Lojne žlijezde u normalnim okolnostima proizvode i izlučuju sebum, masnu tvar koja pomaže vlažiti i štiti kožu. Međutim, kod nastanka akni dolazi do prekomjernog lučenje sebuma (loja) iz lojne žlijezde u kombinaciji sa začepljenjem kanala lojne žlijezde, kroz koju se sebum kod zdrave kože normalno oslobađa. Akne se najčešće pojavljuju na području lica, leđa, grudi, ramena i nadlaktica. Često se pogrešno misli kako se akne javljaju samo u tinejdžerskoj dobi, međutim to nije istina te se akne često pojavljuju i u odrasloj dobi. Također, akne su znatno prisutnije kod žena nego kod muškaraca.

Za nastanak akni je zaslužna kombinacija nekoliko glavnih čimbenika, kao što su: genetska predispozicija, hormonska neravnoteža koja vodi do povećane sekrecije sebuma, hiperkeratinizacija folikula, promjena sastava lipida, kolonizacija bakterija Propionibacterium acnes te prisutnost upale. Osim toga, smatra se kako još neki faktori mogu djelovati kao okidači za pojavu akni, a to su: izložnost UV zračenju, stres, pretilost, nepravilna prehrana, pušenje…

Hormonalni disbalans kao okidač za nastajanje akni

Kao što je ranije spomenuto, u razvoju akni veliku ulogu igraju i naši hormoni te njihova neravnoteža dovodi do nastajanja akni te pogoršanja stanja. Hormoni najzaslužniji za nastajanje akni su: androgeni, estrogen, inzulin i inzulinu sličan faktor rasta 1 (IGF-1) te kortizol.

Androgeni u normalnim okolnostima stimuliraju žlijezde lojnice u koži da proizvode sebum. Međutim, jako povećane razine androgena mogu dovesti do prekomjerne proizvodnje sebuma, uzrokujući začepljenje pora, što dovodi do razvoja akni. S druge strane, estrogen može pomoći u regulaciji nastanka i izlučivanja sebuma, a samim time može utjecati na nastajanje akni. Smatra se kako na nastajanje sebuma može utjecati na nekoliko načina: izravnim suprotstavljanjem učincima androgena lokalno unutar žlijezdi lojnica, inhibirajući proizvodnju androgena u tkivima gonada te regulirajući gene koji negativno utječu na rast žlijezda lojnica ili proizvodnju lipida. Visoke razine inzulina i IGF-1 mogu stimulirati žlijezde lojnice, što dovodi do povećane proizvodnje sebuma. Osim toga, inzulin i IGF-1 mogu potaknuti upalu i pridonijeti razvoju lezija od akni. Nadalje, povišene razine kortizola mogu utjecati na proizvodnju sebuma, povećati upalu i smanjiti sposobnost zacjeljivanja kože, potencijalno pogoršavajući akne.

IMG_5964.png
promo 

Možemo li si pomoći prirodnim putem?

S obzirom da je za nastanak akni uvelike zaslužan hormonalni disbalans, kao sredstvo borbe protiv akni mogli bi se koristiti alternativni pripravci koji će utjecati na balansiranje hormona. Jedna takva biljka je i maca, koju domorodačko peruansko stanovništvo već stoljećima tradicionalno koristi za balansiranje hormona. Razlikujemo crvenu, crnu i žutu macu. Ova peruanska biljka za razliku od npr. soje, ne sadrži biljne hormone (fitoestrogene). Maca doprinosi optimalnom funkcioniranju hipotalamusa i hipofize, čime se poboljšava rad svih endokrinih žlijezda. Na taj način doprinosi regulaciji hormonske aktivnosti i zdravljureproduktivnog sustava te bi svojim balansirajućim djelovanjem mogla pomoći kod akni koje uzrokovanih hormonalnim disbalansom. Maca svoje pozitivno djelovanje na zdravlje duguje različitim skupinama biološki aktivnih spojeva, a neki od njih su macamidi i macaeni (spojevi specifični za macu), alkaloidi, fitosteroli, antocijanidini te vitamini i minerali.

Bioandina Maca se podvrgava procesu želatinizacije kojom se pomoću visoke temperature i tlaka potiče želatinizacija škroba. Želatinizacijom se povećava broj sekundarnih metabolita mace, pa zato takvu macu zovemo „aktiviranom“. Bioandina je jedina na hrvatskom tržištu koja nudi želatiniziranu, termički obrađenu macu.

Bioandina CRVENA MACA kompleks kapsule sadrže ekstrakt aktiviranog korijena crvene mace s dodatkom vitamina B6 i B12 koji u preporučenoj dnevnoj dozi odgovara dozi od 6000 mg praha sirove mace. Crvena maca doprinosi regulaciji hormonske aktivnosti i zdravlju reproduktivnog sustava, a vitamini B6 i B12 koji također utječu na regulaciju hormonske aktivnosti su važni i za normalnu psihološku funkciju, normalnu funkciju živčanog i imunološkog sustava, ali i za smanjenje umora i iscrpljenosti.

Osim što bi se crvena maca mogla koristiti kod upalnih hormonalnih akni, često se koristi i kod sljedećih stanja:

• Hormonalni disbalans
• Menopauza, perimenopauza, postmenopauza
• Dominacija estrogena
• Akutni PMS
• Opći umor, stres