Frida Kahlo kao simbol borbe protiv boli
Što je bol? Odgovor na ovo (samo naizgled jednostavno) pitanje zaokuplja znanstvenike i liječnike, ali i filozofe, književnike, umjetnike… Svojevrstan simbol borbe protiv bola postala je slavna meksička slikarica Frida Kahlo koja je cijeli život trpjela bol. Kao djevojčica preboljela je dječju paralizu, a u osamnaestoj godini nastradala je u prometnoj nesreći teško ozlijedivši kralježnicu. Provela je više od godinu dana u krevetu te je izdržala čak 32 operacije. Odnos prema vlastitom tijelu, kao mjestu bola, na jedinstven način ovjekovječila je u svojim autoportretima u kojima je iskazala svu dubinu bola, ali mu je i prkosila, ne predajući se.
Fridi Kahlo posvećen je niz filmova i knjiga, među kojima je roman Frida ili o boli najprevođenije hrvatske spisateljice Slavenke Drakulić. U njezinoj priči o Fridinu životu ističe se upravo bol, a o tome i sama autorica puno zna iz vlastitog iskustva koje je opisala u prethodnim romanima Hologrami straha i Tijelo njenog tijela te u dokumentarnim filmovima redatelja Petra Krelje Na primjeru mog života i Slavenka ili o boli. Naime, Slavenka Drakulić u svojoj se tridesetoj godini suočila s otkazivanjem bubrega i dijalizom, a u sljedećih 25 godina dvaput je morala ići na transplantaciju bubrega.
(Ne)mjerljiva bol
U usporedbi s ovim životnim pričama, glavobolja, križobolja ili zubobolja čine se lako rješivim tegobama. Možda ih upravo zato ljudi često zanemaruju, puštajući da se s vremenom otmu kontroli, unatoč tome što zdravstveni stručnjaci neprestano upozoravaju da nikada ne smijemo ignorirati bol, urođen tjelesni signal koji upozorava na opasnost.
Iako je sveprisutna, bol je „neuhvatljiva“ kad je riječ o preciznom definiranju tog pojma. Svaka osoba različito doživljava bol pa se ne može objektivno izmjeriti. Doduše, postoje različite mjerne ljestvice i drugi načini za pobliže određivanje vrste i jačine bola koji pomažu u liječenju i poboljšanju kvalitete života pacijenta. Upute za mjerenje boli mogu se naći na internetskom portalu MjerenjeBoli.net. Pokrenulo ga je Hrvatsko društvo za liječenje boli (HDLB) koje okuplja specijaliste anesteziologije, neurologije, onkologije, fizikalne medicine, obiteljske medicine, kirurgije, ortopedije i druge stručnjake. Multidisciplinarni pristup u Hrvatskoj se provodi u više od 20 ambulanti za liječenje bola.
Kronična bol(est)
„Bol je neugodan emocionalni i osjetni doživljaj povezan sa stvarnim ili mogućim oštećenjem tkiva ili opisom u smislu tog oštećenja“, stoji u službeno prihvaćenoj definiciji Međunarodnog udruženja za proučavanje bola (IASP). Prema duljini trajanja, razlikuje se akutna i kronična bol. Akutna bol obično nastupa naglo, najčešće kao izravna i očita posljedica ozljede, bolesti ili kirurškog zahvata, a traje kratko (manje od mjesec dana).
Kronična bol traje dulje (tri ili više mjeseci), kontinuirana je ili se ponavlja u određenim razmacima ili situacijama (položaji, pokreti), često nastupa bez očitog razloga, a obično je rezultat neke kronične bolesti (npr. degenerativne bolesti mišićno-koštanog sustava, poput artritisa, ili oštećenja živčanog sustava, odnosno neuropatije). Često se kronična bol pojavljuje i kao posljedica neliječenja, odnosno neodgovarajućeg liječenja akutne boli.
Kronična bol vrlo je složena jer može obuhvaćati niz fizičkih i psihičkih promjena: smanjenu tjelesnu aktivnost, poremećaje spavanja i raspoloženja, prekomjerno oslanjanje na lijekove...
Najrašireniji zdravstveni problem
Bilo da je riječ o „malim“ ili „velikim“ bolovima, kad se sve zbroji, bol je najrašireniji zdravstveni problem suvremenog svijeta i najčešći razlog odlaska liječniku, ističu u Europskoj federaciji za bol (EFIC). Kada je 2002. i 2003. godine provedeno dosad najveće europsko istraživanje o kroničnoj boli Pain in Europe, s više od 46.000 ispitanika, EFIC je procijenio sljedeće: svaki peti Europljanin živi trpeći mučne bolove, a trećini bolesnika s kroničnim bolom dijagnosticirana je depresija kao neposredna posljedica boli. Za dvije trećine bolesnika liječenje boli lijekovima često nije dovoljno učinkovito. Trećina bolesnika smatra da njihov liječnik ne zna kako njihova bol dovesti pod nadzor te da nisu dovoljno informirani o svim dostupnim metodama liječenja boli. Svake godine u Europi se izgubi 500 milijuna radnih dana zbog kroničnih bolova. Svaka peta osoba zbog svojih bolova izgubi radno mjesto.
Danas EFIC procjenjuje da su troškovi zbrinjavanja kroničnog bola, koji se zapravo smatra kroničnom bolešću, otprilike jednaki ukupnim troškovima liječenja zloćudnih i kardiovaskularnih bolesti. Pokrenuta je međunarodna platforma SIP (Societal Impact of Pain – Utjecaj bola na društvo) za podizanje javne svijesti o tome kako zaustaviti sve razorniji učinak boli. Tim više što bol nije isključivo tjelesna kategorija jer postoji i emocionalna bol (anksioznost, depresija), socijalna bol (npr. gubitak identiteta, prijatelja, samokontrole) i duševna bol (briga, strah od smrti). Na doživljaj boli utječu brojni faktori, kao što su dob, spol, odgoj, okolina, obrazovanje...
Psihoterapija donosi olakšanje
Bol se može liječiti uzimanjem lijekova ili fizikalnom terapijom, tjelovježbom, kirurškim zahvatom, psihoterapijom. Prema istraživanju objavljenom 2014. godine u časopisu Journal of Psychology & Psychotherapy, upravo se psihoterapija pokazala ključnom. Znanstvenici iz Nacionalnog centra za bolesti kralježnice u Budimpešti analizirali su 65 relevantnih svjetskih istraživanja o psihološkim aspektima bola te utvrdili da je nepobitno dokazana učinkovitost psihoterapije u smanjenju kroničnih bolova. Među analiziranim metodama ističe se bihevioralna terapija pomoću koje bolesnici usvajaju proaktivno ponašanje (rješavanje problema, vježbanje, povratak na posao, uključivanje u društvene aktivnosti) te kognitivna terapija i hipnoterapija koje bolesnicima pomažu promijeniti odnos prema boli i preuzeti kontrolu nad svojim životom.
Biorezonanca ispravlja patološke frekvencije
U tretiranju boli odličnom se pokazala i kombinacija biorezonance i akupunkture, koju provodi dr. Jeanette Gjurić, specijalistica anesteziologije, reanimacije i intenzivne medicine te tradicionalne kineske medicine u Poliklinici Sinteza.
„Biorezonanca je vrlo sofisticiran i precizan dijagnostički i terapijski postupak u komplementarnoj medicini. Naime, znanstveno je dokazano da sve žive organizme okružuje elektromagnetsko polje. Svaka tjelesna stanica zrači točno određenu valnu duljinu; sve u organizmu funkcionira na određenoj frekvenciji. Ako su frekvencije nekog organa ili dijela tijela poremećene, javlja se energetski zastoj, odnosno blokada, a posljedica može biti bol. Da bi se ublažila bol, treba pokrenuti energetske tokove, a upravo to se postiže uređajem za biorezonancu s posebnim elektrodama. Najprije se elektromagnetskim valovima određene frekvencije napravi deblokada, a potom se ispravljaju patološke frekvencije koje su vezane uz određeno područje.
Biorezonaca odlično pomaže protiv glavobolje i bolova u lokomotornom sustavu. Ovisno o poremećaju, tretman traje 5 - 30 minuta te je potpuno ugodan i bezbolan. Za akutne promjene (npr. akutni bolovi u leđima) dovoljno je 3 - 5 tretmana, a za kronična oboljenja otprilike desetak tretmana. Biorezonanca se odlično nadopunjuje s akupunkturom zato što obje metode djeluju na energetske točke“, kaže dr. Jeanette Gjurić.
Shiatsu za resetiranje
Neometan protok energije temelj je uklanjanja bola i pomoću shiatsu tehnike. Terapeut potiče samoiscjeljenje organizma tako što ručno „obrađuje“ određene tjelesne meridijane koji se sastoje od akupunkturnih, tj. akupresurnih točaka. „Shiatsu uklanja bol tako što se pritiskom na određenu točku šalje impuls u mozak, a potom se ta informacija prerađuje te osvježena, odnosno pročišćena, vraća u tijelo. Dakle, resetiraju se dijelovi mozga koji su odgovorni za bol“, objašnjava Tatjana Rutonić, shiatsu praktičarka i učiteljica na Međunarodnoj shiatsu školi u Makronovi, autorica knjiga “Vježbe za kralježnicu“, “Poruke tijela“ i “Akupresura“.
„Obrađuju se određeni meridijani koji su povezani s bolom. Primjerice, bolovi u leđima najčešće su povezani s meridijanom bubrega i mokraćnog mjehura, a glavobolja s meridijanom jetara i žučnog mjehura. Uz meridijane, još se mogu obraditi neke točke, a jedna od najpoznatijih je točka debelog crijeva 4 koja se nalazi između palca i kažiprsta. Poznata je kao ‘veliki eliminator’ jer pomaže protiv svih vrsta bolova. Broj tretmana ovisi o osobi, no u načelu se smanjenje ili čak potpuni nestanak bola može osjetiti već nakon prvog ili drugog tretmana, primjerice kod išijasa. Ako nema promjene, onda je najčešće u pitanju neki veći problem koji zahtijeva liječničke pretrage. Tretmani se, osim za već postojeće tegobe, mogu provoditi i preventivno. Radi se na istim meridijanima, samo na drugačiji način“, kaže Tatjana Rutonić.
Mekoća pokreta
Energetsko rješenje za bol pruža i Body tehnika koju je osmislila Ana-Marija Jagodić Rukavina, magistra kineziologije i osnivačica PBS centra sportske izvrsnosti.
„Uvijek pitam klijente koliko osjećaju bol na ljestvici od 1 do 10, tako da je 1 najslabiji osjet bola, a 10 najjači. Ako osoba može napraviti određeni pokret uz bol koji na ljestvici iznosi 5, onda održavamo tu amplitudu i intenzitet pokreta. Ako se bol pri vježbanju smanjuje, to je znak da i dalje radimo terapiju kroz taj pokret. Ako bol nakon 2 - 3 ponavljanja ostaje ista, mijenjamo vježbu.
Body tehnika koristi bol kao točku ograničenja pokreta, tako da se tijelo pokrene i mišićima i zglobovima koji se nalaze oko točke boli (npr. upale u zglobu) kako bi se otpustio ‘okidač’ boli. Suptilnim, nježnim pokretima, bez ikakvih trzajnih i velikih opterećenja, tkivo se ‘omekšava’ te se upalni proces drenira kroz limfu kako bi se određeno područje pročistilo.
Isto vrijedi i za križobolju – potrebno je da okolni dijelovi tijela budu ‘mekani’ i pokretljivi kako bi se smanjilo opterećenje i tako pomoglo regeneraciji bolnog mjesta“, opisuje Ana-Marija Jagodić Rukavina čija se Body tehnika temelji na pokretima kakve tijelo ima kad je pod vodom. Dodaje, također, kako je za olakšanje svih vrsta bolova iznimno važno pravilno disanje jer se tako rasterećuje blokada koja se u tijelu manifestira kao bol.
Unutarnja toplina
„Najprije treba opustiti tijelo, kao da je potpuno teško, kao da uranja u podlogu na kojoj ležimo, te usmjeriti pažnju na disanje i probati osjetiti kako se trbuh, a potom i pluća (i obrnuto, pluća pa trbuh) podižu. To je takozvano valno disanje, kad dijafragma opušteno radi. Trbuh se mora pomicati gore i dolje, a ne samo prsni dio kralježnice i ramena. Tako ponovno pokrećemo energiju u tijelu. To se vrlo često osjeti kao unutarnja toplina“, otkriva kineziologinja koja odnedavno provodi i posebnu energetsku Body tehniku s vježbama za rješavanje psihološke boli: „Poznato je da su emocije često energetski zablokirane u određenim dijelovima tijela: ljutnja u jetrima, tuga u plućima, strah u bubrezima i mokraćnom mjehuru. Koristimo različite pokrete i vrste disanja za njihovo otpuštanje.“
Eterična ulja otplavljuju
Mirisnom terapijom protiv boli bavi se aromaterapeutkinja Anamarija Pažin Morović, osnivačica centra Laurus Slow Spa, koja za masažu preporučuje eterična ulja paprene metvice, prave lavande, ružmarina kemotip kamfor, lovora te petitgrain (eterično ulje koje se dobiva od lišća citrusa).
„Petitgrain i lavanda imaju jako spazmolitičko djelovanje, dakle opuštaju napete i bolne mišiće, a paprena metvica, ružmarin kemotip kamfor i lovor prirodni su analgetici. Sva spomenuta ulja najintenzivnije djeluju protiv bola nanošenjem na bolno mjesto, dakle preko kože”, ističe aromaterapeutkinja.
Sva eterična ulja nasigurnije je primijeniti nakapana u bazno ulje. Navedena eterična ulja najbolje je otopiti u maceratu gospine trave, odnosno kantariona (u 1 dl macerata gospine trave može se staviti ukupno 60 kapi spomenutih eteričnih ulja koja se mogu međusobno miješati). Primjerice, u 1 dl macerata gospine trave može se dodati 10 kapi eteričnog ulja paprene metvice, 30 kapi eteričnog ulja prave lavande, 10 kapi eteričnog ulja lovora, 10 kapi eteričnog ulja petitgrain. Ova mješavina koristi se za masažu, a može se i lokalno primijeniti utrljavanjem u bolno mjesto, npr. vrat ili stopala“, preporučuje aromaterapeutkinja. Pritom upozorava da je prilikom upotrebe paprene metvice i ružmarina potreban oprez jer su to intenzivna ulja koja povisuju krvni tlak pa se ne preporučuju visokotlakašima, trudnicama i osjetljivim osobama.
Paprena metvica protiv glavobolje
Paprena metvica pomaže i protiv glavobolje, dovoljno je jednu (samo jednu!) kap eteričnog ulja paprene metvice utrljati među dlanove i lagano umasirati u sljepoočnice, ali pritom osobito paziti da ulje ne uđe u oči. Ipak, u ovom slučaju dobro je provjeriti kako vaša koža reagira na metvicu na nekom manje osjetljivom dijelu tijela. Niste li sigurni, primijenite metvicu razrijeđenu u baznom ulju. Na isti način možete umasirati ovo ulje u bolnu vratnu kralježnicu. No, imate li problema s tlakom, bolji je odabir prava lavanda ili petitgrain.
Najviše 2 - 3 kapi eteričnog ulja prave lavande može se nakapati na bolno mjesto (ovo je prije svega korisno protiv bola uzrokovanog dugotrajnim sjedenjem, stresom, umorom), a potom se na to može staviti termofor ili topli oblog. No nemojte zagrijavati bolno mjesto ako je riječ o upali (npr. upali živca, uklještenju i slično), tada trebate potražiti liječničku pomoć.
Kupka za opuštanje
Kupku za opuštanje bolnih i umornih mišića pripremite tako da u 1 dl sojina vrhnja ili 2 žumanjka dodate 10 kapi eteričnog ulja prave lavande, 10 kapi eteričnog ulja petitgrain (npr. gorke naranče), 10 kapi eteričnog ulja lovora. Sve dobro promiješajte i dodajte u kadu napunjenu vodom. U opuštanju pomaže i primjena mirisa u prostoru pomoću aromalampe ili električnog difuzora. Anamarija Pažin preporučuje eterična ulja lavande, grejpa, limuna, naranče, mandarine, bergamota, geranija... U aromalampi se mogu kombinirati tri različita ulja, po 5 kapi.
„Pri udisanju zamislite da mirisni zrak ciljano udišete u bolna mjesta ili zamislite kako udišete mirisnu svjetlost koja vas ispunjava. To je jednostavan, a učinkovit trik da bol popusti“, savjetuje aromaterapeutkinja.