Koja je razlika između BB, CC i DD kreme?

Od prve tonirane kreme kao da su prošle svjetlosne godine, one se danas, u svojim poboljšanim verzijama, nazivaju prema inicijalima. Dok su tonirane kreme ujednačavale boju tena i nježno prekrivale sitne nedostatke, njezine nasljednice, poznate kao Beauty Balm, tj. BB krema i Color Correction, odnosno CC krema, u jednom hidratiziraju, štite od UV zračenja i prekrivaju nedostatke. CC krema ima poboljšanu, finiju teksturu od BB kreme te puno bolje prekriva crvenilo ili žućkaste mrljice.

Iako se ne mogu pohvaliti širokom paletom boja, obje se uglavnom dobro stapaju gotovo sa svim bojama puti zato što su transparente, a licu pružaju prirodni izgled zdrave kože. U kozmetičkom alfabetu obojenih krema novost je DD krema (Dynamic Do-All ili Daily Defense) u čijoj je bočici spojena blagotvornost hidratantne kreme i moć prekrivanja tekućeg pudera, što znači da još snažnije prekriva nedostatke i pruža kvalitetniju njegu kože.

Kako navedene kreme sadržavaju zaštitni faktor (20  -  35 SPF), žene najčešće zaboravljaju na dodatnu zaštitu, što rezultira, upozoravaju stručnjaci, nedovoljnom zaštitom lica od sunčevih zraka. Zato, bez obzira na to koju podlogu upotrebljavali (jer gotovo svaka sadržava nisku razinu UV zaštite) ne zaboravite prvo nanijeti kremu s visokim (50+) zaštitnim faktorom.

Idealan saveznik za:
Nemate li vremena ili afiniteta za jutarnje šminkanje, ove višenamjenske, obojene kreme stvorene su za vas. Tonirana krema  idealna je za žene koje imaju lijepu kožu kojoj su dovoljni hidratacija i ujednačenost puti, a BB i CC kreme, uz to što njeguju i štite kožu, prekrivaju nedostatke poput pudera slabije do srednje jačine. Pitate li se koja je razlika među njima? Nema je. Kad je riječ o prekrivanju i teksturi, najčešće su veoma slične, to ne ovisi o nazivu kreme, nego o proizvođaču. Razliku u stupnju prekrivanja čine tek DD kreme, koje su se svojim poboljšanim formulama približile kvaliteti tekućeg pudera.  

Tekući puder i dalje vodi u utrci u prekrivanju

I uz brojne njegujuće tonirane kreme, težnja za porculanskim tenom neće nestati. Makar samo u posebnim prigodama. Tekući puder bez osjećaja teškog make upa prekriva toliko dobro da mu većina drugih pudera i obojenih krema teško može parirati. A tu je i dugotrajna postojanost, koja ga također podiže na tron najboljih podloga. To je zato što spaja visoku koncentraciju pigmenata u laganim i prozračnim teksturama.

Prilikom kupnje tekućeg pudera najveće probleme stvara pronalazak odgovarajuće nijanse - prema nekim istraživanjima, žena provede čak 10 godina u potrazi za savršenim. Ne bez razloga. Kako bi se mogli stopiti s kožom, tekući i kremasti puderi trebaju biti što sličniji prirodnoj boji kože jer oni nisu transparentni (kao, primjerice, BB ili CC krema). Stoga, prilikom kupnje boju pudera uvijek isprobajte na licu (najbolje na prijelazu između lica i vrata), nikad na ruci.

Idealan saveznik za:
Danas su tekući puderi pogodni za sve tipove kože, čak i za masnu i mješovitu jer sadržavaju polimere koji sadrže pigmente boje postojanima cijeli dan. No imate li masniju kožu, svakako tražite onaj koji ne sadrži ulja (oil free), a ako imate jako suhu kožu koja se zimi peruta, trebat će vam bogatija formula pudera s hidratantnom bazom koja sadrži hidratantne, omekšavajuće ili pomlađujuće molekule. Jednako pravilo vrijedi i za zrelu kožu, kojoj je uz snažno prekrivanje potrebna i njega.

Kompaktni puder potreban je svakoj ženi

Ova inačica pudera u prahu ili u kamenu najpraktičnija je vrsta podloge, a uz to je i višenamjenska. Može se koristiti kao bazna podloga, kao fiksator tekućeg pudera ili kao sredstvo za matiranje T-zone. Prilikom nanošenja kompaktnog pudera, da ne biste dobili izgled maske na licu, vrijedi pravilo - manje je više. Osim toga, ako ga svaki dan stavljate, vrlo je važno da dodatno investirate u kvalitetni veliki kist kojim ćete si olakšati šminkanje, a rezultat približiti profesionalnom.

Idealan saveznik za:
Kompaktni je puder klasik koji je poželjan u svakoj ženskoj torbici za brzinsko popravljanje šminke ili brisanje sjajne T-zone nakon posla, vježbanja ili tijekom ručka jer samo jednim potezom kista osigurava svježe našminkan izgled. Ipak, ako imate izrazito suhu kožu, izbjegavajte kompaktne pudere jer će istaknuti bore i problem ljuštenja i perutanja dehidrirane kože. Za masnu kožu i onu s masnom T-zonom pogodniji je kompaktni puder u prahu jer ima finiju teksturu i sadrži manje ulja od pudera u kamenu.  

Mineralni puder kao zdrava alternativa

Ovo je prirodna i zdravija alternativa sintetičkim puderima jer ne sadrže štetne sastojke. Zbog organskih, mineralnih čestica ova vrsta pudera dopušta koži da diše, a uz to, njegovi glavni sastojci, kao što su cinkov oksid i titanijev dioksid, na prirodan način prekrivaju nedostatke i štite kožu od UV zračenja. Pigmenti mineralnog pudera reflektiraju svjetlo, čime pružaju koži blistav i prirodan izgled. Jednako kao i sintetički puderi, i ovaj sa „zelenom“ formulom možete pronaći u nekoliko tekstura: tekući, u kamenu i u kremi, s jednako šarolikim izborom nijansi.  

Idealan saveznik za:
Zbog svog sastava, mineralni je puder savršen za osjetljivu kožu i onu sklonu aknama. Posebno je pogodan za upotrebu tijekom ljeta, kada su tekući puderi preteški, jer lagani svjetlucavi sjaj mineralnog pudera nježno prekriva i ističe brončanu put. Imate li ožiljke na koži pa trebate jače prekriti nedostatke, mineralni puder nije najbolja opcija za vas. Kad vam je potrebna postojanija i kvalitetnija podloga, na lice prvo nanesite mineralni korektor, a zatim tanki sloj mineralnog pudera.