Više goriva zimi

Znanost kaže da tijelo zimi treba više „goriva“, odnosno masnoće zahvaljujući kojima će nam biti toplije u vlastitoj koži. Neka su američka istraživanja pokazala da počev od kasne jeseni ljudi u organizam unose čak 86 posto više kalorija nego tijekom proljeća, a sve nas kraći dani „tjeraju“ da hranu, zanimljivo je, brže i pojedemo nego što to činimo na proljeće ili, pogotovo, ljeti. Ljetna je hrana puno laganija jer naš organizam na visokim temperaturama teške namirnice niti ne može lako „procesuirati“.

S druge strane, dio znanosti se opire tvrdnjama kako se zimi nastojimo „potkožiti“ radi niskih temperatura, pa nabacivanje kojeg kilograma više svake zime opravdavaju s nekoliko golih činjenica. Naime, zimi više vremena provodimo u kući, pa onda i u kuhinji, više kuhamo, i to namirnica koje su zimi dostupne, prvenstveno meso poput svinjetine.

Kako više kuhamo, ostaje i više ostataka koje ćemo kasnije pojesti, dok velike ostatke, k tome i finije hrane, ostavljamo i nakon Božića odnosno Nove godine, a sve ih pojedemo kako se „ne bi bacalo“.

Zdraviji izbor

Da bi spriječili nagomilavanje kilograma, ili izgubili kilograme nagomilane tijekom zime, ne smijemo napraviti potpuni zaokret pa se izgladnjivati, jer će nas izgladnjivanje ponovno kad tad natjerati na prejedanje. Žudimo li zimi, primjerice, za ugljikohidratima, pa mislimo da nam treba tanjur pun tjestenine sa sirom, radije smanjimo količinu tjestenine, a umjesto sira joj dodajmo piletinu.

Nezdravi, kalorični desert zamijeniti pak možemo šalicom vruće, tamne čokolade, za koju je dokazano da ne samo da poboljšava raspoloženje nego i smanjuje rizik od srčanih bolesti, i povećava razinu „dobrog“ kolesterola.

Kako su dokazali znanstvenici sa Sveučilišta Yale, općenito tople stvari, poput šalice toplog napitka ili topao tuš, zimi mogu pomoći ljudima da se osjete sretnijima, i manje usamljenima. Preporučuje se, osim toga, jesti namirnice bogate omega-3 kiselinama, primjerice meso lososa. Omega-3 kiseline su također zaslužne za dobro raspoloženje, odnosno sreću našeg mozga.