesti li da sada ima uspješne seksualne odnose, a da je prvi put kad je došao na savjetovanje bilo drukčije? Zastao je, zadovoljno se nasmijao i rekao da se zapravo i ne sjeti baš često da je imao seksualnu disfunkciju jer ga odnosi kojima se sada bavi poprilično zaokupljaju te čine nezadovoljnim i tjeskobnim.
No, kaže, sad kad se sjetio svog primarnog problema, a kojeg više nema - osjeća se jako dobro i moćno. Zamolila sam ga da mi pojasni taj svoj osjećaj moći. Opisao je da se osjeća kao pobjednik i da mu to daje puno snage te povećava osjećaj vlastite vrijednosti. Ujedno mu daje motivaciju da nastavi raditi na sebi i na izazovima s kojima se, na ovom dijelu svog životnog puta, bavi.
Kad terapija završava
Spomenula sam da ovaj tjedan završavam terapiju s jednim klijentom i jednom klijenticom. Oboje su, svatko na svoj način, veliki pobjednici u svojim životima. Kada razmišljam o zadovoljstvu i miru koji sada svatko od njih osjeća, iskreno sam sretna što sam bila prisutna u njihovim životima i pratila njihov put. Dakako da će život svakome od njih donositi nove izazove, ali znam da sada imaju snažne resurse da se sami nose s njima. Kvaliteta njihovih života je napokon po njihovoj mjeri, a to je prekrasan osjećaj. Oni sada znaju kako osvijestiti svoje uspjehe i osjetiti vlastitu unutarnju snagu te iz toga crpsti snagu za daljnje dionice svoga puta.
Kad je problem riješen, kad terapija završava i kad sam na završnom satu s klijentima, osjećam se kao da stojim na rivi i gledam brod koji odlazi na pučinu. Sve je ukrcano - gorivo, hrana, posada, putnici - i avantura putovanja moćnog broda počinje.