Bake su nam često savjetovale da vrećicu s mirisnim sušenim ljubičastim cvjetovima pohranimo u ormar kako bismo sačuvali garderobu od moljaca. A danas su lavanda i lavandino eterično ulje veoma traženi proizvodi u farmaceutskoj industriji, kozmetici i kulinarstvu.
Stari su Rimljani dobro poznavali blagodati lavande, a najjednostavnija primjena su bile kupke u cvjetovima lavande. Francuzi su je stoljećima upotrebljavali kao mirisni ekstrakt u sapunima i parfemima. Danas se koristi u proizvodima namijenjenima masnoj koži sklonoj aknama te dermatitisu i psorijazi.
Losioni i ulja na bazi lavande čine kožu mekom i elastičnom, a šamponi jačaju korijen kose, smiruju vlasište i smanjuje izlučivanje sebuma.
Različite vrste lavande imaju različita djelovanja pa pojedine djeluju umirujuće i antioksidacijski, a primjerice španjolska lavanda, koja je inače otrovna, koristi se u proizvodima za smanjenje strija.
Lavanda je i odličan antiseptik te pomaže kod manjih rana, opekotina i uboda insekata. Ako pretjerate sa sunčanjem ili vas ubode komarac, kožu premažite pripravkom od 100 ml jestivog biljnog ulja u koje ste dodali 20 kapi eteričnog ulja lavande. Također potiče epitelizaciju tkiva pa će rana brže zarasti, a ne peče kao alkohol pa je idealan za djecu.
Miris lavande pomaže kod nesanice jer opušta i smiruje, a time poboljšava i san. Od davnina se kupka od lavande koristila za umirenje te su joj pripisivali meditativna svojstva. Imate li poteškoća kod tonjenja u san, kapnite jednu kap eteričnog ulja pod jastuk ili uz uzglavlje stavite grančicu lavande. U aromaterapiji se također koristi za ublažavanje glavobolje, kod stresa, za jačanje imuniteta te protiv visokog krvnog tlaka.