U našim je krajevima poveznica putenosti i kulinarstva sažeta u mudrosnici: ljubav ide kroz želudac, koju majke prenose kćerima, a zapravo im žele reći kako se ljubavna glad muškarca ne može ostvariti ako nije utažena ona primarna – potreba za punim želucem. No čak i ako se držimo naše poslovice, jesmo li se ikad zapitali na koga se točno ona odnosi? Volimo li sami sebe toliko da kad sami kuhamo, poslužujemo i jedemo na isti način kao što to činimo za partnera ili goste? Uživamo li u svakom zalogaju ili samo brzinski progutamo hranu dok čitamo ili gledamo seriju?

Znanstveno je potvrđeno da su ljudi koji uz obrok čitaju, gledaju TV-program ili rade bilo koju radnju koja im odvlači pozornost skloniji debljanju od onih koji jedu koncentrirano, što je temelj balansirane prehrane. Sensa vam ovim testom nastoji pomoći da otkrijete kojim ćete okusima kroz želudac najviše ljubavi pružiti sebi.

1. Došli ste u elitni restoran...
*) Naručujete bečki odrezak, pržene krumpiriće i zelenu salatu.
#) Molite poslužitelja da pozove šefa, kojeg molite da vam pripremi najekstravagantnije jelo.
$) Nakon odabira nekoliko jela ispitujete o podrijetlu namirnica (primjerice, jesu li lignje jadranske ili uvozne) i naručujete u skladu s odgovorom.
&) Tijekom večere diskretno bilježite slijed jela i njihove sastojke jer znate da ćete kod kuće to pripraviti možda čak i bolje.

2. U vašem domu...
&) Nedjeljni su i blagdanski ručkovi točno u 14 sati obiteljska svetinja koja se ne smije propustiti, pa makar se najstariji sin sa sinoćnjeg partyja vratio pola sata prije objeda.
*) Caruju kućanski uređaji: mikrovalna, sokovnik, grijač vode, blender, toster… i registar u kojem su razvrstani letci raznih dostava i take-away restorana.
#) Gotovo da i nema začina koji ne postoji u vašoj kuhinji, kao i „priručna“ kolekcija vina, a prijatelji koje pozivate na večere rijetko kad isprva pogode što zapravo jedu.
$) Kuharice i tvrdo ukoričene bilježnice s rukom ispisanim ili iz novina izrezanim receptima mogu se naći čak i u spavaćoj sobi jer hranu znate poslužiti na nebrojeno mnogo načina.

3. Veliku nabavu hrane obavljate:
&)
Jednom mjesečno u najvećem supermarketu, i to prema unaprijed određenom popisu kojeg se striktno držite i ne kupujete ništa osim onoga što je ondje zapisano, bez obzira na trgovačke mamce 2+1 gratis.
$) Svakoga tjedna kupujete za sljedeći kako se namirnice ne bi pokvarile, i to tako da prvo u odjeljku zdrave hrane odabirete prema onome što je napisano na deklaracijama koje pomno pregledavate, vodeći računa o zemlji podrijetla i roku trajanja.
*) Ne volite trgovačke centre pa namirnice naručujete putem interneta, birajući iz internetske ponude trgovačkog lanca koji, naravno, organizira i dostavu na kućnu adresu u terminu koji vam odgovara, a moguće je i plaćanje kreditnom ili debitnom karticom.
#) Nakon što na odjeljku delikatesa pokupujete sve što vam izgleda primamljivo (pa i ono što još nikad ranije niste probali), hodate sustavno između polica i trpate u kolica sve što vas privuče, a neizostavni artikli su sirevi, vina, masline s bademima, trajni hljepčići.

4. Kod kuhanja najviše volite:
#) Poigravanje i isprobavanje kombinacija začina i okusa.
&) Pripremu namirnica, poput sjeckanja, ispiranja, mariniranja...
*) Najnovije programe mikrovalne.
$) Posluživanje i ukrašavanje hrane, pazeći na boje i oblike.

5. Vaša omiljena jela su:
&)
Iz bakine kuhinje, odnosno rodnog kraja.
#) Ona koja kreirate sami.
$) Spremljena od organski uzgojenih namirnica.
*) Dostava iz meksičkog, kineskog ili talijanskog restorana.

6. Kad vam stignu nenajavljeni gosti...
*) Odmah zovete dostavu i naručujete jumbo pizzu.
&) Bjesomučno tražite po kuharicama rubriku predjela i dvojite hoćete li u pećnicu na brzinu ubaciti tikvice s kukuruzom i dimljenim sirom ili samo narezati hladnu platu.
#) Smjesta iz smočnice vadite kanape-dvopeke s okusom češnjaka ili provansalskih začina, kockice sira, teglu maslina i butelju vina.
$) Punite zdjelice sušenim kockicama kokosa i marelica, sjeckate sezonsko voće ili povrće te otvarate vrećice pistacije, indijskih oraščića, grisina...

7. Tri namirnice bez kojih ne možete su:
&) Sir, maslac i vrhnje za kuhanje.
$) Svježe voće, povrće i dimljeni tofu.
*) Gotova zamrznuta jela, kokice za mikrovalnu i čips.
#) Đumbir, muškatni oraščić i svježa menta.

8. Koja vas od navedenih tvrdnji najbolje opisuje?
*) Jedem kako bih preživjela.
#) Živim da bih uživala u hrani.
&) Kuhanjem izražavam svoju kreativnost.
$) Zdravom prehranom njegujem i održavam svoje tijelo.

9. Kada biste birali tečaj kuhanja, odabrali biste:
$) Makrobiotički.
#) Tajlandski.
&) Indijski.
*) Talijanski.

10. Koje biste od navedenih jela najradije kušali?
#) Odrezak morskog psa u umaku od naranče.
*) Hobotnicu ispod peke.
$) Odrezak od blitve sa salatom od svježe mrkve i limuna.
&) Janjeći odrezak s mentom i mango-chutneyem.PageBreak

kako jedemo
Mare Milin kako jedemo
Najviše #: Eksperimentalka

Jedete ono što volite, ali da biste to znali, morate probati sve što vam ponude: bilo da su posrijedi „u bijelo“ kuhane ovčje tripice u iranskom restoranu, prženi škorpioni i dudovi svilci na pekinškoj tržnici Wangfujing, ili nanari nabodeni na bodlje morskog ježa u nekoj uvali do koje se može samo barkom. Obožavate igranje začinima, pa svakom jelu koje spremate dodate nešto „svoje“ (čitaj: neočekivano) poput kore cimeta u riži ili kapara u voćnoj salati.

Kuharice vam, kao i odlasci u restorane, služe kao kreativni poticaj – uživate jelima koja ste kušali dodavati svoj osobni pečat. Čak i kolače (za koje većina kuhara tvrdi da se moraju raditi by the book) radite tako da prerasporedite omjere u kremi... Zapravo, još nikad niste skuhali neko jelo točno onako kako je zapisano u receptu. Baš vam se zato rijetko, doduše, ali ipak zna dogoditi da ponekad vaš novi kulinarski pokus završi u kanti za otpatke, a vi naručite pizzu. S ananasom, naravno.

PREPORUKA: Pripremite nešto posve konvencionalno – pileću juhu i pečeno pile s pireom od krumpira i zelenom salatom, ili pokušajte spraviti objed bez ikakvih začina, a da mu ne nedostaje ni zrno soli ili papra, odnosno da su svi okusi namirnica pomiješani u pravom omjeru.

Najviše &: Kraljica kuhinje

Kuhinja je vaše carstvo i naslijepo znate dohvatiti začin koji vam je potreban u tom trenutku, dok je dio radne plohe namijenjen papiru (ili knjizi) na kojem je recept za obrok koji spremate. O hrani razmišljate danima unaprijed: volite slagati tjedne jelovnike kako biste znali koje namirnice treba kupiti, ali i usklađivati ih s godišnjim dobima, sezonskom ponudom... Ako već nešto mora biti zamrznuto, učinit ćete to sami. Također, čak i ako živite u gradu, potrudit ćete se napraviti vlastitu zimnicu: ajvar, pesto ili ukiseljeno povrće (turšiju).

Jesensko obilje vas naprosto raspamećuje. Naravno da imate svoju kumicu na obližnjoj tržnici, da u mobitelu imate spremljene brojeve svog mesara i trgovca ribom i da ste sa svima u redovnom kontaktu. Najveće vam je zadovoljstvo iznenaditi obitelj nedjeljnim ručkom u nekoliko sljedova, a vikend često provedete za štednjakom radeći temeljce i pripreme za jela koja ćete kuhati nadolazećeg tjedna. Radni ritam ne priječi vas da svaki dan poslužite kuhani obrok, bez obzira na to je li namijenjen samo vama ili i još nekome.

PREPORUKA: Ako se previše držite recepata, bilo bi dobro da se malo opustite, kupite vrećice za pečenje i ubacite u njih lagano začinjenu puretinu zajedno s cijelim i neguljenim(!) krumpirom, mrkvom, celerom, neočišćenim češnjakom i nesamljevenim šarenim paprom, zamijenite crveni luk za pirjanje svježim ribanim đumbirom, dodajte indijski curry...

kako jedemo
Mare Milin kako jedemo
Najviše $: Zagovornica zdrave hrane

Pri svakoj kupnji pozorno i pomno proučavate deklaracije i rok trajanja. Najčešće posjećujete trgovine zdravom hranom, koketirate s makrobiotikom i vegetarijanstvom, ali ćete na kakvom seoskom gospodarstvu rado pojesti domaću racu s mlincima ili kozlića ispod peke. Naravno da imate i svoje tajne adute – prijatelje na selu od kojih izravno kupujete voće, povrće, pa i meso. Uživate kad dodirujete hranu, pa je kuhanje za vas ritual: na radnu plohu poslažete sve namirnice i začine, pažljivo ih gulite, ispirete, isjeckate i odmah za sobom perete posuđe.

Također, nastojite upotrebljavati što manje aditiva pa izbjegavate jela iz vrećica ili konzervi i imate samo morsku sol, nerafinirani smeđi šećer, sojino ulje... Zagovornik ste svježeg do te mjere da vam zamrzivač, zapravo, nije ni potreban. Sve dok na zalihama imate bar litru domaćeg dalmatinskog ulja (iz hladne preše, dakako), domaći vinski ocat, paket tjestenine i sojinih ljuskica – znate da nema razloga za brigu, čak ni ako niste obavili kupnju.

PREPORUKA: Prestanite se, bar na jedan dan, brinuti o podrijetlu hrane koju jedete. Pojedite nešto u čemu uživate bez obzira odakle dolazi. A radi „balansa“, svježe paprike napunite smjesom od dimljenog tofua, paštete od provansalskih trava, maslinama, kaparima, seitanom, rajčicom, zelenom salatom...

Najviše *: Svejedica

Vi ste neprikosnovena kraljica cateringa: točno znate koji restoran u kojem trenutku ima najbolju dostavu ili take-away hranu, a brojeve njihovih telefona imate spremljene u mobitelu. Osobni vam je izgovor da za kuhanje nemate vremena, no posrijedi je više lijenost jer tko će, dovraga, poslije oprati sve to suđe?! Stoga ste, ipak, uložili novac u dizajnerske tanjure i pribor za jelo jer – kad već niste kulinarski mag, a znate da nijedna domaćica neće jelo poslužiti u aluminijskoj ili plastičnoj posudi – bit ćete mag u posluživanju.

Zapravo ste klasična koktel-djevojka i, što je najbolje, volite da vam je dom pun prijatelja koji se dobro zabavljaju uz vino i sir naboden na čačkalice. Ne brine vas previše to što ne znate kuhati, ionako danas supermarketima caruju gotova jela koja samo treba malo doraditi (no nekad vam ni to nije od volje) i/ili ubaciti u mikrovalnu pećnicu. Osim mikrovalne, vaši su najbolji kuhinjski prijatelji naprava za pečenje kruha, grijač vode, toster i blender. Pokvari li se štogod od toga, smjesta kupujete novo jer biste inače – gladovali.

PREPORUKA:
Za početak, pokušajte bar jedan obrok pojesti osviješteno: žvačite polako dok ne osjetite sve okuse i budite svjesni da hranom unosite energiju u organizam. Kulinarsko samopouzdanje najlakše ćete vratiti upišete li kakav tečaj, primjerice talijanske, kineske ili makrobiotičke kuhinje. Nakon toga ugodnije ćete se osjećati i za vlastitim štednjakom.

Model: Tatjana G. (Talia)