Dehidrooctena kiselina i benzil-alkohol – mješavina ovih dvaju neškodljivih sintetskih sastojaka dozvoljen je konzervans za sprečavanje razvoja bakterija, gljivica i plijesni i u prirodnoj kozmetici. Na ovoj mješavini se baziraju i neki drugi konzervansi, npr. geogard 221.

Kalijev sorbat – kalijeva sol sorbinske kiseline, sprečava razvoj plijesni, ali ne štiti od bakterija pa se često kombinira s drugim konzervansima. Iako se može naći u prirodi, uglavnom se koristi onaj koji je dobiven sintetskim putem.

Alfa-tokoferol (vitamin E) – za razliku od sintetskog, ovaj antioksidans u prirodnim proizvodima dobiven je iz cjelovitih žitarica, rižinih klica i biljnih ulja. Prirodno smiješani tokoferoli služe kao odličan konzervans u preparatima na bazi ulja, da se ne pokvare i ne promijene miris.

Etanol – 70-postotna otopina ovog alkohola ima najveću antibakterijsku moć.

Propolis – ova smolasta smjesa kojom pčele oblažu košnicu i saće ima snažan antibakterijski učinak.

Eterična ulja (primjerice, geranijuma, ružmarina, kadulje, origana, gorke naranče) – iako odlično djeluju protiv razvoja mikroorganizama, mogu izazvati iritacije i alergijske reakcije. Mješavine različitih eteričnih ulja mogu se naći pod nazivima biopein, neopein, suprapein i dr.

Ekstrakt sjemenki grejpa – zbog sastava u kojem se ističu flavonoidi, steroli, vitamini C i E te limunska kiselina, kao konzervans ima odlično antimikrobno, protugljivično i antiseptično djelovanje.