Pijavice su, smatralo se, pile „nečistu“ krv bolesnika i na taj način ozdravljale, no kasnije je, početkom 20. stoljeća, znanost dokazala da pijavice zapravo liječe tako što u bolesno tkivo ispuštaju mnogobrojne aktivne ljekovite susptance, a istovremeno iz tkiva izvlače toksine, odumrle stanice i raspadnute tvari.

Na taj način prokrvljuju tkivo, regeneriraju ga, smanjuju upale, bolove kod artritisa, reume i ostalih sličnih stanja, pomažu boljoj cirkulaciji, kod proširenih vena i kardiovaskularnih bolesti, visokog tlaka i slično. U Njemačkoj i Austriji, kao i u Rusiji liječenje pijavicama – hirudoterapija, već je priznato kao službena terapija koja je ušla u klinike i bolnice, dok su u SAD-u pijavice našle svoje mjesto u estetskoj i plastičnoj kirurgiji, budući da doprinose boljoj regeneraciji i cirkulaciji tkiva, potiču stvaranje novog kolagena, a uklanjaju stari.

U Hrvatskoj praksa liječenja pijavicama postoji na nekoliko mjesta no u svoju ju je veterinarsku ambulantu na zagrebačkoj Kajzerici uveo i dr. Goran Csik, koji pomoću pijavica jedini u Hrvatskoj liječi životinje - konje, pse, ali i druge životinje. Kako pojašnjava, bolesna će životinja u prirodi sama potražiti vodu u kojoj žive pijavice, u potrazi za „terapijom“.

Pijavica će pak na bolesnom „domaćinu“ sama pronaći bolno, upaljeno ili ozlijeđeno mjesto budući da se tamo nalaze veće nakupine krvi, njene hrane. Nakon ugriza, koji podsjeća na ugriz mrava, pijavica u domaćina prvo ispušta anestetik, a zatim hirudin, enzim koja sprečava zgrušavanje krvi, osim njih i serotonin koji poboljšava raspoloženje te brojne druge korisne enzime, hormone i proteine. Zahvaljujući terapiji pijavicama, životinjske rane zarastaju brže, a boljke efikasnije nestaju.