I dok nekima od nas proljeće označava jedno od najljepših godišnjih doba jer buđenje prirode unosi radost i u naše živote, drugi ga očekuju sa strepnjom jer razdoblje cvatnje za njih donosi pojavu alergijskih simptoma: teškoće u disanju, pritisak u plućima, kihanje, svrbež očiju, iscjedak iz nosa...
Prehranom se može utjecati na zadržavanje sluzi
Iako sam sretnica koja nikada nije patila od alergija, suprug dolazi iz obitelji gdje su one uobičajena pojava, a i sam je patio od nekih alergijskih simptoma. Veliki dio ozbiljne naturopatske higijeničarske literature govori o tome kako se prehranom može utjecati na zadržavanje sluzi u organizmu. Alergije su upravo one koje tu sluz donose u prvi plan. Naime, tradicionalno se većina ljudi hrani namirnicama s visokim postotkom škoba i ostalih stvari koje utječu na apsorbciju nutrijenata, ali i na stvaranje sluzi. Mlijeko u svom slatkom, nefermentiranom obliku pomaže da se taj škrob pomoću bjelančevine kazeina pretvori u ljepilo koje se teško odstranjuje iz probavnog trakta. Naravno, ima tu još mnogo čimbenika, no ovo su oni najučestaliji.
Kao što sam spomenula, i moj suprug je patio od alergija. Otkad se i njegova prehrana sastoji većim dijelom upravo od svježih namirnica, simptomi su nestali. Svježe voće i povrće svojim prirodnim kiselinama i vlaknima potpomažu čišćenju crijeva, a uvođenje određenog ritma u obrocima pomaže da se njihova korisna svojstva iskoriste u što većoj mjeri. Stoga i vama preporučujem da već ovog proljeća stvorite plan u kojem ćete uvesti što više svježeg voća i povrća u prehranu i polako konvencionalne i gotove proizvode kojima obično utažujete glad svedete na minimum.