Češljugar

Donna Tartt

Češljugar je jedan od najvažnijih romana desetljeća. Riječ je o vrlo napetom romanu punom obrata i šokantnih scena, koji se na kraju pretvara u pravi triler.

Trinaestogodišnji Theo jednoga je dana s majkom posjetio Metropolitan Museum of Art u želji da vidi izložbu remek-djela nizozemskih slikara, posebice omiljenu sliku njegove majke, The Goldfinch (štiglić, češljugar). Ali, dogodi se okrutni teroristički napad u kojem, među ostalima, pogine i njegova majka. Ipak, prije toga Theo se na prvi pogled uspije zaljubiti u djevojku crvene kose. Među ruševinama Theo sreće starca koji mu poklanja prsten i priopćava tajanstvene riječi, koje Theo povezuje sa slikom The Goldfinch...

U sveopćoj strci bježi sa slikom, misleći da je ona rješenje zagonetki koje su se nagomilale u hramu umjetnosti. Zbunjen je i u šoku, a slika sljedećih godina postaje njegov teret i blagoslov. Donna Tartt osvojila je Pulitzera 2013. godine i podigla prašinu kakva se za ovom nagradom odavno nije vila.

Knjiga Češljugar mi je najbolji roman u 2016. godini. Iako sam ga pročitala još u siječnju 2016., znala sam da je to „the roman“ i da ga nijedan ne može premašiti. Dojmilo me se to što ga je genijalka Donna Tartt pisala punih šest godina i kako je temeljito i vješto povezala sve događaje u Theovu životu. Kako sam i sama majka troje djece, dojmilo me se to kako je Theo s trinaest godina u terorističkom napadu usred New Yorka ostao bez voljene majke i koliko mu je bilo teško u životu.

Za njega se tada srušio cijeli svijet, a ne samo krilo muzeja. Pitala sam se stalno bi li Theo bio drugačiji i bolji da mu se sve to nije dogodilo? Što ga je to učinilo nesposobnim za najosnovnije ljudske odnose? Možda posttraumatski sindrom nakon gubitka majke? Neuravnoteženi otac alkoholičar kojemu je jedno piće previše, a tisuću nedovoljno, i koji je uz to probisvijet koji za Thea nije nikada mario? Hladna i suzdržana gospođa Barbour? Boris koji ga je uvukao u svijet droge i ovisnosti? Neispunjena ljubav i zaljubljenost u Pippu, crvenokosu djevojčicu iz muzeja? Površna i varljiva Kitsey Barbour? Ili je za sve odgovoran isključivo sam Theo? Može li dečko koji s trinaest godina ostane sam na svijetu ikad pronaći smisao života. Osim toga, dojmila me se Donnina domišljatost da taj Theov osjećaj nesigurnosti i straha poveže s jednom od najmanjih, a najvrednijih umjetničkih slika na svijetu – Češljugarom Carela Fabritiusa.

Moja borba (II. dio)

Karl Ove Knausgård

Drugi svezak autobiografske trakavice Moja borba Karla Ovea Knausgårda roman je o ljubavi i prijateljstvu, roditeljima i djeci, o pisanju kao bijegu iz ubrzane svakodnevice, a prije svega o bolno iskrenom i bespoštednom suočavanju s vlastitim demonima. Malo tko ima hrabrosti tako otvoreno se ogoljeti pred cijelim svijetom. Knausgård i u ovom djelu zadivljuje stilom pisanja i opisima vlastitog života, uz ljubavnu priču koja je toliko stvarna da očarava.

Alis Marić: žena koja je Facebook zarazila knjigama

Ribari

Chigozie Obioma

Roman Ribari bio je veliki prošlogodišnji hit u anglosaksonskom svijetu, a s njime je Chigozie Obioma 2015. godine ušao u finale za književnu nagradu Man Booker. Književna kritika Obiomu uspoređuje sa Zolom i Dreiserom. Ja ga smatram afričkim Hosseinijem. Devetogodišnji Benjamin uživa u bezbrižnom djetinjstvu rastući uz tri starija brata. Njegova obitelj  živi u Akureu, gradiću u Nigeriji. Kada im se strogi otac zbog posla odseli u daleki grad, braća koriste njegovo produljeno odsustvo da bježe iz škole i idu na pecanje. Na zlokobnoj, zabranjenoj obližnjoj rijeci sreću opasnog gradskog čudaka koji uvjerava najstarijeg brata kako mu je suđeno da pogine od ruke jednog od braće. Taj neobičan susret pokrenut će neslućen i gotovo mitski slijed događaja čije će posljedice – kako tragične, tako i iskupiteljske – nadići živote i maštu junaka i čitalaca.

Stoner

John Williams

Ovo je veliki roman o jednostavnom, svakodnevnom i uobičajenom životu jednog profesora književnosti. Fascinantna priča o prijateljstvu, zakletom neprijatelju, braku, roditeljstvu, okruženju i kampusu jednog sveučilišta. Prije svega, ovo je veliki roman o radu. O tvrdom, neumornom radu na farmi, o trudu uloženom u održanje jednog destruktivnog braka, o pokušaju odgoja kćeri u prilično otrovnom okruženju i neumornom radu kako bi se studentima što više približila tako daleka i nestvarna engleska književnost. Tužno, reći ćete. Ali, gle čuda! Nakon čitanja ove knjige nećete biti tužni. Sasvim suprotno. Bit ćete ohrabreni, nadahnuti neodustajanjem. Napisan je 1965., no bestseler je postao tek 50 godina poslije, kad su ga drugi pisci otkrili.

Prije pada

Noah Hawley

Maglovite ljetne večeri jedanaest osoba − deset privilegiranih i jedna koju je napustila sreća − uputi se privatnim avionom u New York. Osamnaest minuta poslije dogodi se tragedija: avion se sruši u ocean. Jedini su preživjeli slikar Scott Burroughs i četverogodišnji dječak, posljednji član neizmjerno bogate obitelji medijskog mogula. Polako se raspleće priča koja prati živote preživjelih, posljedice nesreće, ali i priče putnika i posade aviona.

Riječ je o napetom trileru koji duboko i višeslojno istražuje istinu i pokazuje kolika je glad medija za objašnjenjem neke tragedije. Mediji teško prihvaćaju da je život ponekad pun svakakvih slučajnosti i da nije važno sve ono što se čini važnim. Ovo je roman koji se čita bez daha i napetost je zagarantirana. Propitkuje se uloga sudbine, sinkroniciteta, povezanosti svih nas tankim nevidljivim nitima bogatstva i ljubavi.

Djevojka sa sedam imena

Hyeonseo Lee

Djevojka sa sedam imena, bjegunice i aktivistice Hyeonseo Lee, prva je knjiga biblioteke Čitaj knjigu. Lee u njoj piše o svom bijegu iz Sjeverne Koreje te spašavanju obitelji iz ralja okrutnog režima. Knjiga je dirljivo i fascinantno svjedočanstvo mlade žene o njenom dugogodišnjem putu k slobodi i sreći. Postala je bestseler New York Timesa 2015. godine i odabrana je među Top 5 u kategoriji Autobiografija i memoari Goodreadsa. Nemojte propustiti ovu istinitu, snažnu i odvažnu priču.

Kenan Crnkić - kako život učiniti manje prolaznim

Pazi kojeg vuka hraniš

Kenan Crnkić

Ovo je knjiga o sreći, kako je pronaći, postići i trajno zadržati. Ovo je knjiga čije vas samo čitanje može učiniti sretnim. Sreća je rijetka stvar koja se umnožava kada se dijeli. Pokušajte! Kenan Crnkić u tome je uspio. Pokušajte i vi!

Ono što ostaje uvijek ljubav je

Ivana Plechinger Kovačić

Ivana je hrvatska kombinacija Louise Hay i Oprah, ali, pazite sad - bolja! Obožavam ovakve knjige. Osim što je riječ o istinitoj životnoj priči, knjiga je prepuna ljubavi, nade, pozitivnih misli i zaista fenomenalnih konkretnih savjeta koji vam mogu promijeniti život. Ivana je napisala lijep vodič kroz život koji nimalo ne zaostaje za onim što su napisali veliki zapadni i istočni „gurui“ i filozofi. Ivanu život nije mazio. U knjizi iskreno progovara o teškom životnom razdoblju koje je iza nje. Pisanje joj je pomoglo da prevlada ozbiljan zdravstveni problem o kojem je progovorila četiri godine nakon što se sukobila s njime. Za to treba hrabrosti i istinskih životnih spoznaja. Mnogi taje i dalje strahuju od svojih bolesti, a Ivana će iskrenim svjedočanstvom podići i svijest o tome da moždani udar ne pogađa samo stare ljude, ali nam je prepričala i s kojim se sve izazovima našla licem u lice i kako se sa svime nosila.

Sisi

Allison Pataki

Nepoznata i dirljiva priča o austrougarskoj carici Elizabeti koju su od dragosti zvali Sisi. Kažu da je Sisi bila princeza Diana svojeg vremena. Provjerite je li to zaista tako. Mene je ovaj zadivljujući povijesni roman, koji se čita u jednom dahu, oduševio i zarobio svojim intrigama, ljubavnim aferama, gubicima i izdajama. Sigurna sam da će i vas.

Inženjerka

Maja Orčić

Ovo je roman starih i novih ljubavi, novih i starih poslova, planova i planova bez plana. Roman razočaranja, ali i lijepih iznenađenja. Takav je život. Put od trnja do zvijezda, onih u kojima tražimo svoju sreću.

Ana, 30-godišnja Zagrepčanka, menadžerica je prestižne marketinške agencije, udana je za liječnika i ima dvije vrlo bliske prijateljice, a nema prevelikih obaveza. Ipak, muči je želja za djetetom i razmirice s mužem. I kava na kojoj ga ugleda s drugom. I vlastiti nemir. Spoznaja da je dovoljan samo jedan dan, samo nekoliko sati, da dotadašnji život postane stvar prošlosti – i brak, i posao, i sigurnost. Sve što je planirala raspršilo se. A život kao da pokušava „popeglati“ prošlost.