Domaća hrana zdravija je i za nas i za planet
Velik dio hrane koju konzumiramo u Hrvatskoj nažalost dolazi iz uvoza. Namirnici koja u hladnjači mora proputovati tisuće kilometara da bi došla do odredišta, uskraćeno je dozrijevanje na stablu ili stabljici, što joj smanjuje nutritivnu vrijednost, a osim toga, na transport takve namirnice troši se golema količina energije.
Ona bi se mogla uštedjeti (a time i smanjiti onečišćenje okoliša) kada bismo kupovali i birali lokalne namirnice za koje nije potreban transport ili su dovezene iz obližnjih mjesta. Tako štedimo energiju i smanjujemo količinu ugljičnog dioksida koji se oslobađa u atmosferu. Osim toga, smanjujemo i upotrebu velike količine ambalaže koja je potrebna da se hrana dopremi s velikih udaljenosti.
Domaća je hrana uvijek hranjivija jer ne gubi svježinu i nutritivnu vrijednost transportom pa odabirom lokalnih namirnica nesumnjivo čuvamo svoje zdravlje, a potom i zdravlje našeg planeta. Osim toga, kupnjom domaće hrane podržavamo i male, lokalne proizvođače, što je nešto na što bismo itekako trebali misliti kad u trgovini biramo proizvod.
Ekološka proizvodnja kao najpoželjnija
Ekološki uzgoj hrane donosi mnoge prednosti i manje šteti okolišu od konvencionalnog uzgoja. Ekološka namirnica neupitno je zdravstveno bolja od konvencionalno proizvedene jer u sebi ne smije imati pesticide, hormone, antibiotike i druge štetne tvari, no godinama se sumnjalo u to je li ona i nutritivno vrednija.
Novija istraživanja sugeriraju da je tako. British Journal of Nutrition objavio je veliku analizu na tu temu, koja kaže kako, primjerice, organski mliječni i mesni proizvodi sadrže 50 posto više omega-3 masnih kiselina. Tako je i nutritivnim vrijednostima ekološki proizvedenog voća i povrća.
Sve ove vrijednosti prepoznaju danas i trgovački lanci, kao što je Kaufland, koji sve više surađuju s malim, domaćim proizvođačima voća, povrća, mesa i mesnih prerađevina iz cijele Hrvatske. Kad kupujete proizvode, gledajte gdje su proizvedeni i kako, i tako podržite domaću proizvodnju i svoje zdravlje. Potražite u Kauflandu i ostalim trgovačkim lancima naše, ekološke namirnice, a mi vam donosimo neke zdrave recepte kao inspiraciju...
Recept za povrtni temeljac
U svakodnevnoj prehrani poželjno je barem jednom na dan pojesti juhu. Želite li da bude brzo gotova, napravite veću količinu povrtnog temeljca koja će vam biti dovoljna za tri dana. Ako znate da nećete imati vremena temeljac kuhati više puta tjedno, možete ga zamrznuti. Osim što juhama i drugim jelima, kao što su umaci i preljevi, daje bolji okus, temeljac zagrijava tijelo. Uz dodatak narezanog povrća i tjestenine za otprilike petnaest minuta imat ćete gotovu juhu...
2 luka
kora jednog luka ili kora polovice manje bundeve
4 mrkve
2 korijena peršina
1 mali korijen celera
1 koraba
1 bijeli dio poriluka
2 češnja neočišćenog češnjaka
stabljike jedne vezice peršina
1 list lovora
3 - 5 zrna crnog papra
Priprema:
Operite kore i stabljike. Očistite korjenasto povrće, luk i poriluk pa ih narežite na veće komade. Zagrijte vodu i dodajte sve sastojke. Kuhajte na laganoj vatri 30 minuta.
Ostavite da se ohladi pa procijedite. Gotovi temeljac rasporedite po porcijama i držite 2 - 3 dana u hladnjaku.
Salata s lubenicom - savršen ljetni obrok
Savršeno ljetno jelo, pomalo neuobičajene kombinacije, priprema se za nekoliko minuta, a donosi dugotrajno osvježenje
200 g očišćene lubenice, narezane na kockice
1 krastavac, očišćen i narezan na ploške
50 g smrvljenog feta sira
3 žlice ekstradjevičanskoga maslinova ulja
2 žlice balzamičnog octa ili svježe iscijeđen sok ½ limuna
soli i svježe mljevenog papra po ukusu
10-ak listića svježe metvice
Rikulu ili salatu dobro operite i protresite da se ocijedi višak vode. Natrgajte je na komade veličine zalogaja i stavite na tanjur. Po tome rasporedite kockice lubenice, ploške krastavca te feta sir, odnosno tofu. Prelijte maslinovim uljem i octom ili limunovim sokom te posolite i popaprite, a zatim pospite natrganim listićima metvice.
Ovaj sadržaj omogućio vam je Kaufland