Suhoća kože je stanje koje se karakterizira nedostatkom koži potrebne razine vlažnosti. Kako bi održala mekoću i elastičnost koži su potrebne određene količine vode, a nedostat može dovesti do neugodnih simptoma koji uključuju perutanje i svrbež. U tom slučaju potrebno je potražiti savjet dermatologa.
Ključno je svakodnevno preventivno nanositi hidratantnu kremu, ali ponekad, pogotovo zimi, to nije dovoljno. Kombinacija nižih temperatura i centralnog grijanja oduzima koži potrebnu vlagu i sjaj. U ovo doba godine, mnogi vole uživati u toplom tušu, ali izuzetna toplina vruće vode, u kombinacija s gelom za tuširanje učinit će kožu mekom na prvu, a potom polako početi uklanjati njezinu prirodnu zaštitu. Koliko god ugodne, duge kupke mogu biti još štetnije, stoga treba paziti i izbjegavati dug i čest boravak u kadi.
Donosimo vam šest smjernica koje će vam pomoći održavati kožu zdravom tijekom ovih mjeseci.
JEDITE VOĆE I POVRĆE
Nutritivni nedostaci često su uzrok suhe kože. Poznato je kako vitamin C pomaže u proizvodnji kolagena, koji je nužan za održavanje kože punom, hidratiziranom i elastičnom. Stoga treba povećati unos agruma, avokada, a posebno je zdravo konzumirati banane koje sadrže i minirale poput vitamina A, B6, C i kalija. Zbog visokog sadržaja vode, ali i minerala silicija koji podržava zdravlje kože, kralj svake salate, krastavac, trebao bi se naći na popisu vaših omiljenih namirnica.
Razmišljate li o zdravim verzijama grickalica, nećete pogriješiti s maslinama koje sadrže zdrave masti i antioksidanse, uključujući i vitamin E koji pridonosi hidrataciji i zaštiti kože. Već ranije smo govorili i o blagodatima slatkog krumpira koji je ključan za regeneraciju kože, a više o tome možete pročitati ovdje.
Za kraj, jedna od voćki koje sadrže enzim bromelain je ananas pa je saveznik u uklanjanju mrtvih stanica i poticanju obnove kože.
SMANJITE KONZUMACIJU ALKOHOLA I KAVE
Lijepo je prepustiti se, uživati u druženjima s najbližima i aromama koje podižu raspoloženje, ali ključno je biti umjeren. Alkohol i kofein su diuretici i povećavaju proizvodnju mokraće tj. mogu uzokovati brže uklanjanje tekućine iz krvi putem bubrežnog sustava. To pak uzrokuje i ubrzani gubitak vlage, a što potiče suhoću i dehidriranost kože.
Nedostatak hidratacije može pogoršati postojeće probleme s kožom, kao i pridonijeti pojavi finih linija i bora. Ne znači kako se ne možete uživati u čaši vina ili jutarnjoj šalici kave, ali važno je istovremeno u organizam unositi i drugu tekućinu, a najbolje je piti vodu te paziti da ste i tijekom dana hidratizirani.
IZBJEGAVAJTE MASNE HIDRATANTNE KREME
Mnogi misle kako je za obnovu suhe kože potrebno nanositi slojeve masnih krema za lice i tijelo, kako bi koža što više upila, ali to je česta zabluda. Takve, teške kreme, slabe djelovanje barijernih funkcija kože i pomažu pri slabljenju prirodne, samohidratacije jer koža postaje o njima ovisna, pogotovo ako se često nanose.
ISPROBAJTE PROIZVODE KOJE SADRŽE NIACINAMID
Riječ je o vodotopivom obliku vitamina B3 koji ima umirujuće djelovanje pa ublažava simptome poput crvenila kože, dok istovremeno pomaže u održavanju vlažnosti i pri jačanju barijerne funkcije kože. Često se koristi kako bi se smanjila vidljivost proširenih pora i saveznik je u borbi protiv pigmentacija.
Zbog svojih antioksidativnih svojstava djeluje u neutralizaciji slobodnih radikala koji štete koži i potiče proizvodnju keratina čime se podržava obnova stanica. Imate li osjetljivu kožu, svakako prije korištenja novih proizvoda napravite test jer ne želite pogoršati situaciju.
PROVJERITE SVOJU RUTINU
Neke navike, koje stječemo od djetinjstva pa tako i način na koji tretiramo kožu, nisu nužno ispravne. Tanka je granica između prekomjernog korištenja pilinga i nedovoljnog uklanjanja mrtvih stanica kože koje se zimi brže nakupljaju na površini, a potrebno ih je ukloniti kako bi hidratantne kreme mogle djelovati.
Agresivna sredstva za čišćenje lica i njihova prečesta upotreba mogu pak ukloniti prirodna ulja; lipide i masne kiseline koji održavaju barijerne funkcije pa koža može ostati suviše zategnuta i iritirati. Nažalost, tvrda voda koja je problem većine kućanstava, također je štetna. Prebogata kalcijem i magnezijem uklanja prirodna ulja te tako suši kožu.
Koristite hidratantne kreme i u jutarnjoj i večernjoj rutini.
SAVJETUJTE SE S LJEČNIKOM
Mnogi preskaču ovaj korak, ali stručnjak, dermatolog, pomoći će vam otkriti uzroke suhoće kože, pogotovo ako su simptomi prisutni duže vrijeme. Kožni problemi poput psorijaze i ekcema mogu učiniti vašu kožu sklonijom suhoći. Prividno nepovezane bolesti poput dijabetesa i lupusa također mogu utjecati na cirkulaciju krvi prema rukama, udovima i drugim ekstremitetima tijela, povećavajući rizik od suhe, puknute i iritirane kože.
Vašoj koži potrebna je stručna pomoć, a samo tako pronaći ćete najbolje rješenje za svoj, individualan slučaj.