Alarm
Da nam je zdravlje najvažnija stvar na svijetu, često otkrijemo tek onda kad već počnemo osjećati tegobe i bolove ili kad se ozbiljno razbolimo. Unatoč brojnim savjetma o zdravom životu i načinu prehrane koji su nam nadohvat ruke, naša nas svakodnevica često udaljava od zdravih navika i korisnih rituala posvećenih vlastitom tijelu.
Ponekad su samo dijagnoze ili nagovještaji teških bolesti alarm koji nas poziva da se posvetimo sebi. Tada mnogi od nas otvaraju vrata i isprobanim alternativnim terapijama.
Glavobolja od mesa i mlijeka
Jedna od njih je i Gersonova terapija koja se, prema svjedočenjima mnogih, pokazala učinkovitom u liječenju niza teških oboljenja, čak i karcinoma. Temelji se na istraživanjima njemačkog liječnika dr. Maxa Gersona koja je on započeo da bi riješio vlastite zdravstvene tegobe – točnije migrene.
Istražujući, Gerson je pronašao stare talijanske liječničke zapise o pacijentima koji su migrenu uspješno liječili specifičnom prehranom. I sam je krenuo eksperimentirati u svom jelovniku i došao je do zaključka da mu sve vrste mesa i mliječnih proizvoda pojačavaju glavobolje i otežavaju opće zdravstveno stanje.
No, u dane kad je jeo isključivo voće i povrće napadaji migrene nisu se pojavljivali. Prilagodivši prehranu, teške su glavobolje za njega postale prošlost. Svoje je iskustvo ubrzo počeo dijeliti sa svojim pacijentima koji se specifičnom dijetom nisu riješili samo istovjetnih problema koje je imao i Gerson nego, začudo, i drugih kroničnih bolesti.
„Gersonova terapija temelji se na detoksikaciji organizma, što može pomoći u liječenju mnogih kroničnih degenerativnih bolesti. Zbog svog holističkog pristupa posljednjih je godina postala jedna od najučinkovitijih prirodnih terapija u svijetu za liječenje raka.
No, djelotvornom se pokazala i u liječenju dijabetesa, artritisa, tuberkuloze, nekih srčanih i bubrežnih bolesti, sindroma kroničnog umora i raznih ovisnosti“, istaknuo je Howard Straus, unuk dr. Gersona, tijekom svog nedavnog gostovanja u Hrvatskoj.
Straus je sam sebi dao zadaću približiti javnosti djedova istraživanja i znanja nakon što se njegova supruga ovom terapijom izliječila od uznapredovanog karcinoma. Široka primjena terapije temelji se na Gersonovu otkriću kako poboljšati prirodne sposobnosti organizma za samoizlječenje, bez obzira na to što je uzrok bolesti.
Detoksikacijskom dijetom potiče se metabolizam, a time i proces čišćenja tijela od toksina. Tako se jača imunosni sustav koji pomaže tijelu da se dovede u ravnotežu i samo izliječi.
Hipokratova juha
„Gersonova terapija zapravo je prehrana organskim, veganskim, pretežno sirovim namirnicama, bez soli i masnoća, uz konzumiranje svježih prirodnih sokova te dodataka prehrani poput raznih vitamina, minerala i enzima“, objašnjava Straus. Ovakvo liječenje temelji se na uzimanju triju veganskih obroka dnevno koji se sastoje od organski uzgojenih namirnica te svakodnevnom uzimanju Hipokratove juhe prije navedenih obroka.
Juha se pripravlja od svježe pripremljenog povrća, poput korijena celera, rajčice, krumpira, crvenog i bijelog luka, korijena peršina te peršinova lista, u točno određenom omjeru. Najvažniji je dio terapije pijenje svježe pripravljenih sokova od jabuke, mrkve i zelenog lisnatog povrća – trinaest puta dnevno, svakih sat vremena po jednu čašu. Uz sokove, neizostavno je i klistiranje kavom pet puta dnevno da bi se toksini iz hrane, okoliša i metaboličkih procesa lakše oslobodili i izlučili iz organizma.
„Klistiranje kavom važno je provoditi svakih nekoliko sati. Najbolje je na tri soka provesti jedno klistiranje“, naglašava Straus, pojašnjavajući kako se ubrzavanjem metabolizma oslobađa velika količina toksina pa organizam treba pomoć u njihovu izbacivanju.
Kad se ne bi izlučili iz tijela, prvenstveno putem crijeva, nastavili bi kolati u organizmu, što može biti iznimno opasno.
Bez avokada i klica
Gersonov način prehrane prilično je restriktivan. Sve namirnice podijeljene su u tri skupine – poželjne, povremeno dopuštene i zabranjene. Nužno je izbjegavati sve vrste prerađenih namirnica, uključujući svu zamrznutu, konzerviranu i usoljenu hranu te alkohol, kavu i čajeve kao i orašaste plodove.
Prema njegovim istraživanjima, i neke vrste voća i povrća treba isključiti, primjerice avokado i klice.
Straus ističe da su Gersonova istraživanja pokazala kako je za pacijente oboljele od karcinoma avokado loš zbog visokog sadržaja masti koja hrani kancerogene stanice, a opna klica, prema njegovu otkriću, sadrži određene kemijske spojeve koji u organizmu usporavaju apsorpciju vitamina i minerala te detoksikaciju organizma.
Restriktivna pravila
Budući da su i najzdravije, organski uzgojene namirnice, zbog onečišćenja planeta, također nedovoljno hranjive, propisano je i uzimanje dodataka prehrani u obliku vitamina i minerala, različitih vrsta enzima. Straus tvrdi da su Gersonova istraživanja pokazala kako je, primjerice, iznimno važno uzimati pankreatinske enzimske tablete koje potiču metabolizam i apsorpciju hranjivih tvari.
„U razdoblju između 19. i 20. stoljeća, zbog raznih vrsta zagađenja, smanjena je sposobnost organizma da proizvodi dovoljne količine nekih enzima pa sve teže možemo apsorbirati vitamine i minerale iz hrane“, tvrdi Straus. Gerson je sumnjao i u čistoću vode pa je tijekom terapije zabranjeno njezino konzumiranje, a ako je baš nužna, obavezno je treba pročistiti i destilirati.
Laneno ulje
Ulja treba izbjegavati, dopuštena je upotreba jedino lanenoga ulja. Prema Gersonovim istraživanjima i eksperimentima, sve druge vrste ulja poticale su već postojeće stanice karcinoma na rast i širenje.
Unatoč brojnim pozitivnim i dokumentiranim rezultatima, Gersonov pristup ipak nije postao dio službene medicine. Kolege su, štoviše, Gersona optužile da radi izvan svog područja stručnosti, no on nije odustao od daljnjih istraživanja i eksperimentiranja.
„Dajući svojim pacijentima upute, Gerson je počeo evidentirati i prikupljati podatke, ali i usavršavati svoju terapiju te je 1928. godine posebnim načinom prehrane izliječio prva tri slučaja raka želudca i gušterače“, istaknuo je Howard Straus.
Uskoro je u svom sanatoriju, koji je otvorio u Austriji, uspješno liječio bolesti imunosnog sustava, lupus, tuberkulozu i karcinome.
Tijekom Drugoga svjetskog rata Gerson se preselio iz Europe u Sjedinjene Američke Države, gdje je želio nastaviti svoju praksu. Kako je od svojih europskih kolega dobivao potvrde i pohvale, poput priznanja dr. Alberta Schweitzera, dobitnika Nobelove nagrade, očekivao je još veći napredak u svojim istraživanjima u Americi, neopterećenoj ratnim zbivanjima.
„Američki liječnici ipak nisu bili tako benevolentni kao njihovi europski kolege“, otriva Straus te ističe kako je dr. Max Gerson doživljavao razne nekolegijalne postupke, od nemogućnosti objavljivanja vlastitih istraživanja u stručnim medicinskim časopisima do vrlo izravnih načina sprečavanja širenja njegovih ideja i terapije, poput sabotiranja njegovih javnih istupa i nemogućnosti objavljivanja knjige.
Pacijenti svjedoče svoje
Unatoč preprekama, Gerson je uspio izdati svoju knjižicu Terapija za rak – rezultati pedeset slučajeva 1958. godine, samo godinu dana prije svoje smrti. U njoj je objavio detaljnu analizu zdravstvenog stanja i terapije pacijenata izliječenih od karcinoma. Njegovu je djelatnost, eksperimentirajući i usavršavajući terapiju, u narednim desetljećima nastavila i njegova kći Charlotte Gerson. Ona je Gersonovu terapiju dovela opet na europsko tlo osnivanjem Gersonova instituta u Mađarskoj.
Još jedan takav institut djeluje u Meksiku, a oba provode vrlo složene i zahtjevne programe Gersonove terapije. Iako službene svjetske medicinske institucije i farmaceutska industrija i dalje izražavaju sumnje u učinkovitost i stvarne rezultate Gersonove terapije, Straus ističe kako brojni izliječeni pacijenti svjedoče suprotno.
Gersonova terapija kao prevencija
Provođenje Gersonove terapije kod osoba oboljelih od karcinoma ili drugih teških kroničnih bolesti vrlo je zahtjevan i ozbiljan proces. „Program je intenzivan i dugotrajan te zahtijeva promjenu načina ishrane, ali i načina života te odnosa prema vlastitom tijelu“, naglašava Straus te dodaje kako duljina terapije ovisi o vrsti oboljenja te o individualnoj reakciji svakog pacijenta.
Osobama koje su još zdrave ili onima s manjim tegobama terapija može poslužiti kao prevencija bolesti. U tom je slučaju mnogo manje zahtjevna i intenzivna. Preuzme li se kao stil života, tada ne uključuje strogo određen broj tretmana klistiranja i konzumiranja sokova, nego obuhvaća zdravu vegansku ishranu svježim i pretežno sirovim namirnicama, bez soli i masnoća. Uz to, zahtijeva i da osoba posveti pažnju kretanju, vježbanju i vlastitim emotivnim stanjima te da izbjegava svakodnevni stres.