Preobrazba je proces koji nikad ne prestaje, jednako kao i učenje. Uvijek postoji nešto novo što možete naučiti, bio to francuski jezik da biste mogli pogledati originalnu verziju omiljenog filma ili kako popraviti božićne lampice jer ih vaše dijete ove godine želi upaliti.

Promjena zanimanja

Mlađe se generacije bolje snalaze u čestom mijenjanju poslodavaca, dok promjena karijere u poznim godinama može djelovati zastrašujuće. Da takva promjena ne treba biti dramatičan događaj ni u čijem životu, uvjerava nas Dorie Clark, marketinška savjetnica i autorica knjige Reinventing You: Define Your Brand, Imagine Your Future. Ona savjetuje da prvo izračunate koliko vas godina dijeli do mirovine.

Planirate li umirovljenje za 10-15 godina, imate dovoljno vremena za eksperimentiranje, za razliku od nekoga kome nedostaje samo nekoliko godina do penzionerskog staža. Ako vam je mirovina skoro nadohvat ruke, a žudite za promjenom, zadovoljite se sitnijim zalogajem. Ne ciljajte na promjenu zanimanja, nego pokušajte dobiti sličan posao u nekom drugom odjelu. Prijelaz na sličnu funkciju ili u srodnu tvrtku pokazali su se kao najuspješnije promjene karijere.

Važnost čitanja

S druge strane, ako imate dovoljno vremena za potpunu preobrazbu karijere, sjetite se 10 prijatelja i poznanika čijim se karijerama ili hobijima divite pa otiđite s njima na kavu i iz prve ruke saznajte sve što vas o njihovom poslu zanima.

Nije toliko važno da saznate sve brojke, statističke podatke i druge činjenice, nego da budete strastveni u onome što želite postići. Potom počnite usvajati znanja i razvijati vještine u smjeru svojih novih interesa još dok ste na aktualnom radnom mjestu. To može biti: traženje nadređenog drukčijeg tipa zadataka, upisivanje večernjeg tečaja za dodatno obrazovanje ili prekvalifikaciju, učenje stranog jezika, volontiranje ili čitanje stručnih knjiga.

Čitanje je najjeftiniji način stjecanja znanja, zato čitajte što god vam dođe pod ruku – novine, znanstvenofantastične priče, povijesne memoare ili znanstvene časopise. Sve što pročitate, a što je iz vjerodostojnog izvora, utjecat će na zaokruživanje vaše preobrazbe. Ljude oko sebe percipirajte kao hodajuće biblioteke znanja jer svatko posjeduje neku priču ili vještinu kojom može obogatiti vaš život ili vam pomoći u traženju nove karijere.

Online ugled

Prilikom promjene karijere važno je proširiti mrežu poznanstava, stoga pristupite lokalnom volonterskom društvu ili zamolite da volontirate u tvrtki gdje biste u budućnosti voljeli raditi. Volontiranjem ili pripravničkim stažem ne samo da ćete usvojiti vrijedna znanja nego ćete stvoriti novu mrežu kontakata koja vam može biti iznimno korisna onda kada se odlučite posvetiti novoj karijeri.

Umjesto da u strahu razmišljate o tome kako ćete se uklopiti u novi posao, radije razmotrite kako vam već stečena iskustva i vještine mogu pomoći u bržem napredovanju na novom ili budućem poslu. Budite fleksibilni, ne bojte se otići korak unatrag jer katkad ono što izgleda kao nazadovanje može biti odskočna daska za napredak. Pomoć potražite i na društvenim mrežama, čak i ako ih ne „lajkate“. Morate znati da je online ugled izrazito važan pa se potrudite napraviti kvalitetan profil na LinkedInu ili nekoj sličnoj poslovnoj mreži.

Ako si to možete priuštiti, glad za znanjem utažite putovanjima. Upoznavanje drugih kultura može uvelike promijeniti vaše stavove, ublažiti stereotipe i odvesti vas k maštovitijem načinu razmišljanja i gledanja na svijet.