5 namirnica za koje se pogrešno smatra da su pune proteina: Zablude o prehrani sve su češće i negativno utječu na dijete

Iako ove namirnice nisu nužno nezdrave, ne doprinose dovoljnom unosu proteina tijekom praćenja određenih planova prehrane

Shutterstock

Protein je potreban za procese kao što su izgradnja mišića, imunološki odgovor i stvaranje hormona i neurotransmitera. Dodavanje hrane bogate proteinima u obroke i međuobroke također može podržati gubitak težine, poboljšati sastav tijela i podržati regulaciju šećera u krvi, navodi Health.

Mnoga visokoproteinska hrana i pića mogu vam pomoći da zadovoljite i premašite svoje dnevne potrebe za proteinima. Međutim, neka hrana i piće koji se promoviraju kao bogati proteinima zapravo možda ne sadrže toliko proteina koliko mislite.

1. Maslac od kikirikija

Maslac od kikirikija je dobar izvor nekoliko hranjivih tvari, poput vitamina E i folata. Međutim, iako se često smatra visokoproteinskom hranom, sadrži samo malu količinu.

Maslac od kikirikija sadrži 8 grama proteina na 2 žlice (32 grama), što nije dovoljno da bi se smatralo "bogatim" proteinima. Ista porcija sadrži 200 kalorija, tako da biste trebali unijeti nekoliko stotina kalorija da dobijete pristojnu količinu proteina iz maslaca od kikirikija.

2. Obični jogurt

Jogurt je popularna opcija za doručak i užinu. Iako su neke vrste jogurta bogate proteinima, obični jogurt nije najbolji izvor.

Grčki jogurt je bolja opcija ako pokušavate povećati unos proteina, jer pruža gotovo dvostruko veću količinu proteina od običnog jogurta. Također, grčki jogurt sadrži oko 50 posto manje ugljikohidrata od običnog jogurta, što ga čini boljom opcijom za one koji slijede dijete s niskim udjelom ugljikohidrata.

3. Proteinske pločice

Mnogi artikli koji se prodaju kao "proteinske pločice" sadrže samo nekoliko grama proteina po porciji.

Neke od popularnih proteinskih pločica sadrže 8 grama proteina po porciji od dvije pločice. Možete više nego udvostručiti unos proteina ako ove pločice zamijenite doručkom od dva jaja, komadića sira i malo svježeg voća.

4. Chia sjemenke

Chia sjemenke često se nazivaju "superhranom" zbog visoke razine hranjivih tvari poput vlakana, magnezija, kalcija, selena i cinka. Iako su chia sjemenke pune mnogih vitamina, minerala i drugih zaštitnih spojeva, one nisu bogate proteinima.

Budući da se chia sjemenke obično konzumiraju u malim obrocima (npr. nekoliko žlica odjednom), chia sjemenke se ne bi trebale smatrati visokoproteinskom hranom.

5. Humus

Kada se konzumira u većim količinama, slanutak, glavni sastojak humusa, odličan je izvor proteina. Jedna šalica kuhanog slanutka sadrži 14,5 grama proteina.

Humus se obično konzumira u malim količinama, što znači da nije tako bogat proteinima kao što neki ljudi misle. Jedna četvrtina šalice humusa daje 4,77 grama proteina, što nije dovoljno da se smatra visokoproteinskim umakom.