Osvježite, pomladite i zaštitite kožu od zime
Je li vam koža suha i iritirana, peruta se, neujednačene je boje, gruba na dodir, naborana ili masna i puna akni? Dok je tip kože konstantan, stanje kože se mijenja, reflektirajući trenutačno stanje organizma. Uz uravnoteženu i zdravu prehranu, redovitu umjerenu tjelesnu aktivnost i dobar san, proizvodi za njegu kože mogu uvelike utjecati na naš najveći organ – kožu.
Prema ajurvedi i drugim tradicionalnim medicinama, kao i mišljenju holističkih stručnjaka za njegu kože, dobro odabrano ulje može pomoći u tretmanu raznih kožnih tegoba, i to iz više razloga.
Biljna ulja hrane, zacjeljuju i regeneriraju kožu. Svojim bogatstvom vitamina, minerala, antioksidansa i drugih fitonutrijenata uspješno štite kožu od negativnih utjecaja iz okoliša i oksidacijskog stresa, prevenirajući oštećenja stanica.
Ulja, također, „zaključavaju“ vlagu u koži tako što sprečavaju isparavanje i gubitak vlažnosti u njenom površinskom sloju. Zbog toga ih je najbolje nanijeti na očišćenu i još vlažnu kožu ili nakon nanošenja hidratantne kreme jer će djelovati kao štit protiv hlapljenja aktivnih sastojaka.
Ako se brinete da će ulje vašu kožu učiniti pretjerano sjajnom i masnom, možete ga koristiti isključivo navečer, umjesto noćne kreme. Dobro odabrano ulje neće pogoršati stanje akni, začepiti pore ili iritirati kožu. Upravo suprotno, redovitom uporabom nekih od dolje navedenih ulja (odabranih prema tipu ili stanju kože) možete osvježiti i pomladiti kožu.
AÇAÍ ULJE
Vjerojatno ste već kušali sok od açaí bobica, ali jeste li znali da açaí ulje zovu superhranom za kožu? Ovo egzotično ulje, podrijetlom iz Južne Amerike, sadrži čak 30 puta više antioksidansa antocijana od crvenoga grožđa koje je mnogo poznatiji antioksidacijski eliksir.
Usto, obiluje i omega-3, 6 i 9 masnim kiselinama, jednako kao i polifenolima, spojevima koji imaju snažnu antioksidacijsku aktivnost. Takva kombinacija fitonutrijenata čini ga hidratantnom i obnavljajućom poslasticom za kožu.
„Ovo žućkasto ulje odlično je za prerano ostarjelu, zrelu i umornu kožu pod stresom jer djeluje pomlađujuće – vraća elastičnost i ublažava bore, kao i za kožu sklonu iritacijama i ekcemima jer djeluje protuupalno“, pojašnjava aromaterapeutkinja Anamarija Pažin Morović.
Dobar je odabir i za njegu kože nakon sunčanja jer ferulična kiselina aktivira stanice oštećene UV zračenjem na obnovu. Ne trebate se bojati neželjenog sjaja jer ovo ulje krasi lagana tekstura, brzo se upija i ne ostavlja masni trag.
ULJE ARGANA
Na jugozapadu Maroka, žene iz plemena Berbera davno su otkrile izvor ljepote. Arganovo drvo, odnosno drvo života, kako ga naziva lokalno stanovništvo, daje ulje zlaćane boje koje svoje jedinstveno protuupalno djelovanje može zahvaliti obilju ferulične i linoleične kiseline te tokoferolu (vitaminu E).
To ga čini odličnim odabirom za njegu upaljene i crvene kože. Muče li vas akne, ekcemi, psorijaza, dermatitis, keratoze ili sunčeve opekline, ulje argana će vam pomoći ublažiti neželjene promjene.
Aromaterapeutkinja Pažin Morović napominje da je ovo ulje odličan odabir za njegu suhe i zrele kože jer će je natopiti hidratantnim i pomlađujućim supstancijama, kao što su oleična i palmitinska kiselina.
Oleična kiselina poznata je i po tome što poboljšava propusnost kože, nakon čega i ostali njegujući proizvodi bolje penetriraju u kožu. Stoga se ulje argana može koristiti i kao sredstvo za čišćenje kože. Uklonit će višak sebuma, nečistoću i tragove šminke, istodobno ublažujući akne, ožiljke, bore, pigmentacijske mrlje, osipe te će vrhunski pripremiti kožu za vašu omiljenu hidratantnu kremu.
ULJE BAOBABA
Ovo rijetko i dragocjeno ulje dobiva se iz sjemenki ploda baobaba, koje se naziva i prevrnuto drvo jer njegova krošnja izgleda kao korijen. Odličan je izvor vitamina A, C i E, a karakterizira ga i uravnotežena kombinacija zasićenih i nezasićenih masnih kiselina.
„Ovaj jedinstveni hidratantni i antioksidacijski koktel štiti kožu od isušivanja i štetnih vanjskih utjecaja, što ga čini odličnim pomlađujućim i omekšavajućim uljem za njegu suhe kože, kose i noktiju“, tvrdi aromaterapeutkinja Pažin Morović. Dodaje da ovo nemasno ulje ima i izvrsno protuupalno i regenerativno djelovanje pa učinkovito umiruje ekceme, psorijazu i sunčeve opekline, a može ublažiti i strije i ožiljke.
ULJE CRNOGA KIMA
Iako se danas češće koristi kao dodatak prehrani jer pomaže kod raznih tegoba, vjeruje se da je ulje crnoga kima bilo jedan od ključnih „začina“ Kleopatrinih uljepšavajućih rituala njege kože.
U novije je vrijeme niz znanstvenih radova potvrdio ono zbog čega ga je egipatska kraljica koristila. Pokazalo se da ovo ulje snažne arome i blago ljutkastog okusa djeluje antioksidativno, protuupalno i protugljivično te da sadrži mnoštvo rijetkih i blagotvornih zasićenih i nezasićenih masnih kiselina, vitamine A, B1, B2, B3 i folnu kiselinu (B9), jednako kao i minerale (kalcij, željezo, bakar, cink).
„Iako se uglavnom koristi oralno – protiv alergija, bakterijskih infekcija, problema s jetrom i kožom – u dermalnoj primjeni ulje crnoga kima odlično je za njegu kože s aknama, kao i za upalne procese, na primjer za ekcem, lišajeve i psorijazu“, navodi aromaterapeutkinja Pažin Morović.
ULJE SJEMENKI KONOPLJE
Ulje sjemenki industrijske konoplje ne sadrži nikakve psihoaktivne tvari, a bilo da ga koristite oralno ili topički, činit će vašu kožu zdravom, nahranjenom i hidratiziranom.
Smatra se uljem s prirodno najuravnoteženijim sastavom jer se diči savršenom ravnotežom fitonutrijenata: 3:1 omjer omega-6 i omega-3 masnih kiselina, uključujući linoleičnu, oleičnu i palmitinsku kiselinu, 21 aminokiselinu, antioksidanse te vitamine A i E.
„Odlikuje ga fantastičan protuupalni efekt pa je ovo ulje lijepe zelene boje i lagane teksture“, ističe aromaterapeutkinja Pažin Morović, „odlično za njegu osjetljive, aknaste kože, kao i one sklone ekcemima i rozaceji.“
Ujedno, regulira proizvodnju sebuma, pa ga ne treba izbjegavati čak i ako imate masniju kožu. Odlično je emolijentno sredstvo, pa će revitalizirati i omekšati suhu, ispucanu i oštećenu kožu.
ULJE JOJOBE
Od sjemenki pustinjskoga grma jojobe dobiva se nekomedogeni zlatni nektar koji kožu umiruje i štiti. Po sastavu je najsličniji sebumu, zbog čega je savršen odabir ako je vaša koža sklona prištićima i nepravilnostima.
Glavni aduti ove njegujuće panaceje su ljekovite masne kiseline (gadoleična, erucična, oleična, palmitinska, palmitoleična i druge), kao i vitamin E te vitamini B kompleksa.
„Ova kombinacija nutrijenata čini ulje jojobe hidratantnom, antioksidacijskom, zaštitnom i pomlađujućom gozbom za masnu, mješovitu i aknastu kožu, jednako kao i za suhu i dehidriranu“, navodi Pažin Morović dodajući da ga vole i suhi vrhovi kose.
Prema savjetu aromaterapeutkinje, ulje jojobe najbolje je pomiješati s nekim drugim, baznim uljem jer tako ostvaruje svoj najbolji potencijal.
ULJE MORINGE
Moringa je azijska biljka prepuna iscjeljujućih blagodati. Obiluje vitaminima A, B i C, sadrži više od 70 posto oleične kiseline koja dubinski hidratizira i omekšava kožu te ublažava bore. Može se pohvaliti antioksidacijskim, antibakterijskim, antimikrobnim i antiupalnim djelovanjem.
Aromaterapeutkinja Pažin Morović uspoređuje ga s arganovim uljem: „Vole ga zrela i suha koža i kosa, ali se koristi i za tretiranje akni i prištića jer, osim što djeluje antiseptično i antiupalno, ulje moringe krasi nekomedogena, lagana tekstura koja se brzo upija.“
Moringa je ujedno i biljka s najvećim udjelom citokinina, biljnog hormona koji djeluje kao vrhunski antioksidans – štiti kožu od slobodnih radikala koji uzrokuju prijevremeno starenje, pomlađuje kožu, ujednačava ten, ublažava vidljivost ožiljaka i strija. Možemo li tražiti više?
ULJE NARA
Ulje ovog sočnog voća boje rubina ublažava mrlje od sunca, upalne procese i bore. „Njegova antioksidativna elagična kiselina u kombinaciji s punicičnom kiselinom, koja ima antiupalno djelovanje, štiti kožu od UV oštećenja i slobodnih radikala te smanjuje upalne procese poput crvenila i rozaceje“, pojašnjava aromaterapeutkinja Pažin Morović. Iako ima gustu teksturu, ulje sjemenki nara prodire duboko u kožu, a ne ostavlja masni trag.
„Pegla bore i iscjeljuje ožiljke jer stimulira obnovu stanica, kao i proizvodnju kolagena i elastina“, dodaje aromaterapeutkinja napominjući da postoji u hladno prešanoj varijanti – kao ulje i kao CO2 ekstrakt.
ULJE PASJEGA TRNA
Ovo sveto tibetansko voće riznica je moćnih fitonutrijenata koji se bore protiv upala kože, kao što su akne, dermatitis, ekcemi, psorijaza i rozaceja. Obiluje blagotvornim masnim kiselinama, flavonoidima, visokim koncentracijama vitamina E, beta-karotena (više nego mrkva) i vitamina C. Sadrži i vrlo rijetku omega-7 masnu kiselinu (palmitoleinsku kiselinu) koja djeluje antiupalno, osnažuje kožu i stimulira regeneraciju njenih stanica.
„Ulje bobica pasjega trna popularno zovemo i prirodni botoks jer snažno regenerira kožu potičući obnovu stanica i zacjeljenje kože“, naglašava aromaterapeutkinja Pažin Morović. Pojašnjava da potiče proizvodnju kolagena i snažno odolijeva slobodnim radikalima, što ga čini odličnim odabirom za tretman hiperpigmentacija, upala, ožiljaka i zrele kože s borama.
SKVALAN ULJE
„Skvalan je bioidentično ulje koje čini 10 –15 posto našeg sebuma čija je zadaća da vlaži kožu. Može se dobiti iz različitih biljnih ulja (najčešće iz maslinova ulja) i jetre morskoga psa“, kaže aromaterapeutkinja Pažin Morović.
Budući da nakon tridesete godine života opada razina skvalana u koži, korištenje ovog ulja može ublažiti znakove starenja (pojavu bora i suhoću) na svim tipovima kože. Ovo ulje istodobno ima antioksidativna i antibakterijska svojstva te potiče rast stanica.
„Ulje skvalana lagane je teksture, ugodna mirisa, ne začepljuje pore i poboljšava apsorpciju ulja s kojim se miješa, što ga čini popularnim dodatkom prirodnoj kozmetici“, dodaje aromaterapeutkinja. Ističe da ga posebno vole osjetljiva, suha i zrela koža jer je vlaži, omekšava, ojačava njenu barijeru i štiti je od daljnjeg isušivanja.