Superhranjive sjemenke lubenice
U našem podneblju lubenica dobiva hvalospjeve zbog njene slasne crvene pulpe, ali gotovo nitko ne mari za sjemenke, pa se one najčešće bacaju. Sasvim je druga priča u Africi i Aziji gdje su sjemenke lubenice od davnina vrlo cijenjene u prehrani, njezi i narodnoj medicini. S razlogom, jer prepune su minerala (osobito cinka, magnezija, željeza i kalija), vitamina (ponajprije B i E), bjelančevina i omega-3 masnih kiselina.
Budući da u našim krajevima lubenice dozrijevaju tijekom cijeloga ljeta, evo prilike za otkrivanje dosad neiskušanih načina uživanja u ovim superhranjivim plodovima.
• Sjemenke lubenice omiljene su grickalice širom Afrike, Bliskoga i Dalekoga istoka. Mogu se jesti svježe, a u tom slučaju najpoželjnije su mlade sjemenke (svjetlije i mekše). Sjemenke doista treba gristi, odnosno sažvakati, jer se tako oslobađaju njihovi aktivni sastojci. Ne preporučuje se gutanje čitavih sjemenki dok jedete lubenicu (osobito ne onih tamnih i tvrdih) jer ih probavni sustav ne može dovoljno preraditi ako prethodno nisu usitnjene.
No, tvrde, tamne sjemenke idealne su za pripremu hrskavih grickalica. Sjemenke najprije operite i osušite. Potom ih lagano pecite u tavi ili pećnici 20 – 25 minuta, na srednje jakoj temperaturi. U 2 decilitra vode dodajte jušnu žlicu soli, pa tom otopinom povremeno poškropite sjemenke dok se peku.
Grickalice možete pripremiti i tako što ćete sjemenke lubenice najprije ostaviti da se namaču dva sata u slanoj vodi, a potom ih procijedite i osušite. Stavite ih u vatrostalnu posudu te ih poškropite s malo maslinova ulja, promiješajte i pospite začinima po izboru (npr. papar, crvena mljevena paprika, kumin i slično). Možete dodati i žlicu maslaca narezanog na komadiće.
U pećnici prethodno zagrijanoj na 160 °C pecite sjemenke 40 minuta, a potom pojačajte temperaturu na 180 °C te ih pecite još 15 minuta dok ne postanu hrskave. Izvadite ih iz pećnice i stavite na papirnati ubrus kako bi upio višak masnoće. Nakon što se ohlade, sjemenke možete danima čuvati u hermetički zatvorenoj posudi. Osim kao grickalice (pritom ih možete pomiješati s drugim sjemenkama i orašastim plodovima), izvrsne su i za obogaćivanje salata.
• Od sjemenki lubenice pripravlja se i fini maslac koji okusom i teksturom podsjeća na tahini (namaz od sezama), a u usporedbi s njime sadrži manje masnoća, a više bjelančevina. Odličan je kao namaz za kruh i energetske pločice ili kao dip uz narezano svježe voće ili povrće. Također je dobar dodatak u zobenoj kaši, granoli, salatama, umacima, smoothiejima...
Maslac se pripravlja od sirovih ili prženih sjemenki lubenice koje su prethodno bile naklijane pa osušene te je s njih uklonjena tvrda (tamna) vanjska ljuska. Stoga je najpraktičniji odabir već gotov maslac, no na zapadnjačkom tržištu samo su ponegdje dostupni takvi proizvodi, ali se, u pravilu, mogu naručiti putem interneta. Osim njih, nude se i paketići sa sjemenkama već obrađenima spomenutim postupcima, pa od njih jednostavno možete pripraviti maslac tako što ćete sjemenke izmiksati u kremastu glatku smjesu (po želji možete dodati malo kokosova ulja). Maslac treba čuvati u hladnjaku, i to u zatvorenoj posudi. Tako može ostati svjež do tjedan dana.
• Putem interneta može se nabaviti i prah od osušenih sjemenki lubenice za oplemenjivanje jela te za pripremu čaja koji je u azijskoj narodnoj medicini poznato sredstvo za pročišćavanje organizma, ublažavanje upala mokraćnoga sustava i poticanje rada bubrega. U mlincu ili mužaru i sami možete usitniti sjemenke u prah za čaj. Načelno se preporučuje da jednu jušnu žlicu usitnjenih sjemenki (svježe izvađenih ili osušenih) prelijete s pola litre vrele vode, kratko prokuhate, pustite da se čaj malo ohladi te ga procijedite i odmah popijte. No, o detaljnoj pripremi i doziranju svakako se treba savjetovati s fitoterapeutom.
• Na Zapadu sve je popularnije i ulje sjemenki lubenice koje se u Africi i Aziji tradicionalno koristi za njegu i prehranu. Riječ je o hladno prešanom ulju koje je prava blagodat za kožu i kosu te je najcjenjenije ulje što se već tisućljećima proizvodi u području afričke pustinje Kalahari, odakle lubenice izvorno potječu. Kozmetičko ulje sjemenki lubenice može se naći i u našim ekološkim prodavaonicama, a preporučuje se i odraslima i djeci jer je vrlo blago i brzo se upija. Odlično je za kupke i masaže te za njegu svih tipova kože.