Cilj je osloboditi tjeme
Korištenje klasičnih proizvoda za pranje i njegu, učestalo pribjegavanje šamponima za suho pranje, kemijski proizvodi i uređaji za stiliziranje te bojenje sintetičkim bojama mogu smanjiti volumen kose i oštetiti vlasi te ih učiniti slabima i beživotnima. Nerijetko u tim prilikama posežemo za još većom količinom proizvoda i tako ulazimo u začarani krug jer je kosa koja raste tanka i slaba. Da bi uspostavila svoju prirodnu ravnotežu, ojačala i zablistala, rješenje se skriva u detoksikaciji.
Cilj detoksa je osloboditi tjeme, koje je najčešće zanemareno, od nakupina kemijskih molekula, sebuma, znoja, nečistoća iz okoliša te naslaga kamenca iz tvrde vode. Jednako kao i pore na licu, i folikuli na vlasištu mogu biti zatvoreni nečistoćom. Dok je ne uklonimo u potpunosti, hranjive tvari puno teže prodiru u korijen pa kosa u većoj mjeri opada, vlasi dulje ostaju u fazi mirovanja, a kad počnu rasti, teže se probijaju do površine.
Što izbjegavati?
Da izgled kose ima više veze s vlasištem nego što to mislimo, naglašava Caroline Greyl, kći i nasljednica Leonor Greyl, utemeljiteljice istoimenog francuskog, ekološkog brenda za njegu kose. „Nemoguće je imati zdravu kosu bez zdravog vlasišta. Ako korijen kose nije zdrav, ni kosa ne može biti lijepa i zdrava, stoga je važno brinuti se o vlasištu“, kaže Caroline.
Ovome bi u kultnom zagrebačkom frizerskom salonu Dessange dodali: „Njega tjemena danas je postala produžetak njege kože.“ Zato, Sanja Čabraja, menadžerica salona, ističe da u njezi krhke kose ili problematičnog tjemena koriste isključivo Phytodess, kozmetiku pariške kozmetičke kuće Dessange koja sadrži više od 80 posto prirodnih sastojaka dobivenih iz kontroliranog uzgoja.
Konvencionalni proizvodi za njegu kose svojim oglasima u kojima žene zabacuju sjajne, guste kovrče preko ramena uvjeravaju nas da reklamirani proizvod može transformirati svaku kosu. No, kratak pogled na sastav takvog proizvoda često pokazuje sasvim suprotno jer mnogi sadrže brojne aditive koji štete zdravlju i ljepoti kose. Neke sastojke treba izbjegavati, savjetuje Caroline Greyl, a to su alkohol jer povećava lučenje sebuma, što uzrokuje mašćenje vlasišta i u nekim slučajevima pojačan gubitak kose, te silikon jer oblaže vlasi derivatom plastike čineći grubu kosu trenutno zaglađenom, ali dugoročno krhkom.
Pokazatelji da se vlasište bori
„Nisam pobornica umjetnog izgleda”, govori francuska stručnjakinja. „Na kosu nanosimo sintetičke sastojke da bi ona izgledala zdrava, ali kad je operemo, ona nije zdrava! Trebamo upotrebljavati proizvode koji penetriraju u vlasi i obnavljaju ih snagom prirodnih sastojaka kako bismo uživali u dugotrajnim rezultatima, umjesto što koristimo proizvode koji djeluju kao make up, prikrivajući oštećenja“, kaže Caroline Greyl.
Nepoželjni sastojci u kozmetici, poput sulfata, silikona i parabena, doslovno guše tjeme i zatvaraju vlas po cijeloj njenoj dužini, dodaje Sanja Čabraja. „S vremenom, polako i sigurno stvara se problem vlasišta, bilo da se radi o svrbežu, crvenilu tjemena, ljuskanju i perutanju, pa čak i opadanju kose. To su nam prvi pokazatelji da se vlasište bori te je potrebno nešto poduzeti.“
Detoksikacija kose i tjemena nameće se kao logičan izbor želimo li ljepšu i zdraviju kosu. Pedesetjednogodišnja Caroline detoksikaciju posebno preporučuje osobama koje primijete povećan gubitak vlasi, bilo da je riječ o alopeciji ili sezonskom opadanju kose, osobama osjetljivog i/li suhog tjemena te ženama nakon 45. godine jer hormonske promjene koje proživljavaju utječu na kvalitetu kose, čemu i sama svjedoči.
Prijelazni period
Prvi i najvažniji korak je prestanak korištenja komercijalnih kozmetičkih proizvoda, barem mjesec dana, i to dva puta godišnje, ne želite li u cijelosti prijeći na zdraviju varijantu njege. Kad očistite kupaonicu od kemijskih preparata, slijedi odabir šampona, osnovnog proizvoda u procesu detoksikacije.
„Najzdraviji mogući odabir je šampon s organskim certifikatom koji, za razliku od prirodnog, podrazumijeva da su svi sastojci dobiveni procesom ekološkog, organskog uzgoja, te uz strogo kontrolirani nadzor procesa proizvodnje“, kaže Grozdana Belančić, vlasnica frizerskog studija SCH&SCHKE, prvog organskog frizerskog salona u Zagrebu.
Prelaskom na organsku kozmetiku, na tjemenu počinje proces balansiranja lučenja sebuma i oslobađanja od nakupina kemijskih čestica. Za to vrijeme četiri su moguća detoksikacijska scenarija. „Kako se folikuli kose 'odčepljuju', povećava se lučenje sebuma, što može uzrokovati pojačano mašćenje, ali i svrbež, prištiće i perut. No, nema razloga za zabrinutost jer to su znakovi detoksikacije“, ističe iskusna frizerka Belančić koja se školovala na brojnim edukacijama u inozemstvu.
Ova zahtjevna faza može trajati od 4 do 6 tjedana, a za to je vrijeme potrebno biti strpljiv. Češće pranje kose ili blagi detoksikacijski organski piling može olakšati ovaj prijelazni period. Važno je ne podleći iskušenju i kombinirati organske i komercijalne proizvode. Rezultat koji donosi organska kozmetika nije instantan, ali je vrijedan čekanja.
Iskustvo vlasnice frizerskog salona
„Nakon detoksikacijske faze sa simptomom jakog svrbeža vlasišta, prvo sam primijetila da mi se kosa manje prlja. A nakon nekoliko mjeseci, kad se vlasište oslobodilo sintetskih sastojaka, vlasi su počele lakše prodirati iz korijena pa mi je kosa brže rasla i postala gušća“, prisjeća se frizerka svog puta prema njezi isključivo organskim proizvodima. Primijetila je i da organski regeneratori postupno počinju slabije djelovati od njihovih komercijalnih srodnika. „Regenerator bi trebalo na kosi držati puno dulje da bi on postigao svoj puni efekt, barem 5 - 10 minuta. Stoga, radije preporučujem, osobito ženama suhe i oštećene kose, masku koja djeluje brže i snažnije.“
Kao dodatna pomoć u čišćenju vlasišta često se preporučuju tzv. pilinzi za tjeme. Za razliku od nekih prirodnih pilinga koji su na bazi jabučnoga octa, eteričnih ulja i drugih blagih pročišćujućih sastojaka, „kućne“ eksfolirajuće pomade, često na bazi soli, šećera i sličnih zrnaca, nisu preporučljive jer su previše agresivne za tjeme.
Tretman glinom i eteričnim uljima
Caroline Greyl pojašnjava da se trljanjem vlasišta grubim granulama žlijezde lojnice stimuliraju na pojačano lučenje sebuma kako bi zaštitile tjeme, a to u konačnici vlasište čini masnim, što svi želimo izbjeći. „Vlasište je potrebno tretirati jednako kao i kožu lica. Nekad smo koristili pilinge za lice s velikim abrazivnim česticama, no danas znamo da su puno bolji oni nježniji, u kojima se zrnca i ne osjete“, objašnjava Greyl.
U salonu Dessange za balansiranje kože vlasišta preporučuju personalizirani Phytodess tretman Scalp Care Dragocjenim zemljama. „Na suho vlasište nanosi se detoksicirajući tretman na bazi glina i eteričnih ulja koji vrši nježnu eksfolijaciju. Prati ga masaža koja potiče cirkulaciju vlasišta, a zatim se preparat ispire blagim šamponom – doslovno se čuje škripanje kose pod prstima prilikom ispiranja. Na kraju slijedi odgovarajuća maska za dubinsku njegu vlasi. Rezultat je čisto i prozračno vlasište te zdrava, sjajna i lepršava kosa“, kaže Sanja Čabraja dodajući da je tretman idealno napraviti jednom mjesečno.
Za održavanje zdravlja vlasišta kod kuće odličan odabir su hladno prešana biljna ulja. Detoksikacija vlasišta uljem spominje se još u ajurvedi, indijskoj medicini staroj nekoliko tisuća godina. Tanja Kraljić Strgačić, ajurvedska terapeutkinja i vlasnica ajurvedske biljne ljekarne Ayu Garden, sugerira da je za tu svrhu najbolje odabrati ulje nima, amle ili bhringraja jer blagotvorno djeluju na brojne kožne tegobe, umiruju vlasište, sprečavaju opadanje kose i potiču njen rast.
Rituali uljima za kosu
Detoksikaciji tjemena uljem pribjegava i Caroline, kako kaže, barem dva puta godišnje, na prijelazu sezona ili u stresnom periodu koji se na njezinom vlasištu manifestira pojavom peruti. „Kada dobijem perut, koristim blagi šampon od propolisa jer razgrađuje te bijele pahulje i njegujući leave-in tretman, a jednom tjedno na tjeme nanosim Régénérescence Naturelle ulje, toliko dugo dok se tjeme ne oporavi.“
To kultno ulje pariške kozmetike Leonor Greyl, zahvaljujući prirodnoj formuli od baznih i eteričnih ulja, jača korijen vlasi, uklanja perut i potiče brži rast kose. Može se ostaviti na kosi samo 15 minuta ili cijelu noć, a ujutro kosu treba oprati šamponom.
No prije nanošenja, savjetuje Caroline, kosu treba raščešljati i podijeliti na pet dijelova pa laganim kružnim pokretima jagodicama prstiju umasirati ulje u tjeme. „Masaža djeluje relaksirajuće na cijelo tijelo jer se na tjemenu nalaze brojni živčani završeci. Blagotvorno djeluje na kosu jer potiče cirkulaciju, potpomaže dotok kisika u folikule te poboljšava učinak proizvoda koji nanosimo.“
Bojenje
Šteta bi bilo dubinski očišćenu kosu i njegovanu prirodnim sastojcima obojiti sintetičkim bojama jer njihovi kemijski sastojci mogu poremetiti novonastalu ravnotežu. Nije nužno prigrliti sijede vlasi ili prirodnu boju kose ako to ne želimo jer postoji alternativno rješenje. Postoje prirodne i organske boje za kosu koje se uvelike razlikuju od konvencionalnih.
Mnoge od njih ne sadrže ono što je uobičajen sastav njihovih sintetičkih inačica: amonijak, umjetne mirise, silikone, parabene, derivate formaldehida, teške metale, alkohol i umjetna bojila. Ipak, većina njih nije 100 posto bez kemikalija, kao što je, primjerice, čisti pigment kane. Malen postotak sintetičkih sastojaka ipak je prisutan u ovim bojama, ali one se prvenstveno baziraju na biljnim sastojcima i molekulama dobivenim iz prirode.
Prirodne boje za kućnu upotrebu
Prirodne boje za kućnu upotrebu mogu se nabaviti i kod nas. Bojeći kosu, istovremeno njeguju vlasi i optimalno prikrivaju sijede, no želite li profesionalnu uslugu bojenja organskom bojom, ponuda je zasad mnogo oskudnija. Naša sugovornica Belančić u svom salonu koristi Natulique, profesionalnu boju danskog proizvođača organskih preparata za kosu.
Sadrži pšenične bjelančevine (iz kojih je izuzet gluten) te osam pomno odabranih baznih i eteričnih ulja koja imaju dvije svrhe: nahraniti korijen kose i pomoći pigmentu da bolje prodre u vlasi. Poseban aktivator, odnosno razvijač boje, također je organski, izrađen na bazi lanolina, a postoji i njegova veganska inačica.
Ovaj se proces bojenja ni po čemu ne razlikuje od ostalih profesionalnih tretmana u frizerskim salonima osim po tome što ove boje ne isparavaju neugodnim mirisom, ne peku i ne uzrokuju svrbež vlasišta iako imaju snagu obojiti i omekšati teksturu sijedih vlasi te posvijetliti kosu i do četiri tona. Nakon učestalog bojenja, kosi daju izgled prirodnih pramenova jer pigmentom ne oblažu vlasi izvana, kao što to čine kemijske boje, nego penetriraju u vlasi. Zahvaljujući širokoj paleti boja, kombiniranjem se postiže vrlo mnogo nijansi.
Plan za zdraviju kosu
Organsku filozofiju Grozdana Belančić ne primjenjuje samo u svom salonu nego i kod kuće. Malu okućnicu pretvorila je u povrtnjak u kojemu se trudi, prema biodinamičkim i organskim principima, uzgajati zdravu hranu bogatu nutrijentima. Jednako kao što primjećuje razliku između ekološki uzgojene rajčice i one iz trgovine, razliku primjećuje i kod klijenata koji njeguju i boje kosu isključivo organskim preparatima. „Sve naše klijentice koriste organske šampone i organsku boju za kosu, ali smo opazili da je kosa kod onih žena koje češće boje kosu puno kvalitetnija“, zaključuje frizerka Belančić.
Planirate li primijeniti kratkoročni plan detoksikacije kako biste pomogli svom problematičnom vlasištu ili obnovili kosu koja ne izgleda zdravo, povratak prirodi uvijek je dobra ideja. Baš kao što se osjećamo puni energije kada dovoljno spavamo, pazimo što jedemo i ne opterećujemo se gomilom obaveza, i kosa će, kad je oslobodimo slojeva nakupina iz umjetnih preparata, uspostaviti svoju prirodnu ravnotežu. Postat će lepršavija, zdravija, bujnija i blistavija – bez kemije, samo uz pomoć prirode.