Ljepota koja diše

Mineralna dekorativna kozmetika izrađuje se od gotovo jednakih pig­menata koji se koriste u sintetičkim pro­izvodima. No ono čega nema u mineralnoj dekorativnoj kozmetici su sastojci na koje je osjetljiva koža najčešće alergična, a to su umjetni mirisi, silikoni, sintetičke boje i konzervansi, što je čini zdravom, ali i jednako učinkovitom u kreiranju lijepog izgleda.

„Prirodna, dekorativna kozmetika prije svega je ugodnija za nošenje jer koža ispod nje diše i nema efekta ‘plastične vrećice’, ni opasnosti od štetnih sastojaka koji bi mogli naškoditi koži, ali i cijelom organizmu zbog akumulacije u organima”, objašnjava Jadranka Marković, savjetnica za kozmetiku Dr. Hauschka.

Zahvaljujući tehnološkim dostignućima, minerali iz pudera, rumenila ili sjenila za oči toliko su fino usitnjeni da prianjaju uz kožu i bez dodatnih aditiva za povezivanje (primjerice, štetnih silikona), a kako mineralni prahovi ne sadrže vodu, ne mogu se razviti bakterije, pa nema potrebe za konzervansima.

Titanijev dioksid i cinkov oksid

Tako se većina mineralnog make upa sastoji od mineralnih prahova – titanijeva dioksida, bijelog minerala koji služi kao baza za boju i kao zaštitni faktor od UV zračenja, te cinkova oksida, minerala koji štiti kožu od upalnih procesa uzrokovanih bakterijama i oksidativnog stresa. A željeznim oksidima i ostalim mineralima možemo zahvaliti na bogatstvu varijacija boja i njihovu blještavom sjaju.

Prema nekim stručnjacima, spomenute minerale koji su zaslužni za bes­prijekoran ten i lijepe boje usitnjene u nanočestice lako se može udahnuti te izazvati probleme u plućima. Iako ne postoje studije koje povezuju korištenje mineralnog pudera s problemima pluća, stručnjaci poput dr. Mehmeta Oza uvjereni su da dugoročno korištenje i udisanje njihovih nanočestica može dovesti do upale, iritacije ili drugih plućnih bolesti. Ako vam to predstavlja razlog za brigu, umjesto pudera u prahu, koristite mineralni u kremi ili onaj tekući jer ne zahtijevaju korištenje kista koji raspršuje čestice.

Što kaže deklaracija

Pri kupnji mineralnog pudera potrebno je ponajprije pripaziti na njegovu kvalitetu. „Oznaka certifikata prirodne kozmetike NaTrue ili BDIH dobar je početak u izboru linije pudera”, kaže Jadranka Marković te dodaje: „Neke tvrtke znaju navesti postotak korištenih prirodnih sastojaka u svom proizvodu, no ne sve jer pod svojim imenom proizvode isključivo ‘čiste’ preparate i smatraju da nema potrebe to posebno izdvajati i naglašavati.” Zato, da biste bili sigurni što kupujete, pažljivo pročitajte deklaraciju da biste saznali kupujete li uistinu mineralni puder ili puder koji je samo u malom postotku obogaćen prirodnim mineralima. Na deklaraciji nekih pudera možete saznati i koliku ima moć prikrivanja nedostataka.

Naime, minerali su, otkriva Julie Gabriel u svojoj knjizi The Green Beauty Guide, ovisno o proizvođaču, različito usitnjeni: „Primjerice, proizvod čiji su minerali usitnjeni šest puta, pružit će laganije do srednje jako prikrivanje, dok će oni koji su usitnjeni dvanaest puta stvoriti fine čestice koje će bolje prianjati uz kožu i omogućiti mnogo bolje prikrivanje.”

žena bjuti
Marko Grubišić žena bjuti
Odaberite vrstu prema tipu kože

Prilikom odabira nijanse pudera više ne trebate strepiti zbog siromašne palete boja koja nudi previše ružičaste ili previše narančaste tonove. Važno je, savjetuje Julie Gabriel, da kao i pri kupnji sintetičkog pudera, izaberete nijansu što sličniju svojem tenu, a potom jačinu prikrivanja, postojanost i teksturu možete regulirati sami pomoću baze i hidratantnog spreja za lice. Iako odabir odgovarajuće nijanse nije zahtjevan kao pri kupnji sintetičkog pudera, jer se mineralni puderi fino stapaju s bojom kože i ne trebate se bojati da ćete imati vidljiv prijelaz između vrata i lica, dobro je boju isprobati direktno na licu (ne na vratu ili na ruci).

Da bi mineralni puder izgledao kao druga koža, osim odgovarajuće nijanse, potrebno je odabrati vrstu pudera koja će odgovarati tipu kože. Tekući puder ili onaj u kremi bolji su za suhu, problematičnu ili zrelu kožu. „Suha koža, kao i koža s aknama, prištićima ili crvenilom, ne voli pudere u prahu ili kamenu jer oni nemaju veliku moć prikrivanja i korišteni zasebno ne daju osjećaj elastičnosti”, savjetuje Jadranka Marković.

Autorica bloga Voodoo Blonde, Mara, kaže da je za masniju kožu pogodniji puder u prahu: „Moj favorit je mineralna podloga u prahu Everyday Minerals IT Base jer vrlo lijepo matira moju inače jako masnu T-zonu, ne isušuje suhe obraze, ujednačava ten i ne oksidira na licu. Volim ga nositi u razdoblju kad imam prištiće od PMS-a i tijekom vlažnih, teških ljeta.”

Najbolji je kist od kozje dlake

Kao što je slikaru neophodan kist, tako je i za nanošenje mineralnog pudera važan dobar set kozmetičkih kistova. Bez odgovarajuće četkice teško ćete postići ujednačen i prirodan izgled bilo da je riječ o nanošenju pudera, rumenila ili sjenila. Za početak, savjetuje Julie Gabriel, bit će vam potreban kvalitetan kist za aplikaciju podloge u prahu. „Kabuki kist (kist za puder u prahu) najbolji je za postizanje prirodnog i ujednačenog izgleda. To je široki kist s gustim, mekanim vlaknima, zaobljena vrha i kratke drške.

Najbolji su oni od kozje dlake. Iako za svakodnevno nanošenje pudera koristim Bare Escentuals minibuki kist, zaključila sam da još bolji izgled postižem koristeći četkicu za rumenilo. Dobar kist za rumenilo u kombinaciji s nježnim nanošenjem rezultira vrlo finim, gotovo nevidljivim slojem pudera.

Izbjegavajte kistove ravna vrha jer, iako izgledaju kao srodan par s puderom u prahu, rezultati nanošenja su vrlo loši”, napominje američka spisateljica. Za svoje omiljene kistove navodi dva poznatog brenda MAC (116 Blush Brush i 227 Large Fluff Brush) te brenda Make Up For Ever (24S Blush Brush) koje zasad možete samo naručiti putem interneta. Za koji god se kist odlučili, pri nanošenju mineralnog pudera potrebne su veoma male količine – kist treba izgledati kao da na njemu uopće nema pudera. Ako vam prvi sloj ne prikrije nedostatke, radije ponovite prethodni korak da biste postigli željeni izgled.

Tekuće možete nanositi i prstima, a rumenilo...

„Za razliku od pudera u prahu, tekuće podloge mogu se u svakodnevnoj primjeni nanositi prstima”, savjetuje Jadranka Marković i dodaje da za bolju korekturu i prikrivanje puder treba utapkati prethodno navlaženom kozmetičkom spužvicom (da ne bi upijala puno pudera) ili kistom za tekući puder. Kvalitetan kist trebat će vam i za nanošenje rumenila. U žurbi, uvjerila sam se i sama, za nanošenje su nešto zahtjevnija rumenila u prahu, a jednostavnije se nanose ona u kamenu ili kremi jer se lako stapaju s kožom. Osim toga, možete ih pomiješati s podlogom da biste postigli decentan sjaj obraza ili ih dodati u bilo koji transparentni balzam za usne i napraviti vlastiti ruž za usne.

Ako se odlučite za rumenilo u kremi, jednake teksture bi trebala biti i podloga, fluidna i kremasta, nikako u prahu. Američka zagovarateljica prirodne kozmetike Julie Gabriel preporučuje rumenilo Dr. Hauschka Rouge Powder u boji 02 Desert Rose, Jane Iredale PurePressed rumenilo s česticama zlata i rumenilo Pressed Mineral Blush Sorbet brenda BeLeeVe, dok zagrebačka blogerica Mara obožava rumenila brenda Everyday Minerals koje kupuje na njihovoj istoimenoj web stranici, a njezine omiljene nijanse su Snuggle i All Smiles.

Koji prirodni make up odabrati i gdje ga kupiti pročitajte ovdje.

Najbolja mineralna sjenila i organske maskare pronađite ovdje.