Kao što postoje poklonici vegetarijanske, makrobiotičke i veganske, tako postoje i poklonici sirove prehrane. Jednom rečenicom, mogli bismo ih opisati kao ljubitelje neprocesuirane i termički neobrađene hrane. No priča o sirovojedcima je mnogo opširnija i mnogo je teorija o takvom načinu prehrane. U potrazi za informacijama, otputovali smo u Čakovec, na ručak kod dugogodišnjih sirovojedaca, voditeljice radionica o sirovoj prehrani Marijane Pontoni i njezine obitelji.

Ako ste pomislili da nas je na stolu dočekala kruška ili listovi salate, varate se. Ponuđeni meni bio je pravi vatromet okusa, mirisa i boja. Delicije koje je Marijana pripremila u svega nekoliko minuta bile su sve osim jednolične i neukusne.

Najstariji oblik prehrane

Sirovojedstvo, objašnjava Marijana, najstariji je oblik prehrane koji se promijenio otkrićem vatre. Kuhana hrana u sirovojedstvu smatra se praznom jer se zagrijavanjem gubi ili mijenja struktura vitamina, minerala, enzima i vlakana. Cilj sirove prehrane je osigurati sve važne nutrijente i minimalno opteretiti probavu.

Dok probavlja nutritivno siromašnu hranu, organizam pojačano troši energiju, što nakon obroka rezultira umorom i tromošću. U sirovojedstvu to nije slučaj.

Prema iskustvu naših domaćina, ono rezultira zdravljem, gubitkom suvišnih kilograma, boljom koncentracijom i poletnošću nakon svakog obroka.

Koje se namirnice upotrebljavaju u sirovoj prehrani

Kako bi se sačuvali vrijedni nutrijenti, u sirovojedstvu se tolerira obrada namirnica na temperaturi do maksimalno 46 Celzijevih stupnjeva. Ta je granica postavljena zbog očuvanja enzima, vrijednih supstancija sirove hrane.
Namirnice koje se upotrebljavaju u sirovoj prehrani su orašasti plodovi, sjemenke, mahunarke, žitarice, grahorice, suho voće, alge, klice, svježe voće i povrće. Sirova prehrana u najvećoj se mjeri oslanja na „zeleno lišće“ u koje spada uzgojeno povrće poput blitve, salate, kelja, zatim samoniklo bilje poput koprive i lobode te lišće povrća koje smo u kuhinji zanemarili, poput lišća cikle i mrkve.

Od njih se pripremaju zeleni bistri i kašasti sokovi, najveći izvori nutrijenata u sirovojedstvu. To su vrijedne namirnice zbog klorofila, djelotvornog pročistač organizma sa snažnim protuupalnim i protubakterijskim djelovanjem. Otkrivena je i sličnost između molekule klorofila i hemoglobina, supstancije koja je u krvotoku odgovorna za prenošenje kisika.PageBreak

Slušajte sebe

„Postoji mnogo teorija o sirovojedstvu, posebno u Americi. Svaki guru, radi vlastite promidžbe, oslanja se na jednu granu sirovojedstva. Neki propagiraju samo konzumiranje voća, drugi povrća, treći klica, četvrti zelenih sokova... Sama sam sebi najdraži pokusni kunić. Zalažem se za to da svatko od sirovojedstva uzme onoliko koliko mu odgovara i ulazi u njega tempom koji mu odgovara. Vjerujem da više vrijedi izbaciti određene namirnice iz prehrane negoli uvesti neke koje propagira sirovojedstvo. Izbacivanjem rafiniranog šećera, brašna, tjestenine, kruha, gaziranih napitaka bogatih fosforom i mesnih prerađevina organizmu olakšavamo posao. Tada lakše iskorištava vrijedne nutrijente jer se ne mora boriti s nezdravim namirnicama“, kaže Marijana.

Hrana se može podgrijati

Umjesto prženja i kuhanja, u sirovojedstvu se sjecka, cijedi, suši, namače uz pomoć kuhinjskih uređaja kao što su blender, dehidrator, sokovnik, multipraktik... Sirovojedstvo može biti jeftin, ali i skup način prehrane. „Koji god način prehrane preferira, pravi gurman ne štedi na hrani.

Obožavam eksperimentirati, kušati egzotične namirnice, smišljati recepte. Kao što pripravljam jeftiniji sok, tako ću se okušati u spremanju nešto skuplje čokolade“, otkriva Marijana. Napominje da uporaba sirovih namirnica ne znači da se sva jela poslužuju hladna. Hrana se može podgrijati. Blender grije hranu do temperature tijela koju organizam prepoznaje kao ugodno toplu.

Što sirovojedci ne jedu

Mnoge namirnice u sirovojedstvu imaju nutritivno bogatiju, a okusom sličnu alternativu. Tekućina koja mnogima nedostaje kada krenu putem sirovojedstva je mlijeko. Ono se teško probavlja pa se umjesto njega preporučuju fermentirani mliječni proizvodi. Sirovojedci pripremaju mlijeko od orašastih plodova. Šalica badema ili lješnjaka pomiješana s litrom vode u sokovniku postaje ukusan mliječni napitak. Prije posluživanja takvo se mlijeko još procijedi kroz gazu ili specijalnu vrećicu kako bi se odstranila vlakna koja se teže probavljaju.

Što se tiče kalcija, on se u ovakvom načinu prehrane dobiva iz namirnica kao što su alge, sezam, zeleno lišće, mak. Zvuči gotovo nemoguće, ali u Marijaninoj smo kuhinji probali i špagete i mesne okruglice. Naravno, špagete su u njezinoj varijanti zamijenili rezanci od celera, a meso u okruglicama smjesa od začina, mljevenih oraščića i sjemenki, koja je imala okus na pravi slavonski kulen. Ne želite li se odreći mesa, prihvatljivim se, u umjerenim količinama, smatra sušeno meso poput špeka i pršuta. Ipak, većina sirovojedaca uz sirovu preferira i vegansku prehranu jer sušeno meso ima visok udio soli koja služi kao konzervans.PageBreak

Slatkiši i alkohol

Za slatkast okus jela u Marijaninoj kuhinji zaslužni su med, suho voće i stevija, odnosno neprocesuirani mljeveni listovi te biljke. Iako su u nas sve glasniji zagovornici javorova i agavina sirupa kao zdravih alternativa šećeru, Marijana napominje kako su i jedan i drugi visokoprocesuirane namirnice. U pripremanju slastica služe joj kakao, maslac od kakaa i kokosovo ulje koje se može kupiti u trgovinama zdrave hrane te irish moss (irska mahovina). Riječ je o algi koju Marijana naručuje iz Jamajke putem interneta. Ona sadržava zgušnjivač karagen, čest sastojak u prehrambenoj industriji.

Osim zelenih sokova, u sirovojedstvu su dobrodošli i sunčevi čajevi. Pripremaju se tako da se u čašu napunjenu vodom stavi biljka i ostavi da se grije nekoliko sati na suncu. Od alkohola je prihvatljivo vino, ali ne i pivo jer se dobiva kuhanjem. Umjesto kave, za razbuđivanje služe sokovi.

Primjerice, sok od grejpa zadovoljava potrebu organizma za gorkim okusom, odličan je stimulans i nema negativne učinke kao kofein.

Nema suvišnih kilograma ni celulita

Velik broj ljudi oduševi sirovojedstvo jer se takvim načinom prehrane brzo gube suvišni kilogrami. Marijana objašnjava: „Salo i celulit nisu ništa drugo nego mudrost našeg savršenog organizma. Štetne tvari koje unosimo on gura što dalje od vitalnih organa, na površinu.

Kad prehranom unosimo mali postotak štetnih tvari, tijelo se nema s čime boriti i od čega stvarati višak kilograma.“ Oni koji ne žele smršavjeti trebali bi redovito vježbati kako bi u tjelesnoj masi salo zamijenila mišićna masa. U svijetu postoje profesionalni sportaši koji se hrane isključivo sirovim namirnicama.

Nedostaci sirove prehrane

U svakoj dijeti i prehrani može nedostajati određenih nutrijenata. U sirovojedstvu, kao i u svejedstvu, može nedostajati vitamina B 12. Bogati izvori tog vitamina su riba, plodovi mora, mlijeko, jetrica i fermentirani sirevi. U slučaju deficita, prihvatljivi su dodaci prehrani, a neki autori ističu da se B12 nalazi i u kori mnogih organski uzgojenih namirnica.PageBreak

Meni bez kuhanja

Kad je na kraju našeg druženja Marijana poslužila sirovu Bounty tortu, doznali smo i zašto djeca vole sirovojedsku prehranu. Zbog zdravih namirnica, deserti se mogu jesti do mile volje. Hladna kremasta delicija uz limunadu od celera u sparno poslijepodne ispratila nas je put Zagreba osvježene i pune energije.
Ako budete u prilici, svakako posjetite Marijanine radionice. Gdje i kada se održavaju, doznajte na njezinu sirovojedskom blogu na adresi www.marijanapontoni.com. Do tada se okrijepite ljetnim receptima koje je pripremila za čitatelje Sense.

Sokovi i zeleni smoothie

U sirovojedstvu su vrlo popularni zeleni bistri i kašasti sokovi (smoothie). Zeleni sok je procijeđena biljka bez vlakana. Probavlja se 10-15 minuta i služi kao tonik za brzo podizanje energije. Zeleni sok izvanredno prija i kada smo pod stresom ili imamo gripu, a nemamo apetit. Osigurava nutrijente, a ne zapošljava probavu. Ova vrsta soka preporučuje se i kod Chronove bolesti jer nimalo ne nadražuje crijeva. Kašasti sokovi pripremaju se od lišća, voća i povrća. Smatraju se cjelovitim obrokom jer sadržavaju sve nutrijente i vlakna, a probavljaju se dulje od bistrog soka.

BRILJANTNO ZELENO (SMOOTHIE)

zreli mango
1/2 vezice peršinovog lista
5 cm rehidrirane alge po izboru
4 šalice hladne vode
Sve sastojke stavite u blender i miješajte dok se sastojci ne prožmu.
Napomena: Alge se stavljaju u zelene kašaste sokove da bi se povećala količina minerala. Rehidriraju se namakanjem u vodi. Alge možete držati u vodi u hladnjaku tako da su vam uvijek pri ruci. Ako svakog dana promijenite vodu, alga može stajati u hladnjaku tjedan dana. U zelene kašaste sokove ne preporučuje se dodavati masnoće jer će utjecati na probavljivost ostalih sastojaka.

JUHA OD RAJČICA

2 srednje velike rajčice
5-6 listića sušenih rajčica
prstohvat himalajske ili keltske soli
prstohvat papra
žlica meda
žlica maslinovog ulja (prema ukusu)
3 šalice vode
Sve sastojke stavite u blender i miješajte dok ne dobijete homogenu tekućinu. Gotovu juhu poslužite uz narezano povrće i začine: svježi bosiljak narezan na rezance, kockice svježe rajčice, mrkve, komorača, paprike i sl.
Napomena: Juha se tijekom hladnijih dana može napraviti od tople vode ili zagrijati do 42 Celzijeva stupnja. Himalajska i keltska sol sadržavaju mnogo više minerala od rafinirane kuhinjske soli.

CVJETAČA S PRELJEVOM OD SIRA
glavica cvjetače
prstohvat soli
sok 1/2 limuna
žlica maslinovog ulja
luk srednje veličine
Cvjetiće cvjetače rukom odvojite i natrgajte na što manje komadiće. Začiniti solju, sokom od limuna i uljem. Dobro promiješajte. Zatim dodajte luk narezan na kockice.
Preljev
šalica indijskih oraščića
prstohvat soli
sok 1/2 limuna
2 žlice delikatesnog kvasca
šalica vode
Sve sastojke osim delikatesnog kvasca stavite u blender i miješajte dok ne dobijete gustu i glatku smjesu. Na kraju dodajte delikatesni kvasac koji jelu daje okus sira i zgušnjava.
Napomena: Kod ovog recepta važno je poštovati redoslijed dodavanja namirnica. Okus jela znatno se mijenja ako se luk doda nakon prelijevanja umakom.

LIMUNADA OD CELERA
1/2 šalice kockica korijena celera
sok 1 limuna
med (prema ukusu)
4 šalice hladne vode
Sve sastojke stavite u blender i dobro promiješajte. Dobivenu tekućinu procijedite kroz squeeze’n’sprout vrećicu. Riječ je o vrećicama od sintetičkog higijenskog materijala koje služe za odvajanje fine pulpe od tekućine. Limunada od celera izvrsno je osvježenje puno elektrolita.

BOUNTY TORTA
Biskvit
šalica kokosovog brašna dobivenog pri izradi kokosovog mlijeka
žlica fino usitnjenog rogača
žlica sirovog praha kakaa
prstohvat soli
kavijar 1/2 vanilije (zrnca iz unutrašnjosti mahune vanilije)
med prema potrebi
Sve suhe sastojke stavite u multipraktik i miješajte dok se ravnomjerno ne prožmu. Malo po malo dodajte med i pri tome provjeravajte lijepi li se smjesa kad je pritisnete prstima. Kad dobijete teksturu tijesta, smjesom obložite dno kalupa za torte.
Bijela krema
3 šalice kokosova mlijeka (Dobiva se usitnjavanjem mesa zrelog kokosa u blenderu i dodavanjem vode. Nakon toga se procijedi i nastaju dva produkta: kokosovo mlijeko i kokosovo brašno.)
3 žlice meda
žlica rastopljenog kokosovog ulja
šalica rehidrirane alge irske mahovine (irish moss)
Sve sastojke miješajte u blenderu dok ne dobijete glatku smjesu sličnu pudingu. Smjesom prelijte biskvit u kalupu za tortu.
Smeđa krema
3 šalice vode
1/2 šalice rastopljenog maslaca od kakaa
3 žlice fino mljevenog rogača
3 žlice sirovog kakaa u prahu
kavijar 1/2 mahune vanilije
3 žlice meda
šalica rehidrirane alge irske mahovine
Sve sastojke miješajte u blenderu dok ne dobijete glatku smjesu sličnu pudingu. Smjesu prelijte preko bijele kreme u kalupu za tortu.
Napomena: Tortu ostavite otprilike 2 sata u hladnjaku da očvrsne. Ova torta ostaje svježa i do četiri dana mada u mojoj obitelj rijetko doživi tako duboku starost.