U današnje vrijeme u kojemu ne nedostaje metoda za ravnanje bora – od doslovnog zatezanja kože lica uz pomoć skalpela do ubrizgavanja kemikalija poput botoksa – pomlađivanje uz pomoć stimuliranja akupunkturnih točaka može zvučati neobično. No akupunktura se u tretmanima pomlađivanja primjenjuje više od 2000 godina. Iglicama, laserom ili uređajem za elektrostimulaciju tretiraju se lokalne akupunkturne točke duž bora na licu. Ta stimulacija potiče lokalnu proizvodnju kolagena, što koži lica daje veću elastičnost. Ujedno se toniraju mišići, a poboljšava se i cirkulacija krvi i limfe, što koži lica daje zdraviju, ružičastu boju. Sveukupni rezultat? Pliće bore nestaju, one dublje postaju pliće i mekše, koža se zateže, kapci podižu, pore smanjuju. Također, zbog poboljšanog protoka životne energije qi lice dobiva novi, zdraviji sjaj.
U svijetu, posebice u SAD-u, ta vrsta akupunkture stječe sve veću popularnost i mnogi se akupunkturolozi posebno specijaliziraju za pomlađivanje. Za razliku od modernih tehnika pomlađivanja, akupunktura pomlađivanju pristupa holistički: tretiraju se bore na licu, ali i cijeli organizam. Drevni su Kinezi, naime, vjerovali da se stanje svakog organa u tijelu manifestira u izgledu lica: kad se uoče i isprave energetske neravnoteže u tijelu, ujedno se popravlja i fizički izgled pojedinca i njegovo sveukupno zdravlje.

Organi i ljepota

Prema tradicionalnoj kineskoj medicini ljepota doslovce dolazi iznutra. Kinezi, naime, vjeruju da je vanjski izgled, uključujući i mladolikost, usko povezan sa zdravljem pet unutarnjih organa – srca, jetre, slezene, pluća i bubrega – koji dobro funkcioniraju kad životna energija qi i krv teku normalno. Evo koja je uloga svakog od tih organa u ljepoti i mladolikosti:

SRCE
Koža tijela, osobito lica, puna je krvnih žila, a njezina prokrvljenost ovisi o tome je li funkcija srca i energije qi normalna ili ne. To ima izravan utjecaj i na boju kože lica, npr. kod slabog rada srca koža je blijeda. S druge strane, dobar rad srca i dostatnost energije qi dat će koži prozračnost i lijepu ružičastu boju te normalnu vlažnost.

PLUĆA
Pluća prenose qi iz zraka u tijelo te ga dovode u kožu i kosu, vlažeći kožu i dajući joj sjaj. Koža je organ osjetljiv na vremenske utjecaje, a obrambeni qi – koji cirkulira između mišića i kože te kojim upravljaju pluća – vrlo je važan u zaštiti kože od vanjskih utjecaja. Ako pluća ne upravljaju dobro obrambenim qijem, koža i kosa bit će suhe.

SLEZENA
Slezena kontrolira krv, mišiće i ekstremitete. Osim toga, pretvara hranu u qi i iz hrane stvara krv koja donosi vlagu i prehrambene sastojke koži, dajući joj sjaj. Kad slezena ne obavlja dobro svoju zadaću, koža postaje suha, blijeda, ispijena, žućkasta poput slame. Mišići ne primaju dovoljno energije qi i krvi, razgrađuju se, a koža lica ostaje bez mišićne potpore. Javljaju se preuranjene bore. Također, boja i punoća usana ovise o dobroj funkciji slezene.

JETRA
Jetra skladišti krv i po potrebi je ubacuje u krvotok. Osim toga, zadužena je za kontrolu nesmetanog, „mekog“ protoka energije qi i krvi, od čega koža dobiva svoju normalnu ružičastu boju. Dobra funkcija jetre omogućuje laganu funkciju uma, nasmiješeno lice i mladenački duh. Oslabljena funkcija vodi u depresivno raspoloženje. Ako to potraje dulje, javljaju se bore, a lice izgleda zabrinuto. Jetra je organ čija se funkcija može vidjeti i u kvaliteti i ljepoti noktiju.

BUBREZI

Bubrezi kontroliraju razvoj ljudskog tijela i reprodukciju. Čuvari sunaslijeđa (vitalnost, energija) te temelj koji grije i osnažuje svih pet organa. Dobro naslijeđe pohranjeno u bubregu jamstvo je odlične kvalitete tih organa te temelj dugovječnosti i dugotrajnog dobrog izgleda. Loša funkcija bubrega tamni kožu lica, uzrokuje preuranjeno pojavljivanje bora, sijeđenje, slabljenje i ispadanje kose, lomljivost kostiju i ispadanje zubi. Dolazi do prijevremenog starenja.