A vitamin
Pomlađujući antioksidans pogodan za njegu suhe i masnije kože
„Djeluje kao antioksidans, smanjuje sitne bore, stimulira stvaranje kolagena te potiče obnovu stanica i cirkulaciju pa se vitamin A u kremama upotrebljava kao snažni anti-age sastojak. Kreme s ovim vitaminom pogodne su i za masniju kožu jer sprječavaju stvaranje začepljenih pora te smanjuju mašćenje kože“, kaže doktorica Hajna Peto-Radiković iz zagrebačkog medicinsko-kozmetičkog centra Murad.
U kozmetičkim pripravcima, pojašnjava, na deklaraciji ga možete pronaći pod nazivom retinol ili retinil palmitat. Osim kao moćan pomlađujući sastojak, nužan je i za zdravlje kose i prevenciju peruti. Nedostatak može dovesti do isušivanja kože i kose, boranja te pojave prištića i akni. Provitamin A, poznatiji kao beta-karoten, važan je tijekom ljetnih mjeseci jer prirodno potamnjuje kožu čineći je otpornijom na sunčeve zrake. Može se pronaći u kremama za sunčanje ili u pripravcima za brzo tamnjenje.
B vitamin
Nezaobilazan za čistu i zdravu kožu, bujnu i lijepu kosu i čvrste nokte
Nužan je za čistu kožu, mladolik izgled te odgađanje pojave prvih sijedih vlasi. Neka istraživanja povezuju dermatitis s nedostatkom kompleksa vitamina B. Doktorica Hajna Peto-Radiković upozorava da nedostatak vitamina B može dovesti do isušivanja kože, popucale kože usnica, crvenila ili iritacija na koži te pojave preranih bora. Vitamin B2 ili riboflavin potreban je koži sklonoj aknama jer njegov manjak uzrokuje pretjerano lučenje sebuma.
C vitamin
Kralj među vitaminima, smanjuje sitne bore, stvara kolagen, ujednačava put
Osim što daje energiju imunosnom sustavu, legendarni vitamin C štiti kožu od slobodnih radikala i nužan je za proizvodnju kolagena. Zbog svega toga postao je kralj među sastojcima u kremama za pomlađivanje. Američki dermatolozi serume na bazi vitamina C preporučuju za što bolji rezultat prije i nakon laserskih tretmana pomlađivanja lica. Ističu da je vitamin C nužan za sintezu kolagena potrebnog za dobru strukturu i čvrstoću kože, a upravo novostvoreni kolagen „popunjava“ bore.
Zbog sve veće popularnosti preparata s vitaminom C provedeno je i nekoliko kliničkih ispitivanja koja su potvrdila njegovu učinkovitost. Otkriveno je da, uz to što smanjuje sitne bore, ispravlja različita oštećenja i probleme kože. Dr. Peto-Radiković kaže kako stabilizirani vitamin C u kombinaciji s drugim antioksidansima regulira izlučivanje sebuma, ujednačuje ten, izbljeđuje staračke pjege i pigmentacijske mrlje od sunca. „U tretmanima za čvršću i mladolikiju kožu tijela i lica čisti vitamin C prodire duboko u kožu posvjetljujući pigmentaciju i potičući stvaranje kolagena“, objašnjava naša sugovornica.
E vitamin
Djeluje preventivno štiteći kožu od štetnih vanjskih utjecaja
Snažan je antioksidans koji štiti kožu od utjecaja slobodnih radikala. Sprječava nastanak bora, isušivanje kože te nastanak pigmentacijskih mrlja i staračkih pjega. Regenerira i balansira kožu te je čini glatkom i čistom. Ako krema sadržava nešto veću količinu vitamina E, nemojte se zabrinuti ako vam koža postane crvenkasta, riječ je o stimulaciji cirkulacije. Upotrebljava se i kao prirodni konzervans, a može se pronaći i pod nazivom tokoferol.
U kozmetičkim pripravcima za pomlađivanje često se spaja s vitaminom C. Sljubljeno bogatstvo antioksidanasa vitamina E i C djeluje po narodnoj poslovici – bolje spriječiti nego liječiti. U Vichyjevu serumu Aqualia Antiox, koji djeluje protiv oksidativnog stresa, spoj vitamina C i E te ekstrakt citrusa zajedničkim snagama potiču obnovu stanica. Doktor Murad u istoimenoj kozmetici s vitaminom E kombinira goji bobice, za koje se otkrilo da sadržavaju 500 puta više vitamina C nego naranča.
F vitamin
Nezasićene masne kiseline vraćaju koži prijeko potrebnu vlažnost
Vitamin F zastarjeli je naziv koji se nekada rabio za nezasićene masne kiseline, primjerice oleinska te omega-3, 6 i 9 masne kiseline. Koža je najbolji pokazatelj nedostaje li organizmu esencijalnih masnih kiselina jer ih upravo ona dobiva zadnja, a prva gubi. Zato harmonična kombinacija masnih kiselina koži daje mekoću i baršunast izgled.
„Omega masne kiseline utječu na stvaranje i održanje zdravih stanica površinskog zaštitnog sloja kože. Zbog srodnosti tih masnoća s masnoćama kože one se ugrađuju u površinske slojeve kože i nadomještaju njihov manjak. Djeluju protuupalno, zacjeljujuće i obnavljajuće te čuvaju vlagu“, objasnili su nam iz kozmetičke kuće Nikel. Pomanjkanje ovih masnih kiselina može uzrokovati suhu kožu, oslabljene kapilare te nastanak akni, dermatitis ili psorijazu. Kako biste i koži i kosi vratili sjaj, vitamin F potražite u biljnim baznim uljima.