lav6
Profimedia/Shutterstock lav6

Simhasana  - položaj lava


Doslovni prijevod riječi simha glasi "onaj koji je moćan" pa ne čudi što na sanskrtu označava lava, impresivnu pojavu u obliku najsnažnije afričke zvijeri. No ovaj položaj nije nazvan prema lavu zato što nalikuje njegovu izgledu, nego zbog načina na koji se lav glasa, odnosno riče kada želi potjerati suparnike sa svog teritorija.

Kod ovog sjedećeg položaja u kojem plazite jezik, za razliku od većine ostalih asana, koriste se mišići vrata, lica te čeljust, jezik i grlo. Zbog toga blagotvorno djeluje na dišni sustav, njezinim se izvođenjem ublažavaju bore, a lice dobiva poseban sjaj.


Ustrasana - položaj deve


Deva, ta vrijedna, ali i tvrdoglava životinja, velikim je dijelom zaslužna za čovjekovo sigurno prebivanje u pustinji, na mjestu koje je svojim karakteristikama izrazito neprijateljsko okruženje za ljudski život. Iako deva nema oštar vid, ona se oslanja na svoj unutarnji kompas koji je usmjerava kroz pustinju, ali i na vodu koju danima čuva u svojem tijelu.

Prije nego što krene na put, deva odmah svojim vlasnicima daje do znanja je li nešto krenulo po zlu. Ako su joj na leđa stavili pretežak teret, ona se odbija pomaknuti kao da zna da bi je on mogao stajati života u pustinji. Prihvatit će točno onoliko za koliko je sigurna da je sposobna nositi. Kakve to veze ima s asanom koja je prema njoj dobila ime? Početnicima ovaj položaj nije lako izvesti jer snažno isteže mišiće vrata, leđa, ramena, ruku i kralježnice.

Vježbači se, kao i deva u pustinji, moraju prilagoditi nečem novom. Ona pijesku kojem se na nazire kraj i vrućinama, a čovjek doslovce obrnutom pogledu na svijet. Također, kada se izvije u ovaj položaj, osoba osjeća veliki teret i ako ga nije spremna nositi, bolje je u početku ne forsirati njegovu izvedbu. Kada se otvarate u ovaj položaj, zamislite da cijedite neke unutarnje rezerve tjelesnih tekućina, a kada dostignete vrhunac, da se srčana voda prelijeva preko cijelog vašeg tijela.

Matsyasana - položaj ribe


Za razliku od većina asana koje oponašaju životinje prema kojima su nazvane, poza ribe zapravo ne nalikuje ribi. Ipak, kaže se da kada biste ovu asanu izveli u vodi, ne biste potonuli jer ovaj položaj djeluje opuštajuće na pluća pa ona imaju više kapaciteta.

Iz tog razloga blagotvorno djeluje na dišni sustav. Ova se asana gotovo uvijek izvodi nakon položaja stoj na ramenima (svijeća) jer isteže štitnjaču, mišiće vrata i ramena u suprotnom smjeru od položaja svijeće.


Adho Mukha Svanasana - položaj psa spuštene glave ili psa prema dolje


Na sanskrtu svana označava psa, adho položaj prema dolje, a mukha lice. Tijelo u ovoj asani jako podsjeća na psa kada isteže prednje noge. Kao što je pas najčešća i najpoznatija životinja među kućnim ljubimcima, tako je i ova asana najpopularniji položaj u jogi.

Dio je gotovo svake serije pozdrava Suncu, a nakon što ojačate i istegnete mišiće ruku, nogu i leđa, ona je idealna da se odmarate u tom položaju, upravo kao i pas, jer osvježava i energizira cijelo tijelo.

Bakasana - položaj ždrala ili vrane


Baka na sanskrtu znači ždral, a ovaj ćete položaj, odnosno njegovu varijaciju, izvoditi i pod imenom vrana. Položaj doista nalikuje ždralu kada svoj graciozan dugačak vrat usmjeri prema zemlji ili vodi ciljajući plijen.

Ovo je izvrsna vježba za istezanje mišića nogu i donjeg dijela leđa. Također, povoljno djeluje na probavni, urogenitalni i endokrini sustav.


Bhujangasana - položaj kobre


Na sanskrtu riječ bhujanga označava zmiju. Kada se postavite u položaj kobre, vaša glava, vrat i trup kao da oponašaju zmiju koja se uspravila s tla spremna napasti žrtvu, dok ispružene noge nalikuju na rep.

Položaj kobre povoljno djeluje na dišni sustav, jača trbušne i leđne mišiće smještene dublje u tijelu. Položaj se može izvesti s ispruženim nogama na tlu ili s podignutim presavijenim nogama kada stopala dodiruju tjeme.

lav3
Profimedia/Shutterstock lav3

Garudasana - položaj orla


Garuda na sanskrtu označava orla, a obris tijela kada se postavite u ovu asanu doista nalikuje pticama grabežljivicama uspravna držanja. Ovaj je položaj odličan za poboljšanje ravnoteže, istezanje ramena, gornjeg dijela leđa, stražnjeg dijela bedara.

lav7
Profimedia/Shutterstock lav7

Vrischikasana - položaj škorpiona


Vrischika na sanskrtu označava škorpiona. Dok se kreće, škorpion drži rep savijen u luku iznad tijela, a vježbač umjesto repa u ovoj pozi to čini s nogama. Iako škorpion životinjski svijet ne zadivljuje svojom veličinom, svakako izaziva strahopoštovanje otrovnom bodljom.

Poveznica između škorpiona i čovjeka koji izvodi ovu asanu može se pronaći i u izdržljivosti. Škorpion preživljava u nepovoljnim uvjetima jer bez hrane može izdržati i do godinu dana, a vježbači joge znaju koliko je truda, godina vježbanja i izdržljivosti potrebno da se izvede ova asana.

No vraća nam višestrukom dobrobiti za organizam. Uz to što jača muskulaturu ruku, zglobova i dlanova, čini kralježnicu fleksibilnijom i ublažava genitalno-urinarne disfunkcije.

Knjigu Metamorphosis, autora Jennifer Abel i Emanuele Scanzianija, objavila je nakladnička kuća Tara Books. Iako nije dostupna u Hrvatskoj, možete je nabaviti putem interneta na stranici www.amazon.com ili www.tarabooks.com. Poslužit će kao velika inspiracija u vježbanju ili idealan jogijski dar. Uživajte u njezinu listanju!