Mnogo je razloga zbog kojih alge treba uvrstiti u redovitu prehranu, u prvom redu zato što su bogatije mineralima od bilo koje druge vrste namirnica. Alge se posebno preporučuju ljudima koji pate od poremećaja rada štitne žlijezde jer su bogate jodom. Jod iz algi dobro će vam doći i ako u ishrani ne upotrebljavate jodiranu rafiniranu, već nerafiniranu morsku sol.

U makrobiotičkoj i veganskoj ishrani one su odličan izvor kalcija, u njima ga je i deset puta više nego u kravljem mlijeku! One sadržavaju i dosta željeza i nijacina, vitamina koji je često deficitaran u bezmesnoj ishrani. Ne dajte da vas zaplaše naizgled visoke cijene algi: u pitanju je visokokvalitetna hrana koja se konzumira u malim količinama, tako da će vam pakiranje dugo trajati. Uvijek kupujte organske, lijepo zapakirane japanske alge, a izbjegavajte sumnjive proizvode bez etikete po kineskim tržnicama.
Ako ih još niste probali, možda će vam ukus nekih algi biti neobičan pa je zato dobro da počnete s onima koje imaju blagu aromu: arame, kombu ili nori.

Arame alga

Arame algu, najbogatiju kalcijem, natopite pet minuta pa pirjajte 10 minuta na sezamovom ulju s lukom i mrkvom. Dodajte soja sos i poslužite. Dovoljne su vam dvije žlice ovih algi dnevno. Od njih se spravlja i sjedeća kupka za žene s problemima reproduktivnih organa.

Kombu alga

Kombu algu dodajete uvijek kad kuhate grah, leću, slanutak. Dodajte je mahunarkama na početku kuhanja jer će se tako brže skuhati, a jelo će dobiti takozvani umami okus, što na japanskome znači okus poput mesa. I zaista, kombu u kombinaciji sa zelenjem za juhu daje divan, izdašan temeljac (dashi), koji možete zakuhati s rezancima ili upotrijebiti kao temeljac u kuhanju drugih jela, što će im dati punoću okusa. Kombu možete i prepeći u pećnici dok ne postane lako mrvljiva, a zatim usitniti s pomoću ribeža ili mužara i posipati po jelima za ekstra porciju kalcija.

Nori alga

Prodaje se u prešanim listovima, poput papira. Na jednu trećinu alge rasporedite kuhanu rižu (ne smije biti premekana), zarolajte i premažite limunom ili rižinim octom. Izrežite rolu na kolutiće i dobili ste jednostavan makrobiotički sushi maki, koji jedete uz soja sos, hren ili turšiju od đumbira. Nori možete izmrviti i posipati po juhama i salatama. Od svih algi, nori je najbogatija proteinima.

Vakame alga

Brzo se kuha i sastavni je dio miso juhe, kojoj se dodaje natopljena potkraj kuhanja. Možete ju dodati i u sve ostale juhe i umake. Neće im pokvariti okus, a jelo će biti zdravije i bogatije. Vakame se mogu poslužiti i u salati bez kuhanja.

Hijiki alge

Pravi su izazov zbog jaka okusa i arome joda. Pripremaju se jednako kao arame alge, ali se dulje kuhaju i namaču. Od svih algi najbogatije su mineralima.

Dulse alge

Također imaju jak i slan okus. Mogu se jesti suhe, ali i natopljene, ili se dodati u juhe, variva i salate. Mogu se i smrviti i posipati kao začin.

Agar agar

Vjerojatno najaktualnija alga. Zbog svojeg želatinskog svojstva primjenjuje se u pripremi ukusnih deserta od voća. Agar agar nije zelene boje kao ostale alge, već je žućkasto staklasta. Prodaje se usitnjena i upotrebljava umjesto želatine životinjskog podrijetla. Na 500 ml vode, pasiranog voća, soka ili bilo koje tekućine, dodaju se dvije žlice agar agara i kuha se 15 minuta, uz miješanje. Kad se ohladi, masa se počinje želatinirati.

Smiksajte svježe voće koje nam stiže na tržnice pa ga ukuhajte s algama, malo soli i, ako želite, voćnim šećerom. Ulijte u zdjelice i stavite u hladnjak. Poslužite kao ukusan desert u tople dane, kad vam je potrebna rashlađujuća, jin energija. Posebno ukusan desert pripremljen na ovaj način dobit ćete od breskvi, krušaka ili jabuka.PageBreak

alge
Kristina Lenard alge
RECEPTI S ALGAMA


Kombu čips

2 trake kombu čipsa
2 dl suncokretova ulja
Kombu algu narežemo na trakice od 2 cm. Ulje stavimo u duboku posudu za prženje i zagrijemo na 180 stupnjeva. Trake stavimo u ulje i vadimo rupičastom žlicom čim isplivaju na površinu. Gotovi čips stavite na papirnati ubrus koji će upiti suvišnu masnoću. Po osobi se poslužuje 2-3 čipsa kombu alge.


alge
Kristina Lenard alge
Ljetna salata s arame algama i kvinojom

2 šalice vode
1 šalica quinoe
sol
1 manja šaka arame algi
2 mrkve
1 krastavac
ZA PRELJEV:
1/4 čajne žlice sušenog estragona
2 prstohvata sušenog bosiljka
1/4 čajne žlice mljevenog kardamoma
3 žlice maslinovog ulja
1 žlice umeboshi octa
1 žlica rižinog octa
3 žlice vode
U ključalu vodu stavimo quinou i sol pa kuhano 15 minuta. Ocijedimo quinou i ostavimo da se ohladi. Suhe arame alge stavimo u hladnu vodu i kuhamo 10 minuta pa ostavimo da se ohlade. Mrkvu narežemo na polumjesece i kuhamo 2 minute. Narežemo krastavac. U posudi za salatu izmiješamo ohlađenu quinou, mrkvu, arame alge i svježi krastavac. Salatu prelijemo gotovom mješavinom od maslinovog ulja, dvije vrste octa, estrogena, bosiljka i kardamoma.

Sushi maki

1 šalica kus kusa
2 šalice ključale vode
2-3 prstohvata soli
3 lista nori alge pripremljene za sushi
3 mrkve
1/3 avokada
10 dag dimljenog tofua
Kus kus prelijemo ključalom vodom u koju smo stavili sol. Pustimo da odstoji desetak minuta. Mrkvu narežemo na deblje štapiće i blanširamo. Dimljeni tofu i avokado narežemo na štapiće jednake veličine. Nori algu položimo hrapavom stranom prema gore na bambusovu podlogu. Na nju stavimo ohlađeni kus kus i nježno ga pritisnemo. Uz donji rub alge posložimo štapiće mrkve, avokada i dimljenog tofua. S pomoću bambusove podloge smotamo sve u rolu koju ostavimo na 2 sata u hladnjaku da se ohladi i okusi prožmu. Prije posluživanja rolu izrežemo oštrim nožem na komade veličine 3 cm.
Sushi maki se poslužuje uz soja umak i wasabi (japanski hren).


alge
Kristina Lenard alge
Voćni žele

2 dl jabučnog soka ili soka od borovnice
2 žlice alge agar agar u pahuljicama
20 dag miješanog sezonskog voća (marelice, breskve, borovnice, maline, ribiz...)
prstohvat soli
Zgrijemo sok, dodamo pahuljice agar agara i prstohvat soli. Kad sok proključa, smanjimo vatru, poklopimo i kuhamo još 5 min. Tekući žele uklonimo s vatre i dodamo narezano voće. Rasporedimo u zdjelice pa ostavimo da se ohladi i stisne. Voćni žele možemo staviti u hladnjak na jedan sat da bismo dobili pravu ljetnu poslasticu.