Koja je razlika između suhe i dehidrirane kože?

Iako se izrazi „suha“ i „dehidrirana“ koriste gotovo kao sinonimi, kada je riječ o njezi kože, to su zapravo dva vrlo različita stanja, pa prije odabira nove kreme za lice, treba naučiti razlikovati ih jer jedno zahtijeva hranjivije preparate, a drugo preparate za hidrataciju.

Premda se suha i dehidrirana koža razlikuju, one se međusobno ne isključuju, što dodatno komplicira odabir adekvatnog preparata za njegu. U osnovi, kako pojašnjava dermatologinja Ivana Nola, suhoća se odnosi na tip kože, a dehidracija na stanje kože. „To znači da je suha koža često genetski uvjetovana, odnosno, s takvim tipom kože se rodimo, a karakterizira je nedovoljna proizvodnja sebuma – masne tvari koju naša koža prirodno proizvodi.

S druge strane, dehidriranost je zapravo trenutačno stanje kože, ono se neprestano mijenja, ovisno o dobi, životnom stilu i vremenskim uvjetima, a karakterizira ga nedostatak vlage. Dehidrirana koža može zadesiti bilo koji tip kože, bila ona suha, kombinirana, čak i masna“, objašnjava dermatologinja.

Otkrijte svoj tip kože

Tajna zdrave, mladolike i blistave kože skriva se, dakle, u odabiru adekvatnih proizvoda i primjeni u pravo vrijeme. A prvi korak je utvrđivanje je li koža suha ili je dehidrirana. Niste li još sigurni, iskušajte neke od ovih „kućnih“ testova:

TEST 'GOLO LICE' Tip kože često se može odrediti postupkom eliminacije ili metodom „golog lica“. Najmanje trideset minuta nakon čišćenja ili umivanja lica (bez korištenja bilo kakvih kozmetičkih proizvoda za njegu) pogledajte svoje pore u zrcalu. Proširene pore i primjetan sjaj mogu ukazivati na masn(ij)u kožu; jedva vidljive pore i koža koja se ljušti mogu ukazivati na suhu kožu, a njihova kombinacija sugerira kombinirani tip kože.

TEST APSORPCIJE malo je temeljitiji način za određivanje tipa kože. Najmanje trideset minuta nakon čišćenja na kožu nježno utapkajte list upijajućeg kozmetičkog papira ili papirnatu maramicu. Najbolje je da to isprobate na nekoliko različitih dijelova lica jer možete imati mješovoti tip kože, a zatim proučite papirić na svjetlu. Ako primijetite znatnu količinu ulja, vjerojatno imate masnu kožu, a ako je papirić samo nešto malo mastan i vaša se koža osjeća ugodno, vaša je koža normalni tip. No, ako je papirić suh, a na koži imate neugodan osjećaj zategnutosti, velike su šanse da je vaša koža suha (najgora područja su obično u blizini obrva te oko kutova nosa i usana).

TEST ŠTIPANJA Ako i dalje niste sigurni je li vaša koža dehidrirana, iskušajte test stiskanja. Nježno uštipnite kožu, otpustite i dobro pogledajte kako reagira. Ako se odmah vrati na svoje „mjesto“, vaša je koža optimalno hidratizirana, ali ako joj treba trenutak da se vrati u svoje uobičajeno stanje, moguće je da je stanicama vaše kože očajnički potrebna voda.

Kakvu kozmetiku odabrati

Dermatologinja Nola pojašnjava da suhom tipu kože nedostaje ulja i taj se problem može riješiti uz pomoć određenih hranjivih preparata, dok je dehidrirana koža stanje kože kojoj nedostaje vode na staničnoj razini te može uzrokovati i druge probleme poput pojave akni, bora i iritacija. „Suha koža zahtijeva apliciranje masnijih, a dehidrirana hidratantnih pripravaka“, naglašava dr. Nola savjetujući kako njegovati dehidriranu kožu, a kako suhi tip kože:

Njega suhe kože:

  • Za početak, pobrinite se da se u vašoj kozmetičkoj torbici nalaze samo preparati koji umiruju i hidratiziraju vašu suhu kožu. Odaberite hidratizirajuće pomade ili kreme, radije nego losione i gel kreme, a među njihovim sastojcima neka budu shea maslac, maslinovo ili jojobino ulje, urea, hijaluronska i laktična kiselina. Oni će koži pružiti hidrataciju i blagu eksfolijaciju kako bi ponovo zablistala.
  • Dnevnoj i noćnoj kremi svakako je potrebna dodatna pomoć, pa ne zaboravite iskoristiti snagu maski za lice i upotrebljavajte ih redovito – dva puta tjedno! Birajte hidratantne maske u obliku maramice ili njegujuću pomadu napravite sami kod kuće od prirodnih sastojaka kao što su banana, avokado i med.
  • Pri odabiru proizvoda za čišćenje također valja biti pažljiv, pa izbjegavajte one „čistače“ koji u deklaraciji kao sastojke navode sulfate, alkohol i sintetičke mirise. Kremasto mlijeko i hidratizirajući tonik (sa salicilnom, glikoličnom ili hidroksilnom kiselinom) ili uljni čistač bolji je odabir od micelarnih vodica ili pjenušavih kupki što mogu dodatno isušiti kožu.

Njega dehidrirane kože:

  • Budući da vaša koža i dalje može lučiti sebum, za razliku od suhe kože, na lice nećete nanijeti toliko bogatih krema ili proizvoda na bazi ulja. Umjesto toga, dehidriranoj koži potrebno je više sastojaka na bazi vode koji će je hidratizirati.
  • Nabavite hidratantne kreme, tonike, boostere, serume i maske koji obiluju hidratantnim sastojcima kao što su: morske alge, hijaluronska kiselina, alginska kiselina, glikolna i linolna kiselina, Aloe vera, vitamini B skupine, kolagen i antioksidansi – sastojcima koji kožu obnavljaju. To je ono što je vašoj koži prijeko potrebno da bi izgledala mlado, zdravo, blistavo te postala meka i glatka.
  • Kada primjenjujete ciljane serume ili boostere, koristite ih svaki drugi dan da biste procijenili kako djeluju na vašu kožu. Specijalne proizvode poput ovih ne treba koristiti svakodnevno da bi njihov blagotvoran učinak bio vidljiv.
  • Odaberite nježna, a učinkovita sredstva za čišćenje lica nakon kojih koža nije zategnuta, suha ili masna. Nikada nemojte primjenjivati oštre pilinge ni koristiti grube spužvice, krpice i četkice za čišćenje.
    • Izbjegavajte mineralna ulja, silikone, alkohol, sulfate i mirise (i prirodne i sintetičke) u svim proizvodima za njegu jer mogu dodatno isušiti ili iritirati dehidriranu kožu.

Holistički pristup njezi kože koji vrijedi i za suhu i za dehidriranu kožu lica i tijela


1. Pijte čistu H2O!
Nema boljeg načina da se rehidrirate od pijenja vode? Prema preporukama američkog Medicinskog instituta, žene bi trebale piti najmanje devet šalica vode na dan!

2. Jedite hranu bogatu vodom. Voda nije jedina tvar koja vas održava hidratiziranima. Istraživanja sugeriraju da putem hrane možemo dobiti 20 - 25 posto dnevno potrebne vode. Voće, povrće i juhe neke su od „najhidratantnijih“ namirnica.

3. Koristite ovlaživač zraka. Malo japansko istraživanje, objavljeno u znanstvenom magazinu Pubmed, pokazalo je da se ispitanicima koji su boravili u sobi s niskim postotkom vlažnosti zraka smanjila elastičnost kože i povećale fine bore u usporedbi s ispitanicima iz sobe s visokim postotkom vlage. Programirajte uređaj da postigne oko 60-postotnu vlažnost zraka, što je dovoljno za nadopunjavanje izgubljene vlage u gornjem sloju kože.

4. Ograničite se na jedno tuširanje dnevno ili kupku koja traje 5 - 10-minuta. Ako to činite češće od toga, može se dogoditi da kupanjem uklonite veći dio masnog sloja kože i uzrokujete gubitak vlažnosti. Koristite mlaku, a ne vruću vodu koja može isprati prirodna ulja.

5. Minimizirajte upotrebu sapuna i izbjegavajte proizvode za čišćenje i njegu koji sadrže sulfate, alkohol, umjetne mirise, retinole i alfa-hidroksilne kiseline. Da ne biste oštetili kožu, držite se podalje od spužvi za kupanje, četkica za ribanje i krpica za pranje. Ako ih se ne želite potpuno odreći, njihov dodir neka bude lagan. Iz istog razloga, nakon kupanja nemojte kožu brisati trljanjem, nego tapkanjem.

6. Nanesite hidratantnu kremu ili losion odmah nakon umivanja ili kupanja. To pomaže „zaključati“ prostore između stanica kože i „zarobiti“ vlagu dok je koža još vlažna.