Moć glazbe poznata je svakome od nas. Ona nas pokreće i umiruje od pamtivijeka. Uz pjesmu i ritam rađamo se i umiremo. Ritam života predstavljaju naši otkucaji srca i naši udisaji. Kad ritam nestane, život nas napušta. S obzirom na to, nije čudno da se ritam i glazba smatraju iscjeljujućima u mnogim kulturama i regijama svijeta. Koriste se u meditaciji, za opuštanje i liječenje ozbiljnih zdravstvenih problema, a u Australiji glazba se koristi čak i za liječenje karcinoma.

Doktor Tomatis

Brojni su pozitivni primjeri interakcije glazbe i mentalnog i fizičkog zdravlja. Znanstvenici gotovo svakodnevno otkrivaju utjecaj glazbe na kognitivne i motorne funkcije te mentalna stanja. Tek u današnje vrijeme počinjemo shvaćati znanost koja stoji iza vjerovanja u ljekovitu moć glazbe.

Sredinom prošlog stoljeća ova je činjenica potaknula i francuskog otorinolaringologa i pionira terapije glazbom, dr. Alfreda Tomatisa, na proučavanje utjecaja zvuka i glazbe na ljudski mozak. Nakon desetljeća proučavanja, 60-ih godina prošlog stoljeća nastala je auditivna neurosenzorna stimulacija Tomatis, bazirana uglavnom na Mozartovoj glazbi. Primjenjuje se u cijelom svijetu, pa i u Hrvatskoj, kao terapijska metoda iscjeljivanja tijela i uma. Metoda dr. Tomatisa temelji se na trima zakonima koji govore o uskoj vezi uha, mozga, tijela i glasa.

Tri zakona veze sluha, glasa i mozga

Prvi zakon kaže da glas može reproducirati samo ono što uho može čuti, tj. ono što ne čujemo, ne možemo ni izgovoriti. Ta je teorija prvo ismijana, a zatim općeprihvaćena, dobivši naziv upravo Tomatis efekt. Prema drugom zakonu, ako ponovo uspostavimo sluh koji je bio narušen, u glasu će se odmah primijetiti ta promjena, a treći zakon potvrđuje da kontinuirana stimulacija i vježbanje mišića uha rezultiraju trajnom promjenom u sluhu i govoru.

Tomatis efekt opisuje i Norman Doidge, čuveni američki psihijatar, autor bestselera Mozak koji mijenja sam sebe (Brain that changes itself), u svojoj novoj knjizi Brain’s Way of Healing kao sustav slušanja zasnovan na neuroplastičnosti mozga koji ima izvanredne rezultate po zdravlje.

Slušanje glazbe poboljšava pamćenje i koordinaciju

Glazba je jedinstveno sredstvo u tretiranju brojnih neuroloških problema zato što angažira gotovo svako područje mozga. Terapije koje se temelje na glazbi potiču neuroplastičnost mozga ojačavanjem veza koje kompenziraju nedostatke u oštećenim dijelovima mozga. Slušanje glazbe poboljšava pamćenje i koordinaciju, a može razviti i dodatne vještine, uključujući govor i motorne funkcije autistične djece.

Najfascinantnija veza postoji između glazbe i mozga u djece s poremećajima iz autističnog spektra, neurorazvojnim sindromom koji, prema američkoj statistici iz 2014., pogađa jedno od 45 djece, i to većinom dječake. Obilježja autizma uključuju poteškoće u društvenoj interakciji i komunikaciji te poremećaje u ponašanju. Čak 30 posto djece s poremećajima iz autističnog spektra ne govori, a puno ih ima vrlo ograničen fond riječi.

Fascinantni rezultati kod autistične djece

Njihova fasciniranost glazbom, pozitivne reakcije na glazbu kao i činjenica da neka od njih imaju i savršen sluh otvaraju put Tomatis metodi koja pomaže autističnoj djeci da se uključuju u aktivnosti sa svojim vršnjacima, da steknu socijalne, jezične i motoričke vještine.

Dr. Tomatis puno je radio s djecom s poremećajima iz autističnog spektra pa je, stoga, velik broj upravo takve djece koja dolaze u Tomatis centar Zagreb, a šestogodišnji Ivan jedan je od njih. U godinu i pol, koliko koristi Tomatis metodu, njegova majka svjedoči o brojnim pozitivnim promjenama koje su uslijedile nakon mnogih ciklusa auditivne neurosenzorne stimulacije.

Ivan, poput druge djece, rado sluša Mozarta i gregorijanske korale koji se izmjenjuju u svakodnevnoj terapiji, a već u sljedećem ciklusu očekuje ga i terapija majčinim glasom koju je dr. Tomatis često koristio upravo u radu s djecom s poremećajima iz autističnog spektra. Tijekom ovog tretmana snima se majčin glas koji se filtrira kroz tzv. elektroničko uho, tj. specifičnu aparaturu. Na taj se način ovaj glas čuje onako kako fetus čuje glas svoje majke u njezinoj utrobi. Upravo se u ovoj fazi razvoja počinje razvijati sluh, a on je osnova za jezik.

PageBreak

djeca
Shutterstock djeca
Majčin glas koji čini čuda

Svojevrsnim vraćanjem na početak razvoja, mogu se ispraviti pojedine „greške“ i tako stimulirati sluh. Majčin je glas ujedno i emocionalna hrana koja potiče djetetov razvoj. Dr. Tomatis je naglašavao kako nije poznato podrijetlo autizma, ali znamo kako mnoga autistična djeca žive u strahu i da glas majke može učiniti čudo, umiriti te strahove i pomoći djetetu da se konačno „probudi“ i počne komunicirati.

U Ivanovu slučaju terapija je osmišljena s ciljem da pokrene razvoj alternativnih živčanih putova u zdravim dijelovima mozga koji će kompenzirati izgubljene i oštećene dijelove centra za jezik.

Glazba skraćuje vrijeme učenja i pamćenja

Ova se metoda danas u Europi i svijetu provodi u nastavi u školama jer su prepoznate njezine dobrobiti u učenju, koncentraciji i svladavanju gradiva. Mnoga se djeca u školi teško snalaze s gradivom, imaju poteškoće u učenju, govoru i čitanju, a pozornost im predstavlja posebno velik problem.

Neka djeca ne procesuiraju efikasno zvukove koje čuju - ona čuju da im učitelji u školi govore, ali ne razumiju jasno poruke. Tako se događa da traže da učitelji ponove i po nekoliko puta odaslanu poruku, ali se one i dalje teško probijaju do njih.

Poljsko istraživanje Tomatis metode

Sredinom 70-ih godina prošlog stoljeća počela se širiti ideja o tome kako slušanje glazbe tijekom razdoblja učenja može skratiti vrijeme učenja i pamćenje učiniti dugotrajnijim. Ove pretpostavke potvrđene su recentnim znanstvenim  istraživanjima: u Poljskoj je od 2010. do 2013. provedeno istraživanje Pažnja! Put do uspjeha s ciljem da se ustanovi i izmjeri dobrobit koju Tomatis metoda može polučiti u postignućima školske djece u redovnoj nastavi, kao i djece s posebnim potrebama, s genetskim sindromima, ADHD-om, autizmom, cerebralnom paralizom itd.

Tim istraživanjem bile su obuhvaćene 62 poljske škole sa 1333 djece, a testirale su se sljedeće kompetencije: učenje (pamćenje, pažnja, motivacija, samopouzdanje i korištenje znanja u praksi), jezik (slušanje i govor), glazbene i socijalne vještine (sposobnosti grupnog rada, poštovanje pravila, razumijevanje različitih mišljenja).

Voditeljica istraživanja dr. Joanna Ratyńska zaključila je da rezultati istraživanja ukazuju na snažan pozitivan učinak slušne stimulacije korištenjem Tomatis metode i povećanje razine kompetencija u djece. Metoda je najviše utjecala na poboljšanje vještina učenja i socijalnih vještina. Rezultati istraživanja sugeriraju da Tomatis metoda može biti korisna u pružanju podrške i razvoju djece sa i bez posebnih potreba.

Tristanova priča

To potvrđuje i situacija 13-godišnjeg Tristana koji je u Tomatis centar Zagreb stigao iz Sarajeva. Njegovi problemi bili su tipični za mnogu današnju djecu: usporen razvoj govora, agramatičnost, nemogućnost da svoje misli pretvori u rečenicu, nedostatak pozornosti i vrlo teško praćenje školskih obveza, kako je objasnila njegova majka Marinella Berthoud. Uz logopedske vježbe Tristan je donekle korigirao govor, ali i dalje nije mogao usmjeravati svoju pozornost.

Obitelj Berthoud je dvojezična, a u njihovom domu istovremeno se priča na tri jezika, što ga je dodatno zbunjivalo. Već nakon prvog ciklusa slušanja Tristan je, prema svjedočenju majke, bio primjetno drugačiji, koncentracija i strp­ljenje su mu se poboljšali, a povratna informacija iz redovne, ali i iz glazbene škole bila je više nego pozitivna: ostvaren je velik napredak u Tristanovu verbalnom izražavanju, vokabularu, pismenom izražavanju, samopouzdanju, a trema mu se smanjila.

PageBreak

glazba slušalice
Shutterstock glazba slušalice
I za pjevače

No, iako se ova terapija danas primjenjuje najčešće u radu s djecom s različitim problemima, prvotno je zapravo razvijena u svrhu treniranja opernih pjevača. Dr. Tomatis započeo je svoj rad upravo s pjevačima koji su izgubili glas ili su željeli poboljšati kvalitetu glasa.

Jedan od korisnika Tomatis centra Zagreb je i glazbenik Jurica Popović koji pati od oštećenja sluha. Nakon Tomatis terapije koja je potrajala nekoliko mjeseci Juričino slušanje i vokalna reprodukcija znatno su se poboljšali, što potvrđuje i njegov učitelj pjevanja.

Filtrirana glazba transformira čak i držanje tijela

Da bi se postigao Tomatis efekt, koji Don Campbell naziva Mozart efektom u svojem istoimenom bestseleru, glazba se filtrira: ovisno o vrsti problema i željenog ishoda, naglašavaju se visoke frekvencije, a ublažavaju niske, ili obrnuto. Filtrirana glazba mijenja način na koji slušamo i vježba mozak, na sličan način na koji vježbamo i tijelo. U tu je svrhu dr. Tomatis razvio elektroničko uho s posebnim slušalicama i filtrom zvuka za pojačavanje frekvencija koje slušaču nedostaju.

A poboljšana sposobnost slušanja pozitivno transformira govor, držanje tijela, koordinaciju te smanjuje ili uklanja poteškoće u učenju jezika i loš govor, koji je također u vezi s činjenicom da loše slušamo. U ovoj se metodi uglavnom koriste Mozartovi koncerti za violinu, valceri i gregorijanski korali kao izvori stimulacije.

Koliko traje terapija?

Terapija traje nekoliko mjeseci, a broj i duljina ciklusa slušanja ovisi o pojedinom problemu, dakle individualna je. Djetetu s normalnim razvojem, ali lošim auditivnim procesuiranjem, uzrokovanim čestim upalama uha u ranom djetinjstvu, bit će potrebno oko šest mjeseci da poboljša svoje kompetencije, a djetetu s poremećajima iz autističnog spektra, koje ne govori, bit će potrebno godinu dana i više, ovisno o ozbiljnosti poremećaja, kako bi ostvarilo napredak u govoru, kontaktu očima i socijalizaciji.

Slušanja se provode uglavnom kod kuće, a u nekim slučajevima u samom centru. Prije nego što se započne s auditivnom neurosenzornom stimulacijom važno je napraviti procjenu i test slušanja koji će stručnjacima pomoći utvrditi eventualne disfunkcije kako bi se napravio odgovarajući individualno prilagođen program slušanja.

Koriste se posebno dizajnirani prijenosni uređaji opremljeni posebnim slušalicama. Tomatis terapija traje maksimalno do dva sata dnevno tijekom 10 - 13 dana, no i ta učestalost i duljina slušanja variraju od osobe do osobe.

Glazba u poslu

U brojnim svjetskim korporacijama uvedeni su programi bazirani na ovoj metodi kako bi menadžeri unaprijedili komunikacijske vještine, produktivnost i kreativnost, razvili nove talente te tako doprinijeli konkurent­nosti svojih poduzeća, ali i uspješno se nosili s kroničnim umorom i stresom koji redovito prate poslovni uspjeh.

U Švedskoj je ova metoda pomoći primjenjivana kod stresa, burnout sindroma, nesanice, posttraumatskog stresnog poremećaja i sličnih problema. Program je trajao 4 - 6 mjeseci, a rezultati su pokazali značajno unapređenje kvalitete života sudionika programa.

Naš se mozak hrani glazbom, a primijeni li se ona na način koji stimulira naše neurone – note postaju lijek. No one ne liječe samo mozak, nego i naše srce. Neka, glazba, stoga, bude naš stalni pratitelj.  

Više doznajte u Tomatis centru Zagreb ili na www.tomatiszagreb