Jin, jang i uravnotežene namirnice

Kuhanje i poslovi vezani uz pripremu hrane nikada mi nisu bili mrski i nisam imala osjećaj da gubim vrijeme. Dapače, još kao vrlo mlada djevojka zainteresirala sam se za makrobiotiku. Pojam makrobiotike nije bio vezan samo uz kuhanje nego uz poseban životni nazor i filozofiju koji su mi do tada bili nepoznati. Učila sam o beskrajnom svemiru u kojem živimo i u kojem uzajamno djeluju suprotne sile pod imenom jin i jang.

To su mi bili potpuno novi pojmovi, no potvrđivali su ono što sam instinktivno osjećala: da različite namirnice različito utječu na naše psihičko i fizičko stanje, a time i na naše ponašanje. Naučila sam da namirnice mogu biti manje ili više jin, ili manje ili više jang. Jednako tako da su žitarice, povrće, mahunarke, alge, sjemenke i orašasti plodovi uravnoteženije namirnice te da je njihov utjecaj blag, nježan i suptilan. S druge strane, meso, jaja, mlijeko, sirevi, tropsko voće i sladoled predstavnici su namirnica s iznimno jakim djelovanjem na tijelo koje možemo opisati ili kao krajnje jin ili kako krajnje jang.

Nakon kikirikija slatki sok

Otkad sam krenula makrobiotičkim putem, moji obroci počeli su sadržavati uravnoteženije namirnice koje su mi davale osjećaj lakoće, poletnosti, svježine, punoće i zadovoljstva. Bila sam sita i moj organizam više nije ni za čim žudio.

Istodobno sam počela pratiti i vlastite reakcije na pojedine namirnice više jin ili više jang efekta. Kad bih pojela zdjelicu slanog kikirikija, javljala bi se neopisiva žeđ i želja za slatkim sokom ili čak pivom – iako nisam bila pristalica alkoholnih pića. Nakon ribe i mesa žarko sam željela pojesti jako slatki desert ili čokoladu. Osjećala bih nervozu ako tu želju ne bih odmah ispunila. Postala sam svjesna da je moj organizam u tim situacijama samo želio u meni izjednačiti odnos snaga jina i janga.

U hladnije doba godine rastu biljke koje sadržavaju energiju sažimanja (jang) i griju nam tijelo, a ljeti rastu biljke koje sadržavaju energiju širenja (jin) i one će nas, ako ih pojedemo, rashladiti. Dakle, nećemo pogriješiti jedemo li sezonsko voće i povrće koje raste u našem kraju – u prirodi rastu točno one namirnice koje su nam u određeno doba godine potrebne.

Eksplozivni ili tjeskobni?

Nadgradnju svih tih saznanja potražila sam u školi prirodne prehrane gdje sam saznala da okusi gorko, kiselo i jako slatko imaju jin utjecaj, dok slano i ljuto imaju jang utjecaj na naš organizam. No što to uopće znači? Ako unosimo namirnice s krajnjim utjecajem, npr. kada jedemo jako slano, izgubit ćemo mjeru za fine lagane okuse i sva hrana bit će nam bljutava. No ako dugo prakticiramo takav jang predznak u prehrani, počet ćemo osjećati i posljedice na fizičkoj razini. Možete osjetiti krutost tijela, lošu cirkulaciju, dolazi do problema s bubrezima, osoba je često pospana, kruta, brzo plane i ima manjak energije.

Jednako tako, ako smo skloni uzimanju slatkoga na bazi bijelog šećera (krajnji jin), mučit će nas višak kilograma, tijelo će biti mekano, shvatit ćemo da lako mijenjamo raspoloženje, često se rasplačemo ili nas obuzima tjeskoba. Ako jedemo jako slanu hranu, najvjerojatnije će nas privlačiti jako slatko i borit ćemo se sa svim navedenim stanjima psihe i tijela. Postat ćemo nezadovoljni, a takvo stanje uzrokuje bolesti.

Ekstreman stav nije dobar ni kad je o najzdravijim stvarima riječ

Možda zvuči nevjerojatno da hrana, kao izvanjski utjecaj, izaziva tako snažne reakcije našeg bića. Jednom mi je prijateljica rekla da njoj takav pristup prehrani zvuči kao mistika i čaranje. No nema tu mnogo mistike, važno je početi uočavati sebe. Naša se konstitucija mijenja svaki dan ovisno o kvaliteti hrane i pića koje unosimo. Hrana i piće uzrokuju promjene u kvaliteti krvi i živčanih reakcija. Krv putuje cijelim tijelom i mijenja strukturu organa te uvjetuje njihovu bolju ili lošiju funkciju.

Naravno, svi se želimo osjećati dobro, imati dovoljno energije za obavljanje dnevnih zadataka, dobro spavati, imati apetit i dobru probavu, biti dobro raspoloženi, veseli i nasmijani… No tu se možemo uloviti u zamku. Sjećam se da sam nakon prvih osjećaja blagodati prehrane prema makrobiotičkim načelima i primjene jin i jang principa potpuno izbacila i takoreći se bojala hrane koja nije uravnotežena. Panično sam trčala kući da pripremim obrok jer nigdje vani nisam mogla pojesti kvalitetan obrok. Ili bih po cijele dane ostajala gladna kako ne bih pojela štogod neuravnoteženo.

Naravno, takvo stajalište nije me doveo do sreće i veselja, nego sam naglo smršavjela i postala namrgođena. Danas si dopuštam povremene gušte i uživam u njima. Znam da je moja ukupna prehrana uravnotežena i da je ljepota života u stalnom traženju ravnoteže. Upravo zato jin i jang u prehrani ne trebamo shvatiti kao kruti zakon, nego kao pomagala ili alat za mogućnost dubljeg shvaćanja onoga što jedemo i utjecaj toga na naše tijelo, misli i dušu.

Namirnice s izrazito jang utjecajem

rafinirana sol
jaja
crveno meso
tvrdi slani sirevi
perad
plava riba

Namirnice s uravnoteženim utjecajem

nerafinirana morska sol
bijela riba
morske alge
cjelovite žitarice
povrće
mahunarke
sjemenke i orašasti plodovi
izvorska voda
domaće voće
nerafinirana ulja
sladovi

Namirnice s izrazito jin utjecajem

bijelo brašno
tropsko voće
krumpir, rajčica, patlidžan
paprika
mlijeko i jogurt, mladi sir
rafinirana ulja
kava
sladoled
bijeli šećer i med
alkohol
umjetni zaslađivači