U posljednje vrijeme i u našim je trgovinama, na policama s povrćem, sve veća ponuda klica. Tako se raznovrsne mladice povrća mogu naći u dućanima bio&bio ili pak u velikim trgovačkim lancima. No klice možemo uzgajati i u svojem domu. Nisu zahtjevne i već nekoliko dana nakon što ih posijemo možemo uživati u njihovu okusu.

klice
Kristina Lenard klice
Prepune zdravlja

Klice, bilo da su šarene, blijede ili zelene, iznimno su zdrave. Što je mladica mlađa, koncentracija vitamina A, B, C, D, E i K u njoj je veća. Bogate su bjelančevinama (osobito klice mahunarki) i sadržavaju mnogo minerala kao što su kalcij, cink, željezo i magnezij. Obiluju vlaknima i mikroelementima, a siromašne su ugljikohidratima. Porcija klica na dan nadoknađuje nedostatak hranjivih sastojaka i posebno važne vitalne energije.

Lijepe i ukusne

Velika je razlika u okusu, kakvoći i strukturi klica. Koje klice ćete odabrati, pitanje je ukusa. Njihova primjena u kulinarstvu je široka. Najpraktičnije ih je jesti svježe, u salati, sendviču, namazima, hladnoj juhi ili tortiljama.

Svježe klice su pikantne i hrskave. Klice mahunarki treba prokuhati jer se kuhanjem povećava koncentracija bjelančevina. Šarenim klicama kao što su klice cikle, šparoge i crvenog kupusa često se ukrašavaju jela. Njihov okus izrazit je i kad ih kratko popržimo u tavi ili voku. Dodajte ih u umake, juhe (na kraju kuhanja) i na pizzu. U hladnjaku ih možete očuvati svježim i do dva tjedna. Prije nego što ih spremite u hladnjak, dobro ih osušite jer ako ostane imalo vlage, klice će istrunuti.PageBreak

klice
Kristina Lenard klice
Kako ih uzgojiti, korak po korak

Klice možete sijati tijekom cijele godine. Jedino što će vam za to trebati je široka staklena posuda ili posebno klijalište koje možete napraviti sami. Važno je da je sjeme organsko i namijenjeno uzgoju klica jer su obične sjemenke kemijski tretirane i stoga ih ne preporučujemo.

Koje sjeme odabrati

Mogu se uzgojiti klice različitih biljaka:

  • biljke iz obitelji luka: crveni luk, bijeli luk, potočarka i poriluk – imaju okus po luku, ali znatno blaži, suptilniji;
  • kupusnjače: salata, gorušica, rotkvica, brokula, crveni kupus, crna rotkvica i radić – paprene su i pikantne;
  • žitarice: zob, pšenica, kukuruz, quinoa (zovu je majka žitarica), amarant i heljda – sočne su i slatkaste;
  • mahunarke: leća, slanutak, zelena soja (mungo grah), grah azuki i dr. – hrskav i osvježavajući okus;
  • koštunjavo voće i koštice: bundeva, kikiriki, suncokret, sezam – karakteristične su po finom okusu ulja i koštunjavog voća;
  • širokolisne biljke: djetelina, cikla, alfa alfa – blag, pomalo neutralan okus pa se mogu spravljati na različite načine;
  • začinsko bilje: božja travica (kozji rog), korijandar i komorač – karakterističan okus biljaka.

U mnogim europskim zemljama prodaju se zanimljive tradicionalne mješavine kao što su energetska, aztečka, germanska i rimska mješavina.

Uzgoj

Sjemenke klica možete posaditi u posebna klijališta koja možete nabaviti u trgovini u kojoj ste kupili sjemenje. Pridržavajte se navedenih uputa. Uz to, možete ih uzgojiti i na podlozi od vate ili u staklenoj posudi.

Na vati
Grbica (kres salata), rikola, gorušica i bosiljak zahtijevaju tradicionalan način uzgoja u kojem se kao podloga stavlja vata ili kuhinjski papir. Plastičnu posudu ili plitku staklenu zdjelicu prekrijte debljim slojem vate ili kuhinjskog papira. Ravnomjerno posijte sjemenje, ne pregusto, te uz pomoć štrcaljke za cvijeće poškropite mlakom vodom.

Posudu pokrijte tamnim papirom ili plastičnom folijom i pustite da sjemenke klijaju. Vatu ili kuhinjski papir održavajte vlažnim, ne smiju biti previše namočeni vodom. Kad sjemenke proklijaju, obično nakon dva dana, otkrijte posudu i preselite je na osvijetljeno mjesto, najbolje uz prozor, tako da klice rastu prema svjetlu i dobiju zelenu boju. Poberite ih kad dostignu željenu visinu.

U staklenci
Ako klice želite uzgajati u staklenci, prethodno je dobro očistite. Nisu samo svjetlo i voda važni za dobru žetvu. A kao što su mir, čistoća i red važni za odgoj beba, tako su ta tri čimbenika važna i za uzgoj beba-biljki. Sjemenke potopite u vodu 2-8 sati prije nego što ih stavite u staklenku. Čim nabubre, znači da su postale nešto živo što će, ako dobije dovoljno svjetla, proklijati. Stavite tanki sloj sjemenki u staklenku i pokrijte ih gazom ili komadićem zavjese i učvrstite gumicom. Staklenku ostavite na tamnome dok sjemenke ne proklijaju. Idealna temperatura za klijanje je 15-25 °C.

Pobrinite se da imaju dovoljno svježeg zraka i kisika inače će klice brzo početi propadati. U ovoj fazi sjemenke moraju biti vlažne, ali ne smiju stajati u vodi. Treba ih isprati hladnom vodom najmanje dva puta dnevno da bi se spriječio rast bakterija i fermentacija. Sjemenke možete isprati u cjediljki ispod pipe ili staklenku napuniti vodom pa je izliti kroz gazu.

Želite li klice u boji, nakon što prokliju izložite ih sunčevoj svjetlosti i dobit ćete toliko nam potreban klorofil. Želite li da izdanci budu bijeli, staklenku držite u mraku. Izdanci moraju mirisati i izgledati svježe. Ispiranje i cijeđenje veoma je bitno tijekom klijanja. Nakon nekog vremena ljuske sjemenki će otpasti. Pustite ih da isplivaju s vodom za ispiranje.PageBreak

klice
Kristina Lenard klice
RECEPTI

Kuhana salata s azuki klicama i kresom

3 mlade mrkve
15 dag klica azuki graha
2-3 žlice klica kresa
2 kriške kruha od cjelovitih žitarica
5 dag rikole
10 dag dimljenog tofua

Preljev:
2 žlice maslinova ulja
2 žlice aceta balsamica
1 žlica jabučnog octa
pola čajne žlice soli
2 prstohvata suhog bosiljka

Mlade mrkve izrežite na polumjesece i kuhajte 2 min. Klice azuki graha stavite u ključalu vodu i kuhajte 15 min. Ostavite da se ohladi. Kriške kruha izrežite na kockice i prepržite na suhoj tavi dok blago ne porumene. Ohladite ih. Dimljeni tofu izrežite na kockice veličine kockica kruha. Sastojke za preljev pomiješajte i tek tada stavite u salatu koja treba odstajati 15-ak minuta da se svi sastojci prožmu.

klice
Kristina Lenard klice
Osvježavajući zeleni napitak s alfa alfa klicama

2 dl zobenog mlijeka
2 žlice zelene magme
2 žlice vrhom pune alfa alfa klicama

Stavite sve sastojke u usku duguljastu posudu i smiksajte štapnim mikserom. Za vrućih ljetnih dana ostavite napitak 15 minuta u hladnjaku i poslužite.